Kuka tienasi alueellasi eniten? Katso täältä maakuntien 50 parhaiten tienannutta

rac

Julkaistu: , Päivitetty:

IS listasi vuoden 2018 suurituloisimmat maakunnittain.
Ilta-Sanomat kokosi yhteen vuoden 2018 suurituloisimmat maakunnittain. Katso alle listatuista taulukoista, ketkä ylsivät maakunnassasi 50:n kärkijoukkoon.

Video yllä: Näin etsit kenen tahansa suomalaisen verotiedot.

Uusimaa

Viime vuonna eniten Uudellamaalla ja koko Suomessa tienannut henkilö oli Supercellin Ilkka Paananen. Hänen tulonsa paisuivat selvästi edellisvuodesta: tienestit olivat viime vuonna reilusti yli 100 miljoonaa euroa.

NimiSynt.Tulot yht.
Paananen Ilkka Matias1978109913474
Kodisoja Mikko Juhani197698290144
Kyöstilä Karl Heikki194647353704
Forsten Visa Tapio198538287975
Nieminen Otto Aleksis197322099537
Soininen Timo Juhani196520941947
Halttunen Markus Juha Petteri197919474634
Derome John Nicholas197314684338
Rautava Aarni Tapio Jean198814306918
Allaeys Simon Xavier198814297615
Snellman Janne Olavi197514192424
Kaloniemi Markku Petteri196313803574
Etola Erkki Olavi194513173303
Leppinen Lassi Tapani198112506563
Toivanen Marja Annele194912368771
Väisänen Kim Jarkko Kristian197212292220
Saarimaa Aarni Otava199512167066
Mäkitalo Esa Aarre195111249482
Seppälä Rafaela Violet Maria195410524652
Langenskiöld Lars Robin Eljas19469832746
Koivukoski Tomi Mikael19769083848
Blåberg Olli Edvard19598917736
Jordan Kari Alpo Erik19568855883
Enbuska Risto Tapani19678350146
Laakkonen Mikko Kalervo19657932092
Oksa Markus Kristian19767749332
Jänkälä Erkki Olavi19327709399
Fazer Majlen Teresita19657550716
Rajamäki Olli Valtteri19836879163
Fazer Jan Peter19756509963
Lönnqvist Tim Joakim19786329148
Merlev Lina19776246211
Toivanen-Warras Maria Elisabeth19816140488
Raippalinna Jalmari19786044136
Merivirta Jyri Tapio19635896059
Sohlberg Hannu Tapani19415894154
Herlin Niklas Kustaa Harald19635749054
Pesonen Jussi Heikki19605705516
Hisinger-Jägerskiöld Eva Constance19675363665
Röntynen Kai Vilhelm19575333153
Stadigh Kari Henrik19555245656
von Rettig Ann Helene19535214199
Tuovinen Paavo Olavi19525201291
Kyöstilä Tomi Anton Johannes19945079896
Vartia Arvo Arnar Antero19805001128
Sjölund Jan Henrik19534873602
Kangas Markku Johannes19774859031
Ehrnrooth Henrik Georg Fredrik19694818097
Kamrat Esko Matti Antero19484781071
Kyöstilä Kai Henrikki19644777949

Varsinais-Suomi

Varsinais-Suomen suurituloisin oli viime vuonna HyTestin Maria Severina. Turkulainen HyTest on vasta-ainevalmistukseen erikoistunut yritys.

NimiSynt.Tulot yht.
Severina Maria196636236006
Heyno Matti Sakari197027197834
Savola Jari Juhani197016951928
Nieminen Antti Olavi197512519872
Ringbom Knut Olof19668184038
Lehikoinen Jukka Rainer19627193326
Yömaa Jani Ilmari19706434026
Aarnio-Wihuri Antti Ilmari19405812995
Runola Pasi Pekka19655675548
Kortteinen Pirkko Taina19674920721
Tenho Pasi Kalervo19634204528
Koivisto Rose-Marie19473672914
Koivisto Asser Joel19503554456
Vaiste Heikki Tapani19463553218
Takkula Minna Marketta19703347540
Ruola Kati Maria19803331096
von Rettig Tom Fredric19553156479
Nurminen Hanna Kirsti19553075053
Takkula Kimmo Tapani19662949887
Peltomäki Tapio Juhani19582925655
Johansson Frank Olof19612691204
Katrukha Alexey19642689211
Paju Markku Juhani19602584181
Räty Esko Kalevi19472570093
Hirvensalo Kalevi Pentti Juhani19552436309
Räty Pasi Kalevi19702329693
Alhopuro Eero Sakari19452326506
Partanen Jouni Kalevi19632303092
Kurkijärvi Kalevi19522278528
Nousiainen Pasi Juhani19732118276
Wihlman Ole Rafael19581934867
Henttonen Vesa Juhani19641899182
Vehniäinen Jukka Matti19501843173
Kyrölä Kari-Pekka19661804023
Kohmo Pasi Vihtori19681761309
Savolainen Paul-Petteri19761721873
Westerlund Karl Ole Joakim19781720132
von Rettig Martina Catharina19821672541
Häkkinen Keijo Paavo19501665839
Putro Jouko Matti Kalervo19541605585
Kyrölä Veli-Matti19681593516
Virtanen Teemu Mikael19721560905
Kiviranta Juha Antero19681538042
Skippari Susanne Maaria19741525555
Johansson Peter Kristian19571514524
Kinnunen Arvo Niko Juhani19711464659
Nurmi Kari Pekka19631463511
Karlsson Reijo Tapio19661461421
Laitala Kari Petteri19601446555
Valkamo Jarmo Olavi19451443181

Satakunta

Satakunnan viime vuoden suurituloisimmat henkilöt olivat painoalan yrittäjät Seppo ja Pasi Hurttila.

