Kesälahden Osuuspankki Pohjois-Karjalassa oli saada keskiviikkona harvinaisia vieraita, kun ryhmä lampaita pyrki konttorin sisätiloihin.
– Tänään meille oli tulossa uusia asiakkaita jonoksi saakka, pankin Facebook-sivuilla kerrotaan.
Sivuilla julkaistu kuva oli kerännyt iltaan mennessä jo satoja tykkäyksiä.
Eräs kommentoija vitsaili, että pankin ovissa oli ainoastaan koirakieltokyltit. Myöhemmin oviin ilmestyikin kyltit, joissa kiellettiin myös lampaat.
– Hetken asiaa mietittyämme olemme päätyneet tasa-arvoiseen kohteluun myös eläinten osalta. Olemmekin reagoineet päivän tapahtumiin. Emme halua pahoittaa koiranomistajien mieliä, ja myös allergiasta kärsivien on turvallista tulla jatkossakin asioimaan meillä!
Asiasta kertoi ensimmäisenä Karjalainen, jonka mukaan lampaita oli viisi. Ne vuokrattiin tämän kesän ajaksi maisemanhoitolampaiksi Suurtuvan tilalta Uukuniemeltä.