25-vuotias mies piinasi naapurin naista kuukausien ajan – kunnes oven takana odotti yllätys

40-vuotias irakilaisnainen sai kerrostalonaapuriltaan ikävän vastaanoton Kuopiossa. Alakerrassa asunut noin 25-vuotias kantasuomalainen mies kohteli uutta naapuriaan niin, että tämä joutui muuttamaan pois jo muutaman kuukauden jälkeen

Naisen elämä kerrostalossa oli naapurin piinaamaa.

Mies kävi miltei neljän kuukauden ajan lähes päivittäin hakkaamassa naisen ovea. Samalla mies huuteli naiselle ja nimitteli tätä. Kielitaidoton nainen ymmärsi huuteluista vain joitain englanninkielisiä rumia sanoja.

Muutaman viikon naapuruuden jälkeen mies kävi laittamassa pekonisiivun roikkumaan naisen ovenkahvasta. Naapuruuden loppuvaiheessa mies työnsi hirttosilmukan asunnon postilaatikosta sisälle.

Pari päivää hirttosilmukan ilmestymisen jälkeen nainen palasi asuntoonsa yhdessä siskonsa miehen kanssa. Naapurin toiminnan kauhistuttama nainen oli päättänyt muuttaa pois ja saanut sukulaisen muuttoavukseen.

Alakerran naapuri huomasi naisen palanneen asuntoonsa, muttei tiennyt tällä olleen seuraa. Mies meni jälleen ovelle häiriköimään, mutta tällä kertaa ovi yllättäen aukesikin. Oven takana olikin naisen sukulaismies.

Mies tarttui kiinni oven avanneeseen naisen sukulaiseen, löi tätä nyrkillä kasvoihin ja alkoi painia. Pian kävi ilmi, että noin 40-vuotias irakilaismies oli liian vahva nuoremmalle naapurille, joka pakeni asunnon keittiöön ja löysi sieltä pienen veitsen. Veitsellä mies huitoi niin, että irakilainen sai kyynärvarteensa kolme viiltohaavaa.

Mies poistui asunnosta omaansa veitsen kanssa. Nainen soitti paikalle poliisit.

Rikokset tapahtuivat viime vuoden kesä-syyskuussa. Nainen oli muuttanut asuntoon toukokuun lopussa.

Pohjois-Savon käräjäoikeus tuomitsi alakerran naapurin kotirauhan rikkomisesta ja pahoinpitelystä 60 päiväsakkoon. Maksettavaa tuli 480 euroa.

Mies joutuu maksamaan nyt jo entiselle yläkerran naapurilleen 800 euroa vahingonkorvausta kärsimyksestä. Pahoinpitelemälleen miehelle hän joutuu maksamaan 500 euroa tilapäisestä haitasta sekä kivusta ja särystä. Laskuun lisättiin vielä yli 700 euroa naisen oikeudenkäyntikuluja.

Kihlakunnansyyttäjä vaati rangaistusta myös irakilaismiehelle. Syytteen mukaan hän veti alakerran naapurin sisälle asuntoon niskalenkillä. Oikeus hylkäsi kuitenkin syytteen, sillä kyseessä oli puolustautuminen oikeudetonta hyökkäystä vastaan.

Pekonisiivu toi oikeuskäsittelyyn oman sivujuonteensa. Mies kertoi tienneensä, ettei nainen käytä vakaumuksensa vuoksi sianlihaa. Siksi oikeus pohti, oliko teko rasistinen.

Mies kertoi oikeudessa, että juuri ennen pekonisiivun ripustamista pizzalähetti oli tullut miehen ovelle, vaikkei hän ollut tilannut pizzaa. Mies luuli, että pizzan tilaaminen oli irakilaisnaisen temppu. Oikeus päätteli, että pekonisiivun ripustamisen motiivi oli kosto, ei rasismi.

Tuomittu kuopiolaismies kertoi joutuneensa itse häirinnän kohteeksi. Miehen mukaan nainen oli toistuvasti puhunut puhelimessa liian kovaa. Nainen kertoi soitelleensa ulkomailla asuneille sukulaisilleen.

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?