Talvi kylmenee.
Utsjoen Kevolla Kevojärven sääasemalla mitattiin maanantaina kuluvan talven uusi kylmyysennätys.
Lämpötila laski aamulla 35,0 pakkasasteeseen.
Edellinen ennätys oli 34,8 pakkasastetta ja se mitattiin Muonion kirkonkylässä kaksi kuukautta sitten 7. tammikuuta.
Sääpalvelu Forecan päivystävä meteorologi Juha Föhr luonnehtii alkaneen viikon säätä ”rehellisen kylmäksi tilanteeksi”.
– Torstaihin saakka ainakin, eikä se sen jälkeenkään kovin lauhaksi muutu.
Suomeen on virrannut ja virtaa hyvin kylmää arktista ilmaa pohjoisesta.
Vastavoimana on maaliskuun aurinko, joka jo lämmittää.
Talvi ja kevät taistelevat joka vuorokausi.
Mitataanko lähipäivinä vielä uusia kylmyysennätyksiä, on Föhrin mukaan mahdollista, mutta ei välttämätöntä.
– Kylmintä on aamulla ennen auringonnousua, mutta se edellyttää kirkasta säätä.
– Päivisin aurinko jo lämmittää niin, että etelässä iltapäivälämpötilat ovat vain heikosti pakkasella tai ei ainakaan mitään tuollaisia ihmelukemia.
Laskettelijat nauttivat maisemista Ylläksellä helmikuun lopussa.
Föhr muistuttaa, ettei kylmintä ole välttämättä tai koskaan siellä, missä on mittausasema, sillä mittausasemat sijaitsevat vain tietyillä paikoilla. Moni paikka on ilman mittausasemaa.
Paljon mittaamatonta, tuntematonta kylmyyttä jää mittausasemien verkoston ulkopuolelle ja meteorologiselta tilastoinnilta tietymättömiin.
– Jos Lapissa pilvisyys lisääntyy, tuo voi jäädä ennätykseksi, mutta ei se (vielä kylmempi aamu) ole pois suljettua, Föhr pohtii.
– Tässä on nyt usean päivän ajaksi hyvin kylmää ilmamassaa, viikoksikin. Pilvisyys sen määrää loppupeleissä.
– Tähtitiede antaa aika hyvää osviittaa auringon noususta, Föhr lisää.
Pilvisyys on meteorologien heiniä, ja ilmamassat.