NimiSynt.Tulot yht.
Hurttila Seppo Tapio19562399712
Hurttila Pasi Juhani19602227965
Paasikivi Pertti Jari19541610800
Tuominen Mari Katriina19771483136
Kaitila Tuomas Vilhelm19711465612
Paasikivi Pekka Johannes19441121454
Aine Jussi Aimo Samuli1954995890
Haapakoski Juha Antero1964966166
Helo Henri Tapani1952962203
Tarvainen Hans Kristian1973955725
Suominen Mika Tapani1969882640
Paasikivi Jukka Jalmar1946811504
Mäkilä Jouko Iisakki1954761307
Hautojärvi Joni Pekka1968734350
Vaartimo Olli Tapani1950689157
Maijala Mirja Hannele1946677247
Kuusisto Pekka Juhani1957653867
Saarela Esko Juhani1949631298
Lydecken Robert Hjalmar Mikael1951621249
Malm Esa Tapio1951619459
Vehmaskangas Jyrki Kalevi1970596332
Sillanpää Kari Juhani1957595540
Maijala Heikki Juhani1946588221
Loukkaanhuhta Kari Aimo1967583847
Saarela Leena Kaarina1953571005
Juteau Frédéric Jacques Pierre1956568932
Kuusniemi Pekka Veikko1968567916
Petrell Marianna Katariina1966556938
Lehtonen Erkki Juhani1955550226
Vehmaskangas Pekka Olavi1945532929
Sikkilä Oona Maria1988531981
Jukola Juhani1935531230
Kuusisto Juha Tapani1962519309
von Frenckell Asta Dagmar Maria1957510981
Palokangas Simo Toivo Mikael1944498737
Neuvo Risto Tapio1955496119
Sulin Ari Wilhelm1946481345
Helavirta Jussi Olavi1957476740
Servo Mikko Armas1970465297
Puntari Mikko Kalevi1952461912
Kopra Eeva Maija1952448510
Auramaa Matti Yrjö1932442407
Turto Juha Heikki1965442196
Matomäki Tommi Tapio1967428444
Majasaari Ville Voitto Sakari1966426852
Nykänen Timo Juhani1965425244
Saarinen Tiina Sisko Maria1958411889
Mäkelä Mika Markus1969407738
Kotka Ville Eemeli1976405791
Aine Tuomo Aimo Tapio1948402406

Kanta-Häme

Kanta-Hämeen viime vuonna parhaiten tienannut henkilö oli Fazerin omistajasukuun kuuluva Karl Johan Fazer. Fazerin tulot olivat yhteensä 5 843 035 euroa.

NimiSynt.Tulot yht.
Fazer Karl Johan19675843035
Rantanen Pentti Kalevi19453141674
Brotherus Ilkka Johannes19512914872
Jääskeläinen Pekka Olavi19532777724
Jääskeläinen Timo Petteri19801870160
Jääskeläinen Toni-Pekka19731869169
Paavilainen Mika Tapani19711288735
Koponen Olli Pertti19591251467
Hyvönen Anna Kristiina19681228739
Ahonen Pasi Rainer19671192346
Stenberg Jari Matti19591052242
Kalliokoski Juha Antero1970978972
Lappalainen Kari1964969012
Jokinen Pentti Olavi1968906835
Lunnas Heikki Ilmari1948807629
Riihimäki Hannu Tapani1960782697
Niskanen Tero Markus1979775970
Palomäki Ari Kalevi1957676280
Knuth Timo Juhani1950669268
Tolppa Teppo Tuomo Väinämö1959648720
Isola Anna-Kristina1946625917
Iivonen Mauri Kalevi1954602719
Harlin Jari Heikki Rainer1968595633
Haavikko Heikki Juhani1969590180
Uhari Mikko Johannes1957575282
Uitto Marketta Päivikki1950570583
Jokinen Mika Juha Antero1974569189
Rintamäki Tuula Marjut1959566520
Lilja Eija Marketta1959547830
Viita Jari Antti1962539364
Ylhäinen Jarmo Juha1964535114
Kontunen Jouni Petri Juhani1968533892
Peltomaa Lasse Markku Olavi1973503008
Listenmaa Veli Matti1957482814
Sälli Tuukka Antero1930450504
Taipale Irmeli Marja-Liisa1963439463
Viren Tuomas Ensio1974432954
Pirttilä Mikko Juhani1976417829
Laakso Janne Tapio1973412730
Tolppa Kari Tapani1963409313
Harlin Ulla-Maija1946406729
Komulainen Sami Erik Untamo1976391752
Helander Kati Johanna1973391130
Andersin-Lintumäki Karin Johanna Louise1962391097
Mannila Jaakko Antero1960389101
Vekka Seppo Kalle Tapani1946383534
Siven Harri Kristian1969371849
Harlin Satu Hannele1974367283
Koskela Jari Markku1960366836
Laaksonen Juha-Matti1975359063

Pirkanmaa

Pirkanmaan viime vuoden tulokuninkaat olivat Timo Soininen ja Ilkka Juopperi Small Giant Games -pelifirmasta. Kärjessä oli myös tamperelaisen äänieristettyjä tiloja valmistavan Frameryn Samu Hällfors. Hällfors tienasi yhteensä 20 380 266 euroa.

NimiSynt.Tulot yht.
Juopperi Ilkka-Kristian197220888517
Vallisto Tommi Taneli197320868895
Hällfors Samu Valtteri198820380266
Loippo Kimmo Antero196617472241
Alastalo Ossi Tapio196611933986
Kuitunen Mikko Antti Mikael198010729766
Niska Jari Olavi19718103901
Pulkkila Mikko Olavi19837768314
Peltola Tommi Jari19685777131
Kaikuvuo Ilkka Henrikki19793754719
Honko Timo Kalevi19763568707
Ahola Jyri-Pekka19653553983
Alho Sauli Samuel19783540013
Lindroos Ossi Johannes19773099353
Seppä Jonne Hermanni19733064380
Kokko Markku Arvo Johannes19532813008
Käkelä Risto Matias19532715264
Valli Anne Maria19852498370
Lehto Jukka Pekka19642417049
Marttila Jukka Tapio19682244648
Virkki Lasse Sami Ilmari19832195599
Kopponen Antti Tapani19801994509
Virtanen Olli-Pekka Juhani19751991039
Koski Ari Tapio19661957603
Mäkelä Esa Tapio19801910669
Kokkonen Toni Jere Ensio19811902279
Myllynen Timo Juhani19541702231
Eronen Esa Juhani19571695042
Myllymäki Hannu Aki Jaakko19561687016
Mattsson Markus Rainer19571578261
Huttunen Kare Kivi Johannes19721488419
Antola Juha Lauri Ilari19801459667
Hallikainen Mika Petri19781452831
Klint-Pihlajamaa Terhi Kaarina19641435135
Vendell Marianne Linnea19691427823
Könnömäki Kirsti Hannele19691387623
Lehtonen Timo Petri19741380145
Stenberg Pontus Michael19661370678
Vainikainen Mirja Liisa19691301114
Kulmala Matti Tapani19621279549
Särkinen Samuli Mikko Kalervo19761256919
Lenko Hanna Liisa19461254677
Rinta-Jouppi Juha Jaakko19761251836
Pulkkinen Jarmo Ilmari19621246135
Kynnös Pekka Kullervo19441244365
Sillanpää Mika Pekka Helmer19581238443
Kaapu Tiina Maare Hannele19681223412
Lehtonen Marko-Tapani19711192004
Telanne Kai Markus19641181792
Salmi Manu Antero19751172116

