Keskusrikospoliisi (KRP) epäilee Katiska-huumevyyhdin päätekijän Niko Ranta-ahon jatkaneen huumebisnestä sen jälkeen, kun hän vapautui tutkintavankeudesta viime kesänä.
KRP vaati tiistaina Pirkanmaan käräjäoikeudessa Ranta-ahon vangitsemista poissaolevana. Käräjäoikeus määräsi Ranta-ahon vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä kahdesta törkeästä huumausainerikoksesta ja törkeästä veropetoksesta.
Ranta-aho vapautui tutkintavankeudesta 17. kesäkuuta viime vuonna. Poliisi epäilee häntä kahdesta uudesta törkeästä huumausainerikoksesta, joista ensimmäinen olisi tapahtunut 26.8.-13.11.2020. Tekopaikaksi on merkitty Vantaa.
Toinen törkeä huumausainerikos olisi toteutettu heti perään 14.11.-22.11.2020. Tämän tekopaikka on Helsinki.
Epäilty törkeä veropetos ajoittuu pidemmälle ajalle 1.11.2016-12.5.2020. Sen tekopaikka on käräjäoikeuden päätöksessä Tampere.
Poissaolevana annettava vangitsemispäätös on edellytyksenä muun muassa eurooppalaisen pidätysmääräyksen antamiselle. Ranta-aho asuu nykyään Espanjassa. Viime aikoina hän on viettänyt aikaa myös Dubaissa, jossa hän juhli uuttavuotta.
Poliisi on toistaiseksi erittäin vaitonainen uusista rikosepäilyistä.
– Tässä vaiheessa ei voi lausua vielä oikein mitään, rikosylikomisario Jari Räty sanoo.
Räty oli itse paikalla käräjäoikeuden vangitsemiskäsittelyssä, joka kesti puolisen tuntia.
Katiska-huumejutun käsittely on sekin vielä kesken Helsingin käräjäoikeudessa. Käräjäoikeuden odotetaan antavan jutussa tuomion kevään kuluessa. Syyttäjät vaativat Ranta-aholle 13 vuoden vankeusrangaistusta.
IS ei ole tavoittanut Ranta-ahoa puhelimeen kommentoimaan uusia rikosepäilyjä.
Juttu päivitetty kauttaaltaan kello 13.56.