Perttu Hyväriseltä hämmästyttävä väite sakkokohun taustasta

Perttu Hyvärinen kertoi lukeneensa urheilijasopimuksen tekstin puutteellisesti.

Perttu Hyvärinen sijoittui perjantaina yhdistelmäkilpailussa kymmenenneksi mutta oli pettynyt suoritukseensa.

25.2. 20:01

Hiihtäjä Perttu Hyvärinen synnytti perjantaina kohun esiintymällä MM-kisojen yhdistelmäkilpailun jälkeen tv-haastatteluissa yhteistyökumppaninsa tuote näkyvästi esillä.

Ylen suorassa haastattelussa Hyvärinen järjesti sponsorilleen lähes kolme minuuttia näkyvyyttä ja Viaplaylla lähes saman verran.

Samalla hän kuitenkin rikkoi Hiihtoliiton kanssa tekemänsä urheilijasopimuksen kohtaa, joka kuuluu suunnilleen näin:

– Urheilija on velvollinen suorittamaan liitolle sopimussakkona 3 000 euroa tuotesijoittelua koskevien sääntöjen rikkomisesta. Sopimussakko langetetaan jokaisesta rikkomuksesta erikseen.

Sanoman kisatoimitus on tutustunut sopimuksen kyseiseen osaan.

Hyvärinen siis sai liitolta 3 000 euron sakon. Kun asiasta nousi kohu, Hyvärinen ei ole juuri kommentoinut asiaa medialle.

Kun Sanoman kisatoimitus esitti Hyväriselle lauantaina epäilyn, että kyseessä olisi hänen ja ”manazeri” Lelu Ojansivun harkittu hämmennysoperaatio, josta koituvista sakoista olisi sovittu sponsorin kanssa, Hyvärinen kiisti asian.

Hyvärisen mukaan kyseessä oli vahinko.

– Tämä oli minulta puhdas vahinko. Jäi lukematta sopimus loppuun asti, Hyvärinen kommentoi tekstiviestillä.

Tämän mukaan Hyvärinen siis varasi verkkosivuillaan itseään ”ateriakiihdyttämöksi” kutsuvan Komerofoodin ruokatuotteen kisareppuunsa ja kaivoi sen mukaansa tv-kameroiden eteen siinä luulossa, että asia on ok.

– Luulin, että haastattelussa saa näkyä, mutta eihän se päde kuin juomavyöhön, Hyvärinen sanoi.

Vuoden alussa HS:n haastattelussa Hyvärinen ja Ojansivu kertoivat, että heidän yllättävän yhteistyönsä yhtenä ideana on hämmentää.

– Tavoitteemme ei ole hämmentää tällä tavalla vaan pelkästään positiivisessa hengessä. Pahoittelut, Hyvärinen viestitti lauantaina.

Avauskisassaan parhaana suomalaisena kymmenenneksi sijoittunut Hyvärinen totesi myös näin:

– Koetetaan paneutua enemmän tuloksen tekoon. Yllättävän iso härdellihän tuosta tuli.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?