Päijät-Häme

Päijät-Hämeen viime vuoden suurituloisin oli Polttimo-yhtiöiden omistajasukuun kuuluva Pär Gustaf Relander 4 476 445 euron tuloillaan.

NimiSynt.Tulot yht.
Relander Pär-Gustaf19774476445
Kari Kirsti Anneli19473257583
Laakkonen Hannu Markus19692751975
Savolainen Heikki Antero19712748039
Hartikainen Tatu Aleksanteri19682564944
Paaso Pasi Tapani19742542633
Toivonen Juha Aarne Olavi19482392181
Kannisto Mikko Herman19801869942
Kopra Keijo Kalervo19421569760
Paaso Veijo Antero19461536639
Paaso Aino Marjatta19461471119
Dieckmann Johan Richard19421404369
Malinen Jukka Petteri19801321143
Kaaria Jouni Sami Olavi19651209482
Kemppi-Vasama Maria Teresa19701195227
Salovaara Olli-Pekka19601103658
Kemppi Antti Peter19781100859
Kemppi Nina Maria1979980229
Rantanen Vesa Pekka1970973747
Luhtanen Vesa Pekka1961924052
Veijalainen Tomi Juhani1971781621
Ahonen Eerik Tapani1952755882
Hiltunen Risto Erkki Antero1960743973
Ehrnrooth Paul Robert Göran1965722290
Järvinen Tarja Tellervo1963684829
Jutila Simo Antero1957659635
Rapala Vesa Heikki1963649845
Salo Minna Mari1967646753
Malinen Keijo Juhani1956570285
Kauppinen Pentti Kalevi1949562269
Immonen Jukka Kalevi1944539754
Paananen Jalo Otto1939539245
Ala-Röyskö Kari Antero1964526642
Polus Kalle Pentti Juhani1964521408
Ward Carl-Gustav Daniel1975513160
Komulainen Eero Tapio1969510520
Bouras Eija Kristiina1962499640
Salin Tarmo Paavo Ilmari1951491034
Jantunen Senni Vuokko1935485928
Valtari Kari-Matti Antero1967467839
Hornborg Klaus Heikki1949467206
Kolehmainen Esko Pasi1973466686
Pohjolainen Raimo Juhani1938463270
Vormisto Olli Sakari1967457560
Pulkkinen Raine Allan1976457472
Käyhkö Jarno Markus Olavi1979456995
Vepsäläinen Kim Sakari1957447400
Zetterberg Samuli Elias1981443251
Vaahto Antti Tapani1947438258
Hälikkä Heimo Kalevi1952428321

Kymenlaakso

Kymenlaakson suurituloisin henkilö oli viime vuonna pyhtääläinen Juha Karvinen. Karvinen on perustanut teollisuuden ja rakennusten energiankäyttöä kehittävän Nanea Oy:n.

NimiSynt.Tulot yht.
Karvinen Juha Tauno Paavali19606811257
Marjamäki Vesa-Matti19876104992
Björnberg Emelie Marina19792799733
Björnberg Gustaf Johan Ricardo19812658481
Sutelainen Jukka Mikael19671904456
Saastamoinen Jukka Pertti19561452142
Paavola Aarre Olavi19501418483
Ahonen Keijo Veikko Tapio19621117867
Eloranta Esa Eero Juhani19601059328
Kinnunen Kyösti Tapani1954897698
Lyijynen Ari Pekka1968880081
Guseff Harri Mikael1967842902
Palojärvi Paul Erik1970749504
Lindemark Jyrki Juhani1967739085
Kerttula Kimmo Kalevi1966651239
Pulkka Jimi Pekka Kristian1976628698
Suutari Arvo Aleksander1928614638
Larkiola Yrjö Orvo Kullervo1954598353
Savolainen Kari Matti1954550263
Sundberg Kalle Olavi1962545617
Uusitalo Reino Kalevi1945523012
Nousiainen Arto Eero Tapio1957517280
Halonen Juha-Matti1955508354
Muukka Aki Antti Ilari1972492903
Matilainen Esko Veikko1946487572
Almgren Veikko Kalevi1955475519
Hämäläinen Mika Petteri1971444689
Kunnari Jari Seppo Tapani1956440677
Rauhala Olavi Toivo1937435192
Lukander Paavo Ensio1961419061
Poikala Merja Hannele1959416561
Orola Rami-Pekka1974413921
Toikka Jarmo Kalervo1959410893
Sankamo Jukka Olavi1959385956
Mäkiukko Ismo Rauno Tapio1980380086
Helenius Leena Anneli1951374538
Lumivuori Henri Petteri1979373392
En Janne Antero1967348634
Laine-Partti Ruut Eliise1962341936
Suomalainen Juha Eero1958341528
Pietikäinen Ismo Eero Petter1964341109
Vehmas Jouko Seppo Armas1956337513
Jussila Ismo Kauko1961331578
Savimäki Markku Juhani1955325947
Toivonen Jarkko Ilari1963325542
Janhunen Vuokko Sinikka1949322872
Espo Mikko Johannes1953318074
Talsi Timo Jussi1955310206
Teikari Mikko Eerik1967306108
Mäkinen Leena Hannele1970304681

Etelä-Karjala

Etelä-Karjalan suurituloisin henkilö oli viime vuonna Turo Puittinen. Puittinen myi viime vuonna ohjelmistoyritys Maestron hollantilaiselle Total Specific Solutions -yhtiölle.

