Mies ahdisteli henkilökohtaista avustajaansa seksuaalisesti

Mies suuteli avustajaansa suulle.

Arkistokuva Pohjanmaan käräjäoikeudesta.

13.3. 10:21

Pohjanmaan käräjäoikeus tuomitsi henkilökohtaista avustajaansa seksuaalisesti ahdistelleen 71-vuotiaan miehen 55 päiväsakkoon.

Se teki hänen tuloillaan 605 euroa.

Mies oli alla päin, jolloin avustaja päätti halata häntä. Tässä kohtaa pyörätuolissa istunut mies veti naisen kuitenkin lähelleen, suuteli tätä poskelle sekä suulle. Mies myös työnsi kätensä naisen housujen sisälle.

– Teko on ollut omiaan loukkaamaan asianomistajan seksuaalista itsemääräämisoikeutta ja käräjäoikeus katsoo, että vastaajan on tullut sitä ymmärtää, käräjäoikeus kirjoitti.

Rikos tapahtui miehen kodissa, Keski-Pohjanmaalla sijaitsevalla paikkakunnalla marraskuussa 2021.

Syyttäjän mukaan mies olisi myös kosketellut naista intiimialueelta. Siten syyttäjä vaati miehelle ensisijaisesti rangaistusta raiskauksesta. Oikeuden mukaan tämä jäi kuitenkin toteennäyttämättä.

Nainen lamaantui joka tapauksessa tilanteessa. Mies joutuu maksamaan naiselle 1 000 euron korvaukset kärsimyksestä ja traumaperäisestä stressihäiriöstä.

Oikeuden perjantaina antama tuomio ei ole lainvoimainen.

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?