Lauri Asikainen oli maailmancupin viimeisessä kilpailussa 42:s ja muut suomalaiset karsiutuivat kilpailusta.
Maailmancupin kokonaiskilpailussa Anssi Koivuranta oli parhaana suomalaisena 19:s. Koivuranta vastasi myös suomalaisten kauden kirkkaimmasta ja ainoasta kohokohdasta, kun hän voitti Innsbruckin tynkäkilpailun tammikuun alussa.
Puolan Kamil Stoch loisti olympialaisissa ja maailmancupin ratkaisuhetkillä. Olympialaisissa hän voitti molemmat henkilökohtaiset kilpailut ja kiri keväällä cupin voittoon.
Cup ratkesi Stochin hyväksi viimeistä edellisessä kilpailussa perjantaina. Cup huipentui silti hienolla tavalla päätöskilpailuun. Slovenian Peter Prevc ponnisti kotiyleisön iloksi päätöskilpailun voittoon ja nousi koko cupissa toiseksi.