NimiSynt.Tulot yht.
Puittinen Turo Tapio19612043935
Räsänen Tuomo Ensio19601261621
Tersa Timo Juha Tapani19621053838
Suni Erkki Elias1944714621
Pihl Jani Erik1983710821
Zinhu Danisa1958684989
Kokkola Joona Aleksi1978647463
Sampo Toni Juhani1976634167
Elovaara Pekka Juhani1949546577
Evälahti Jukka Tapani1952522931
Vilhu Ossi Kalevi1948519686
Rautio Kirsti1971485500
Tanttu Heikki Tapio1955446329
Pulkkinen Mikko Petteri1974441504
Hinkkanen Pekka Ilmari1953411802
Vanhatalo Tauno Antero1948411234
Tuomaala Kaisa Kristiina1959406049
Turkka Timo Tapani1954395616
Savolainen Mika Antero1971395157
Hämäläinen Terttu Tuulikki1939387006
Laurila Juha Kalevi1955376457
Martikainen Olli Sakari1954369758
Soikkeli Jouko Juhani1963369039
Kinnunen Karri Jyri-Pekka1956363682
Qvist Harri Mikael1956358398
Toikka Seppo Juhani1964350122
Eerikäinen Sari Mirjami1963330236
Multanen Timo Juhani1957329416
Myllymäki Otto Rafael1984328684
Martinsén Anja Riitta1957326558
Lempiäinen Petri Jouni Mikael1969320999
Saarelainen Tommi Henrik1969319798
Leivo Markku Pekka Juhani1959318410
Pekkola Marko Jari Tapani1969313619
Valtonen Mika Petteri1968309934
Kiljunen Tuomas Jaakko Einari1990307804
Talvia Outi-Liisa1955303434
Korvenoja Pekka Johannes1965303052
Ripatti Hannu Tapio1960299305
Kauppi Sampsa Hemminki1978299228
Tahvanainen Raino Toivo Juhani1961298443
Kupias Päivi Karoliina1957296788
Valli Kai-Erik1952291359
Partanen Jarmo Kalevi1956286081
Suni Olli Kalevi1963284535
Leivo Jean Erik1961280673
Wuorinen Taina Tiina Birgitta1960277696
Sillanpää-Jaatinen Mervi Kristiina1957276153
Schildt Hannu Pertti1944274908
Tatti Ella1959274685

Etelä-Savo

Etelä-Savon viime vuoden suurituloisin henkilö oli Iiro Riihimäki. Hänen tulonsa olivat yhteensä yli 2,9 miljoonaa euroa.

NimiSynt.Tulot yht.
Riihimäki Iiro August19722932777
Viitikko Heikki Kalevi19651540149
Lahtonen Janne Olavi19751400813
Noponen Perttu Juhani19741392826
Repo Kari Mikko19631223770
Tyrväinen Hannu Kalevi19671113221
Pentikäinen Jukka Samuli1956948292
Pesonen Toni Olavi1977867304
Repo Antti Olavi1965838695
Viinikka Tapani Henrik1937778896
Takkinen Timo Mikael1977625809
Parkkinen Marja Helena1952584641
Parkkamäki Stiina Virpi1954562842
Pohjalainen Ritva Inkeri1954557641
Lång Terho Olavi1975506734
Makkonen Armi Anneli1960499704
Hämäläinen Erkki Olavi1938494822
Hämäläinen Heikki Tapani1966479453
Jonninen Markku Juhani1960458350
Mökkönen Ari Juhani1967453919
Savonen Eija Aulikki1963436827
Malmberg Reijo Vilhelm1957418012
Lehkonen Marja Liisa1946404593
Kettunen Pentti Erkki Olavi1959401702
Valjakka Esa Juhani1974382930
Hänninen Leo Taneli1947350877
Suvela Suvi Maarit Helinä1961346292
Hokkanen Anne Helena1959342297
Keronen Pasi Antero1961341945
Kovanen Janne Pekka1974337134
Muinonen Mika Kosti Olavi1974330850
Hiekkanen Kalevi Antero1934330235
Tarkiainen Ilkka Olavi1965329752
Hovi Ilpo Tapio1953326084
Larkala Pekka Kalevi1951325488
Nylund Ellen Elisabeth Pingyuan1994324185
Pakkanen Leo Mikael1947320959
Puttonen Antti Tapani1945315180
Lindgren Marika Minna Kaarina1975311230
Rautio Markku Tapani1968309484
Kettunen Jarkko Viljami1983303608
Mähönen Martti Aulis Tapio1957303188
Juhamäki Ritva Maija1947299166
Värtinen Tuomo Tapani1966298844
Sauli Anna Kaija1959297330
Manninen Kari Antero1956295989
Luukkonen Erkki Ilmari1949295169
Huoman Hannu Marko Tapio1974293572
Hänninen Heikki Armas kuolinpesä1931292600
Varis Jani Aatos1976291943

Pohjois-Savo

Pohjois-Savossa viime vuonna eniten tienasi Ponsse Oy:n hallituksen puheenjohtaja ja suurin omistaja Juha Vidgren. Perheyritys Ponsse on vieremäläinen metsäkonevalmistaja. Vidgrenin tulot olivat yhteensä yli 4,8 miljoonaa euroa.

