Usko oli pettää Tuusulan seura­kunnassa, sitten puhelin soi

Aika kului, vuodet vaihtuivat, eikä kelloa näkynyt... Nyt kirkkoherra on ”tosi onnellinen”.

Kaiverrus kertoo Jokelan kirkon valmistumisvuodeksi 1976. Sittemmin kirkko purettiin, mutta kellotapuli jäi.

14.2. 9:15

Tuusulan seurakunnassa usko oli jo pettää.

Sitten puhelin soi.

– Olihan se yllätys, että vielä näin pitkän ajan jälkeen, tunnustaa kirkkoherra Ulla Rosenqvist.

Puhelin soi maanantaina heti aamulla.

Kirkkoherra vastasi, toisessa päässä oli maallista esivaltaa edustanut rikoskomisario Risto Jämsä Itä-Uudenmaan poliisista.

Rikoskomisariolla oli hyviä uutisia eikä hän turhia kainostellut, kursaillut tai kaarrellut saattaessaan ne kirkkoherran tietoon.

– Pääsi kyllä heti asiaan, kirkkoherra kuvailee keskustelua, joka teki hänet ”tosi onnelliseksi”.

Tilanne oli se, että lokakuussa 2021 Tuusulan seurakunnan Jokelan kellotapulista anastettiin molemmat kirkonkellot.

Iso kello ja pieni kello.

Pieni kello löytyi vihjeen perustella jo saman vuoden marraskuussa.

Iso kello jäi piiloon. Vuosi vaihtui, vierähti koko vuosi 2022, vuosi vaihtui taas, aika kului eikä kelloa näkynyt.

Nyt iso kellokin oli löytynyt, rikoskomisario kertoi puhelimessa kirkkoherralle.

Iso kello oli löytynyt ”erilaisten vihjeiden ja neuvottelujen kautta”.

Tarkempaa tietoa kummankaan kellon vaiheista anastusmatkan aikana ei ole julkisuuteen annettu.

Pahin pelko – sulattaminen metallibisneksen tarpeisiin – ei toteutunut.

Turvassa, vielä toistaiseksi poliisin huostassa.

Pieni kello odottaa tapulissa iso kaveriaan. Yhdessä ja sulassa –vaikkakin kelloiksi jähmettyneessä – sovussa ne synnyttävät juuri Jokelan kellotapulille luonteenomaiset kumahdukset.

Jokelassa ei ole enää kirkkoa. Epäterveelliseksi osoittautunut rakennus purettiin, tapuli jäi.

Kirkonkelloja on soitettu hautajaisten yhteydessä.

Viime ajat soitto on tullut nauhalta.

Kirkkoherra sanoo, että mikäli seurakuntalaiset haluavat juhlistaa kellojen takaisin saamista erityisellä tilaisuudella, jossa kelloja soitetaan, sellainen voidaan järjestää.

”Kyllä se hiljaiseksi vetää”, seurakunnan suntio kommentoi lokakuussa 2021 kirkonkellojen anastamista.

Sisään oli tultu murtautumalla.

Kellojen paino ei ollut suntion tiedossa, paitsi että ne painoivat paljon eikä yksi mies olisi suntion mukaan kyennyt niitä kantaman.

IS uutisoi aiemmin maanantaina ison kellon löytymisestä.

Ja marraskuussa 2021 pienemmän kellon löytymisestä.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?