Anneli Auer astuu ensimmäistä kertaa julkisuuteen, kun hän puhuu syyskuussa ilmestyvästä kirjastaan Murhalesken muistelmat Tuomas Enbusken haastattelussa SuomiAreenalla keskiviikkona.
Into-kustannuksen mukaan Murhalesken muistelmat on kuvaus murhayöstä joulukuussa 2006, poliisitutkinnan eri vaiheista ja neljästä pitkästä oikeudenkäynnistä – sekä arkisesta elämästä niiden välillä. Kirjassaan Auer kertoo tuntemuksiaan pitkästä oikeusvyyhdestä.
Tiedotteen yhteydessä kustantaja on julkaissut tuoreen kuvan Auerista, jonka ulkonäkö on muuttunut oikeudenkäynnin ajoista.
Auer todettiin syyttömäksi miehensä murhaan. Hän hakee myös seksuaalirikostuomion purkua sekä valtiolta korvausta vapaudenmenetyksestä.
Haastattelu on Porissa Antinkatu 5:n lavalla kello 17-18.15.