NimiSynt.Tulot yht.
Vidgren Juha Einari19704866370
Saastamoinen Jarmo Henrik19694439025
Styrman Petri Marcus19773388393
Kärkkäinen Tatu Henrik19813201031
Vidgren Jarmo Kalle Johannes19752670116
Vidgren Janne Ilmari19682453372
Ollikainen Juha Tapani19801942650
Koukka Juha Tapio19681706111
Keinänen Aki Martti19761573904
Vienola Heikki Juhani19601537487
Virtanen Timo Arvo19591504706
Koponen Ismo Tapani19741428716
Poutiainen Pekka Ilmari19491403340
Vanne Antti Johannes19761397873
Huttunen Tomi Antero19751383345
Sihvola Roope Kimmo Kusti19741266864
Backman Pirjo Helena19551253457
Kiiski Markus Hannu Kristian19801154897
Komulainen Jukka Petri19721133622
Komulainen Virpi Johanna19721074565
Aho Lasse Tom Sakari19581066933
Malinen Matti Heikki19771059806
Saastamoinen Jeri Henri19921018402
Saastamoinen Juho Antti Aleksi1996991338
Kerman Adam kuolinpesä0984600
Lampinen Joonas-Mikael1987926305
Nummela Juho Aleksi1977913412
Takku Teemu Pellervo1984881598
Isotalo Mikko Antero1974868819
Sonninen Raimo Erkki1948866997
Loikkanen Timo Pekka1959842457
Kajan Sami Kristian1987819452
Naumanen Olli Ensio1982800039
Holopainen Tommi Petteri1975767059
Laitinen Tommi Tapio1972763639
Ollikainen Klaus Aleksi1988756201
Marjokivi Jorma Yrjö1956704299
Putkonen Leo Antero1980701686
Lukkarinen Terho Tapani1950700300
Sutinen Simo Tuomas1983684271
Hortling Heikki Wilhelm1951680373
Malviala Harri Tapani1977650378
Monni Antti-Mikko Oskari1978646865
Pohjonen Markus Kauko1982644307
Marin Jukka Johannes1966643512
Andersson Piia Marjaana1975639242
Tikkanen Sanni Maria1991625957
Niskanen Lauri Elias1939602429
Karttunen Kauko Pekka Juhani1953591916
Kylävainio Ilkka Tapani1946576734

Pohjois-Karjala

Pohjois-Karjalan viime vuoden suurituloisin henkilö oli Eero Broman yli 6,7 miljoonan tuloilla. Broman on Broman Groupin varatoimitusjohtaja ja hallituksen puheenjohtaja sekä konserniin kuuluvan Motonetin toimitusjohtaja.

NimiSynt.Tulot yht.
Broman Eero Väinö19636716620
Broman Harri Jorma19615814110
Hartikainen Konsta Ensio19414038275
Hartikainen Arto Ensio19743924879
Väänänen Timo Henrik19663672006
Hirvonen Kari Tapio19662245071
Hakkarainen Ari Auvo19551914966
Kakkonen Kyösti Niilo Juhani19561822799
Laakkonen Yrjö Ilmari19431517785
Nevalainen Mikko Matias19701512653
Naumanen Matti Ensio19571398481
Kakkonen Kari Heikki Ilmari19581395673
Tiainen Timo Pekka19591366252
Broman Väinö Harry19321082389
Kilpeläinen Martti Kalevi1938853600
Punta Eeva Talvikki1965825543
Ranta Mikko Antero1951819917
Huurrekorpi Yrjö Aleksi1933755792
Karttunen Jukka Toivo Sulevi1974733242
Heikkinen Jarmo Pekka1962653304
Toivanen Keijo1935639067
Mononen Antti Petri1970631858
Hartikainen-Ahia Anu Kristiina1965621710
Kilpinen Tuija Anneli1965596562
Laakkonen Reetta Karita1968589341
Mononen Ari Pentti Juhani1967578283
Timonen Vieno Annikki1928542710
Taskinen Janne Pekka1967505609
Mustonen Kirsti-Liisa Helena1956496834
Pelkonen Sami Juhani1975493827
Kolehmainen Marleena1978491081
Kolehmainen Seppo Juhani1984487957
Nevalainen Ville-Pekka1969481129
Kolehmainen Ahti Einari1962470793
Lahtinen Matti Pekka1960448530
Pitkänen Heikki Juhani1954440453
Aho Jari Ville1962437131
Toivanen Jari Kalevi1965434638
Heliövaara Marja-Leena1952432184
Mantsinen Veli Ilmari1938416575
Palviainen Antti Samuli1963391055
Palviainen Johannes kuolinpesä0378034
Laakkonen Tommi Tuomas1989375780
Huovinen Ari Matti1961375033
Mutanen Elvi Sigrid1931373114
Kinnunen Asko Olavi1934372143
Kivelä Juha Tapani1966370475
Tiittanen Pentti Johannes1940368034
Kontturi Harri Pentti Tapani1955363317
Laakkonen Joona Jussi1990360531

Keski-Suomi

Keski-Suomen suurituloisin henkilö oli viime vuonna jyväskyläläinen sijoittajamiljonääri Jukka Autere. Autereen tulot olivat yli 33 miljoonaa euroa.

NimiSynt.Tulot yht.
Autere Jukka Samuel195433371448
Autere Tomi Tapani197514940695
Autere Timo Petteri197714902742
Tikka Jouni Janne Tapio197110114358
Pylkkänen Jukka-Pekka19644563914
Vappula Lauri Sakari19683025669
Koskela Kari Tapio19572110779
Pylvänäinen Juha-Martti Antero19592069741
Routti Jorma Tapio19382033564
Leppänen Mika Antero19762024817
Juhola Rauno Arto Juhani19631844535
Puttonen Pekka Olavi19621796466
Lehtoranta Timo Heikki19641741755
Salminen Marko Petteri19661692012
Rusko Heikki Kalevi19431383673
Hietala Markku Iisakki19491381710
Taalas Jaakko Urho Andreas19751352659
Paananen Ahti Petteri19651315923
Mäkinen Tommi Antero19641303064
Riikonen Kari Matti Tapio19481110601
Paananen Reijo Veli19511053131
Hakanen Petri Martti Taavetti1967970670
Heino Toma Kristian1974933059
Kassala Vappu Marjatta1924906466
Maaninka Anne Maarit1979891070
Maaninka Janne Juhani1979883610
Pynnönen Jari Marko Johannes1968880014
Åström Janne-Pekka Vihtori1968847987
Vuohelainen Juho Pekka1987827028
Lindeman Mertsi Antero1975817984
Hytönen Jyrki Tapio1966804247
Uusi-Illikainen Jussi Mikael1983754373
Sillman Jani Johan1976745776
Kangaskorpi Vesa Pekka1963694901
Kinnunen Markku Asko Tapio1949694363
Jukola Tomi Petri1977693353
Schlobohm Seppo Antero Holger1942690884
Ristola Arimo Kalervo1946685207
Poranen Janne Tapani1972677124
Vihtari Tuomas Tapani1986662646
Salmela Juha Matti1973662250
Kankainen Aarre Olavi1957655444
Kesonen Minna Marjut1970648618
Kallio Marko Tapio1985646775
Soininen Jani Markus1972643053
Kytölä Olli Johannes kuolinpesä1927621833
Vettenranta Ilkka Päiviö1960621026
Rovanperä Harri Tapani1966617657
Poikolainen Heidi Marja1974614523
Tiitinen Arto Juhani1959604261

Etelä-Pohjanmaa

Etelä-Pohjanmaan suurituloisin henkilö oli autokauppamoguli Jarmo Rinta-Jouppi. Hänen omistamansa Jarmo Rinta-Jouppi Oy on suomalainen autokauppaa harjoittava yritys. Rinta-Joupin tulot olivat viime vuonna yhteensä yli 3,9 miljoonaa euroa.

