– Tämänhetkisen käsityksen mukaan ensimmäinen hätäsoittaja oli äiti, komisario Jyri Hiltunen https://www.is.fi/haku/?query=jyri+hiltunenItä-Uudenmaan poliisista kertoo Ilta-Sanomille.
Hätäsoitosta kertoi aiemmin MTV verkkosivuillaanhttps://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikkeli/porvoon-leikkipuistopuukotus-ensimmaisen-puhelun-hatakeskukseen-soitti-aiti/6657836#gs.bBgxuyQ.
Isän epäillään puukottaneen kolmevuotiaan tyttärensä kuoliaaksi Porvoon Lyseon leikkipuistossa varhain maanantaiaamuna.
Teosta epäilty isä on 38-vuotias Karibialta kotoisin oleva Ranskan kansalainen, jonka avoliitto lapsen suomalaisen äidin kanssa oli päättynyt eroon.
– Poliisi sai epäillyn miehen juoksemalla hänet kiinni ja taklaamalla hänet. Epäilty ei juossut, Hiltunen kertoo IS:lle.
Poliisi kertoo lisäksi tiedotteessaan, että mies on saatu kuulusteltua. Poliisi on myös kuulustellut kahta todistajaa. Käynnissä ovat myös epäillyn vangitsemisoikeudenkäyntiä valmistelevat toimenpiteet.
Tutkitaan murhana
- Isä puukotti 3-vuotiasta lastaan leikkipuistossa Porvoossa maanantaiaamuna. Tapahtumat alkoivat noin kello 7.55.
- Poliisipartio saapui paikalle noin kello 8.05 ja pysäytti väkivallanteon. Lapsi kuljetettiin pelastushelikopterilla sairaalaan, jossa hän menehtyi aamupäivällä vammoihinsa.
- Itä-Uudenmaan poliisin mukaan isä oli hakenut lapsen kotoa luvatta.
- Poliisi tutkii tekoa murhana. Epäilty on noin 40-vuotias Ranskan kansalainen. Hänen kuulustelunsa aloitetaan tiistaina.