Ilmastopaneelin pj: Venäjän öljystä olisi pitänyt luopua jo 10 vuotta sitten, sota oltaisiin voitu mahdollisesti välttää

Suomen ilmastopaneelin puheenjohtajan Markku Ollikaisen mukaan Ukrainan sota oltaisiin voitu mahdollisesti välttää.

Markku Ollikainen

13.3.2022 21:07

Suomen ilmastopaneelin puheenjohtajan Markku Ollikaisen mukaan läntinen Eurooppa maksaa nyt kovaa hintaa fossiiliriippuvuudestaan Venäjän raakaöljyyn ja maakaasuun.

Ollikaisen mielestä Eurooppa on kymmenen vuotta myöhässä vihreästä siirtymästä kohti hiilineutraalia yhteiskuntaa.

– Öljy ja kaasu ovat olleet suoraan Venäjän sotakassan lähde, Ollikainen sanoo.

– Jos me oltaisiin oltu aikanaan liikkeellä, niin tämä Ukrainan sota ei olisi ehkä ollut mahdollista. Mistä Venäjä olisi muuten rahat kerännyt? Ainakin se olisi ollut huomattavan paljon hankalampaa kuin nyt.

Länsimaissa on pohdittu vastatoimena Venäjän hyökkäykselle keinoja päästä eroon Venäjältä tuotavasta energiasta. Ollikaisen mukaan siitä joudutaan käymään nyt kovaa keskustelua ja vääntöä.

– Kaasuriippuvuuden voittaminen on tehtävissä vain vihreän siirtymän avulla. Nyt viimeinkin pitää löytää Keski-Eurooppaan ratkaisut, joilla kivihiili ja kaasu pelataan pois.

– Tämä vie älyttömän paljon rahaa ja resursseja.

Ollikaisen mukaan Ukrainan sota rasittaa myös kovalla kädellä luontoa ja ilmastonmuutosta.

– Sota on hillitöntä fossiilisten polttoaineiden käyttöä, kuluttamista ja hajottamista maailman tuuliin. Sota on aina todella kuormittavaa.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?