NimiSynt.Tulot yht.
Rinta-Jouppi Jarmo Aulis19543955258
Mokki Timo Reijo19432804323
Sarajärvi Raimo Otto19662266224
Leppinen Esko Jaakko Ilmari19441480114
Leppinen Tommi Jani Petteri19731345408
Keskinen Ville Jaakko Tapani19771097813
Keski-Kasari Timo Jaakko19651077314
Keskinen Kalle Jaakko Sakari1980992594
Laukkanen Mika Juhani1973868860
Mokki Nini Annika1981868298
Manni Mika Petri Kalevi1979828916
Alakortes Harri Antti Johannes1965826714
Lahti Pentti Tapani1951811455
Salmi Jarmo Jouni1960811135
Jaskari Sami Jorma1973796218
Suominen Ari Pekka1962709557
Penttilä Antti Tuomas1990700806
Valkealahti Markku Johannes1981696352
Sulkava Raimo Juhani1970673382
Ala-Mäkelä Jyrki Olavi1968669931
Hemminki Jelena1962654081
Kähäri Ari Matti1952617018
Kaurio Aila Hannele1954614867
Gröhn Juha Tapio1963594580
Lehtinen Voitto Jussi Henrik1944573370
Koski Hannu Tapani1954560705
Rinta-Jouppi Eero Johannes kuolinpesä1921557830
Uusimäki Juha Kalervo1960542815
Mutka Kimmo Veli Juhani1963529038
Törmä Riikka Johanna1980528036
Hietala Nanna Eveliina1973523225
Liinamaa Virva Susanna1971519976
Väliaho Petri Kalervo1977507593
Syrenius Pia Kristiina1972505253
Toivonen Markku Anselmi1952504557
Hakomäki Heikki Matias Juhani1944495499
Hautala Heli Maaria1977492255
Kuusela Jussi Samuel1950491845
Vartio Yrjö Teppo Tapio1949491610
Viitala Timo Jukka1962488005
Ojaniemi Jukka Pekka1964483240
Kuisla Reima Antero1953482282
Isosaari Ville Armas1976477872
Rinta-Laulaja Esko Veli1958474160
Kuusela Mikko Matti Johannes1954470921
Mäkitalo Juha Tapani1970470647
Ollila-Mäkelä Liisa Annikki1953449466
Toija Jukka Matti1959418420
Salmi Harri Juhani1963417654
Turtio Pasi Petteri1974406116

Pohjanmaa

Pohjanmaan viime vuoden suurituloisin oli Pauli Ojala 5,1 miljoonan tuloillaan.

NimiSynt.Tulot yht.
Ojala Pauli Juhani19465112444
Kronholm Lars Martin19484495748
Nylund Nils Stefan Johannes19584238048
Nylund Tom Greger Andreas19604210961
Sandler Stefan Ragnar Erik19663724406
Johansson Sören Paul Mathias19632965739
Rinta-Jouppi Ari Raimo Jaakko19632457112
Albäck Mikael Nils Johan19632417769
Envik Guy Rune19602239093
Albäck Edith Ulrika Helene19602181638
Strömberg Lars-Erik19661873779
Autio Kimmo Sakari19741611441
Kock Mats Gustav19691509505
Kuusela Jarmo Johannes19671437088
Kuusisto Olli Erkki19741425770
Ämmälä Jarkko Juhana19711281433
Hujanen Seppo Tapani19521243242
Puura Lars Åke19611151806
Carpelan Johan Fredrik Maximilian19451066895
Pihlajamaa Jouko Ensio19481064467
Seppälä Heikki Olavi1945984421
Holma Mauri Mikael1950938560
Suutari Jari Veikko1959871806
Höglund John Peter1949867357
Suutari Reijo Johannes1954858347
Turunen Antti Juhani1978856037
Skogman Bo Börje Ragnar1941849790
Backlund Henry Robert1958815945
Koski Keijo Lars Johan1956794910
Backlund Kristian Valter1963786695
Uljas Jussi Jalmari1984754701
Hakala Tomas Jari1968735815
Ihalainen Erkki Tapio1954727245
Saikkonen Tuomas Juhani1988615134
Käldman Leif Henrik Johan1956610296
Riihimäki Vesa Tapio1966568291
Höglund Johan Carl-Henrik1983539600
Säll Johan Peter1977537330
Mäenpää Mika Matias1976532045
Höglund John Christian1975526816
Wester Emma Kristina1979519002
Mansikkamäki Eeva-Riitta1956514909
Höglund Björn Paul Johan1978511064
Kytölä Juha Kaarlo1964506796
Sundström Ingeborg Kristina1967506419
Kasi Anssi-Jukka Mikael1967505103
Fors Jan Olav1951494681
Höglund John Thomas1987492505
Wester Ulla Margaretha1945492093
Höglund Johanna Maria1973472176

Keski-Pohjanmaa

Keski-Pohjanmaalla suurimmat tulot sai viime vuonna Peter Forsström 1,1 miljoonan tuloillaan.

NimiSynt.Tulot yht.
Forsström Svante Peter Alexander19471103560
Jutila Pentti Antero19541065401
Kellokoski Jukka Tapani1973717515
Kellokoski Teuvo Akseli1979711418
Kellokoski Mirjam Katariina1973665882
Kellokoski Hanna-Leena1979660904
Parpala Juha Kalevi1969592930
Valo Samuli Antero1978581299
Nygård Hans Rainer1952529836
Kellokoski Tuomo Kalevi1974467330
Sarkkinen Ante Johannes1982453185
Korpi Marja Kaarina1952400566
Kåla Steve Mattias1958389062
Sopo Jöran Valdemar1965380776
Sorvisto Mika Petri1970380327
Juntunen Sari Minna Kristiina1970376252
Ylinen Esko Ilmari1947348479
Tikkakoski Tapani Antero1959344746
Riikonen Klaus Olavi1956331483
Lahti Toni Markus1978322800
Häggblom Boris Mikael1952313028
Appelgren Petri Mikael1973307046
Elvkulla Kenneth Mikael1964303757
Biskop Kim Peter1971303526
Pihlajamaa Vesa Oskari1957290547
Nilsson Per August Johannes1956278813
Visuri-Taipale Riitta Sisko Mirjami1969272067
Paananen Antti Olavi1967261340
Rytivaara Pentti Ilmari1960257653
Pihlajamaa Kai Tapio1969254954
Palosaari Jari Taisto1963254611
Eurola Martti Juhani1945252829
Rytivaara Eija Marja Johanna1961251380
Turunen Jarmo Kalevi1955249408
Forsström William Karl-Johan1950248312
Kallioinen Sami Jaakko1972241801
Brandt Vidar Anders1946239231
Lankila Timo Juhani1969239001
Siirilä-Syrjä Tarja Irmeli1960237030
Laxåback Erik Joakim1963236933
Mörtenhumer Christian Franz Taavetti1952236846
Salo Paavo Matias kuolinpesä1924233679
Peltokangas Jyrki Aulis1969230879
Vasankari Jarmo Sakari1981223509
Simunaniemi Jaana Anne Susanna1960222819
Ylinen Janne Ilmari1975220335
Simunaniemi Aki Aabel1970219785
Kuoppala Jouko Antero1967217947
Södervik Hannu Jaakko1948211360
Brännkärr Olof Stefan1960210451

Pohjois-Pohjanmaa

Pohjois-Pohjanmaan suurituloisin henkilö oli Lehto Groupin entinen liiketoimintajohtaja Asko Myllymäki yli 40 miljoonan tuloillaan.

NimiSynt.Tulot yht.
Myllymäki Asko Jaakko196840541253
Koski Jouko Juhani19586238897
Takanen Jorma Jussi Sylvester19464941154
Tiuraniemi Reijo Tapio19594905055
Lesonen Veikko Juhani19574369542
Riekki Miia-Maria19843153016
Huhtala Petri Antero19832957326
Vidgren Jukka Tuomas19832698119
Räihä Jani Kristian19752326951
Lilja Harri Tapio19682278768
Haapala Mikko Johannes19802234079
Kinnunen Mikko Yrjö Petteri19711939667
Valasma Harri Pekka19681865709
Juntunen Jukka Sakari19631738963
Taavitsainen Miikka Topias19981722221
Lappalainen Tuomas Ville Kaleva19811709405
Pudas-Koski Maritta Anneli19561708460
Poukkula Petri Juhani19861608972
Pohjola Janne Kristian19751593983
Hulkko Juha Olavi19541572984
Ahola Tuomas Veli19731565983
Paturi Jorma Antero19561534237
Takanen Harri Tapio19681531140
Koukkari Eero Olavi19541456120
Eeronheimo Matti Sakari19541450248
Karjula Jussi Pekka19751445647
Fingerroos Toni Olavi19841330200
Matinmikko Esa Johannes19761328273
Jokelainen Martti Ilmari19571289808
Ylimaula Anssi Jalmari19771264446
Vähälä Mikko Kari Päiviö19471262703
Vähälä Jukka Kalle Tapani19461246175
Vannas Mika Veli19791245404
Vähälä Vesa Lauri Tapio19431233326
Tolonen Jonna Maria19851209450
Vähälä Risto Mauno Sakari19551206970
Kaski Matti Sihveri19761187773
Vuolukka Janne Tapani19721160443
Halonen Eero Juhani19551116824
Kajula Pekka Juhani19651109020
Johansson Heikki Tapani19881019398
Takanen Jarkko Tapani19671014329
Virolainen Juha Vilhelm1969989710
Tokola Erkki Tapio1957938634
Toljamo Petri Juhani1974928205
Autio Jorma Antero1946923483
Alasalmi Antti Tuomas1976914131
Jokinen Markku Oskari1949913124
Jokinen Tapio Olavi1952893913
Kiiskilä Heikki Johannes1963884768

Kainuu

Kainuun viime vuoden suurituloisin henkilö oli Seppo Saastamoinen 4,4 miljoonan tuloillaan.

NimiSynt.Tulot yht.
Saastamoinen Seppo Markku19604441643
Tanskanen Juha Tapani19653130601
Haanpää Jukka Markku19601808415
Mäkeläinen Lasse Juhani19561774683
Kormano Pentti Johannes19331590256
Sutinen Teemu Taneli19771301472
Heikkinen Jarmo Jouko Tapani19771169831
Lanamäki Jouni Tapio19501132176
Saastamoinen Anne Eliisa1961595829
Mitrunen Sinikka Johanna1956586267
Karhu Kari Tapani1968542477
Hostikka Pauli Tapani1960468250
Niskanen Merja Sinikka1963433483
Kuivalainen Tapio Ilmari1976404346
Suutari Harri Yrjö Kalevi1959404271
Piirainen Aimo Olavi1949356037
Hiljanen Elsa Sylvi1925351254
Väänänen Tommi Tapio1973336710
Lukkaroinen Joni Kaapo Akseli1965335817
Määttä Arto Kalevi1964312482
Karjalainen Toivo Tapio1948303088
Huusko Eero Kalle1955287392
Pelkonen Hannu Tapani1967283622
Heikkinen Esko Jaakko1962278723
Hakkarainen Jarmo Juhani1931278618
Toppinen Ari Kalle1967278000
Piiparinen Vesa Usko Kalervo1950275377
Rautiainen Olli Hanns Paavo1985274670
Talvi-Pietarila Tenna Kaisa Emilia1980261306
Kääriäinen Minna Elisa1969260145
Piipponen Ritva Tuulikki1965256517
Mäläskä Risto Ilkka Sakari1962256344
Määttä Eeti Eemeli1989246750
Ronkainen Mari Katariina1982246115
Juntunen Jarmo Tapio1954245637
Heikkinen Mirva Sisko Anneli1965244995
Ronkainen Mika Sakari1983241939
Meriläinen Pirkko Helena1947241799
Kemppainen Anu Jaana Inkeri1958237776
Piirainen Juha Antero1962233038
Hagrén Eero Antero1950228147
Sormunen Erkki Antero1951218485
Vestman Toomas1971217983
Hiltunen Anita Vilma Kristiina1963217946
Alm Mika Petteri1973217888
Hirvonen Seppo Juhani1982209695
Koukkari Olli-Pekka1977209326
Piirainen Vesa-Petri1967208922
Pääkkönen Seppo Juhani1962204529
Leutola Heikki Sakari1963202698

Lappi

Lapin suurituloisin henkilö oli viime vuonna Jyrki Niva 3,7 miljoonan euron tuloillaan.

NimiSynt.Tulot yht.
Niva Jyrki Antero19643774572
Kuosmanen Tomi Heikki Juhani19672488275
Yliniemi Pertti Kalevi19542000180
Wuotila Kimmo Sakari19561682011
Kristo Jukka Matias19681292946
Pulkkinen Osmo Kalevi kuolinpesä19491046569
Aho Aarne Antti Kalervo19571044536
Seppänen Pekka Juhani1958981057
Springare Ilkka Ilmari1959919516
Kuntola Pirjo Riitta1955895911
Poikajärvi Sari Piia1975851303
Tapojärvi Markku Tapani1957851127
Holopainen Jussi Tapio1965753501
Jussila Terttu Kaarina1947739152
Koivuniemi Pekka Matias1949723731
Lääkkölä Petri Antero1964672516
Jokinen Jukka Sakari1960653232
Kreivi Esa Kalevi1964646318
Tapojärvi Pertti Esko Olavi1966631085
Korrensalo Arja Maija1957629976
Haapa-aho Esa Hannu1952629878
Alaluusua Simo Olavi1957590336
Oja Timo Olavi1965588407
Nurminen Oiva Teodor1932586184
Bergman Raisa Johanna1966567128
Poikajärvi Matti Olavi1971514883
Rimpisalo Pekka Juhani1955504011
Hämäläinen Ismo Antero1957498253
Rajamäki Marjo Marjatta1963492341
Virkkula Kyösti Tapio1957468807
Sarajärvi Jukka Tapani1968451858
Aho Eljas Jaakko1944437190
Kurttio Matti Tapani1962423693
Rousu Reijo Jaakko1956409212
Orvola Pekka Juhani1949409031
Marttila Timo Johannes1960406605
Kovalainen Martti Mikael1958404731
Periviita Lassi Uolevi1957399158
Raatiniemi Kauko Kaarlo Viljam1953396737
Lehtisalo Hemmo Sakari1966387744
Ylipekkala Juhani Kalevi1950386895
Ketonen Risto Tapio1951385883
Kinnunen Jari Juhani1964385602
Norvapalo Eeva-Kaarina1957376830
Laevens Marjo Kristiina1966361781
Kinnunen Jukka-Pekka1965357917
Lintula Raimo Juhani1962356723
Kinnunen Vilho Olavi1967353328
Ropponen Risto Tapani1968345422
Hast Mikko Johannes1982345145

Ahvenanmaa

Ahvenanmaan ylivoimainen tulopäällikkö on paikallinen miljonääri, Ålandsbankenin suuromistaja Anders Wiklöf yli 5 miljoonan euron tuloilla. Ahvenanmaan kuninkaaksikin tituleeratun Wiklöfin nousu saaren parhaiten tienaavaksi on melkoinen tuhkimotarina.
NimiSynt.Tulot yht.
Wiklöv Erik Anders19465085633
Eriksson Erik Kenneth19592805853
Lundqvist Ben Hugo19431347807
Eriksson Axel Tryggve19471028778
Fahlstedt Lars Christer1975864297
Eriksson Carola Emelia1948807460
Blomsterlund Carita Christina1946781186
Lampi Nils Rune Mikael1948551567
Fazer-Lundberg Johanna Hélène Louise1983535023
Eriksson Martin Sten-Anders1949521767
Lundqvist Dick Hugo1946508317
Häggblom Sten-Åke Emanuel1952490522
Wiklöv Lars Peter1966458590
Sjölund Tom Christian1959427170
Häggblom Rose-Mari1941424012
Elmvik Mona Birgitta Lillemor1950420204
Sjöblom Harry Markku1955411704
Rothberg Johan Roger1959399369
Johnsson Sven-Erik1931386569
Karlström Tony Albin1970379484
Husell Folke Rune1945375847
Blomqvist Björn Valdemar1969364355
Eriksson Ben Rafael Tryggve1973360644
Sommer Nils Erik Christian Otto1960359064
Westermark Ingrid Marta1957340718
Eriksson Riitta-Liisa Aulikki1952322953
Ek Johan Mikael1967310025
Hanses Jan Olav1961303339
Mikkola Alpo Asseri1934299974
Holmberg Sven-Erik1949299241
Karlsson Sören Gunnar1950295648
Mansén Alice Linnea1938292968
Mattsson Karl Robert1928289066
Carlsson Jarl Sture1947287140
Ljung Väinö Johannes1928286227
Eriksson Mats Örjan1963283912
Sundblom Karl Erik1941272405
Korvela Markku Reino Sakari1948261851
Karlsson Dan Patrik1965250767
Häggblom Viveca Pia-Gunilla1951249851
Eriksson Johan Randolf Mikael1969247910
Simons-Latomäki Karin Birgit Agneta1946247381
Rönnlöf Björn Harald1944246110
Limnell Jan Gunnar1966242962
Wennström Jan Magnus1954242359
Bäckström Tora1960237780
Nordlund Leif Håkan1959228130
Clemes Kjell Rainer1948225170
Styrström Stig Roger1946224882
Lundberg Thomas Alonzo1976223995


Listaukset perustuvat verohallinnon medialle antamiin tietoihin sekä IS:n omaan tiedonhankintaan.

Ketkä Suomessa tienasivat yli 100 000 euroa? Katso IS:n verokoneesta.

Lue kaikki uutiset tuloista ja veroista täältä.

Artikkelia täsmennetty 4.11.2019 kello 13.15. Jarmo Rinta-Joupin yritys on Jarmo-Rinta-Jouppi Oy, joka on eri kuin Rinta-Joupin Autoliike Oy.