Itsenäisyyspäivän ylennykset Puolustusvoimissa 6.12.

Julkaistu:

Tasavallan presidentti on ylentänyt itsenäisyyspäivänä 6. joulukuuta 2014 henkilöstöä puolustushallinnossa. Ylennyksistä seitsemän on ylentämisiä everstin arvoon, yksi insinöörieverstin arvoon sekä kaksi kommodorin arvoon.
Everstiksi on ylennetty everstiluutnantti Pekka Airaksinen (Pääesikunta), everstiluutnantti Tuomo Repo (Pääesikunta), everstiluutnantti Petteri Seppälä (Pääesikunta), everstiluutnantti Timo Viinikainen (Pääesikunta), everstiluutnantti Jyrki Isokangas (Maavoimien esikunta), everstiluutnantti Jouko Rauhala (Maavoimien esikunta) ja everstiluutnantti Kjell Törner (Merivoimien esikunta, Palvelusarvo: kommodo-ri). Insinöörieverstiksi on ylennetty insinöörieverstiluutnantti Arto Ritakorpi (Pääesikunta) ja insinöö-rieverstiluutnantti Olli Klemola (Puolustusvoimien tutkimuslaitos). Kommodoriksi on ylennetty komen-taja Ari Kallio (Pääesikunta) ja komentaja Pekka Varjonen (Pääesikunta).

everstiksi:

everstiluutnantti Lauri Pekka Olavi Airaksinen (Pääesikunta)

everstiluutnantti Tuomo Väinö Petter Repo (Pääesikunta)

everstiluutnantti Juha Petteri Seppälä (Pääesikunta)

everstiluutnantti Timo Pertti Kristian Viinikainen (Pääesikunta)

everstiluutnantti Jyrki Tapani Isokangas (Maavoimien esikunta)

everstiluutnantti Jouko Olavi Rauhala (Maavoimien esikunta)

everstiluutnantti Kjell Olof Birger Törner (Merivoimien esikunta) (palvelusarvo kommodori)

insinöörieverstiksi:

insinöörieverstiluutnantti Arto Antero Ritakorpi (Pääesikunta)

insinöörieverstiluutnantti Olli Osmo Ilmari Klemola (Puolustusvoimien tutkimuslaitos)

kommodoriksi:

komentaja Ari Veli Antero Kallio (Pääesikunta)

komentaja Pekka Juhani Varjonen (Pääesikunta)

everstiluutnantiksi:

majuri Matti Honko (Pääesikunta)

majuri Ilpo Juhani Kärkkäinen (Pääesikunta)

majuri Jyri Tuomas Liukko (Pääesikunta)

majuri Raimo Kalervo Raunama (Pääesikunta)

majuri Mikael Salo (Pääesikunta)

majuri Petri Juhani Toivonen (Pääesikunta)

majuri Petteri Johannes Hemminki (Maanpuolustuskorkeakoulu)

majuri Niko Petteri Pihamaa (Maanpuolustuskorkeakoulu)

majuri Matti Ensio Ikonen (Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus)

majuri Mika Antti Kulkas (Puolustusvoimien tutkimuslaitos)

majuri Pasi Tapio Heinua (Kainuun prikaati)

majuri Mikko Kristian Kurko (Länsi-Suomen sotilasläänin esikunta)

majuri Jukka Petri Saarela (Maasotakoulu)

majuri Marko Tapio Lahtinen (Porin prikaati)

majuri Markus Kristian Leivo (Ilmasotakoulu)

majuri Tomi Juhani Immonen (Ilmavoimien esikunta)

majuri Jouni Kristian Junttila (Ilmavoimien esikunta)

majuri Saku Tapio Joukas (Ilmavoimien materiaalilaitos)

majuri Johan Lars Vilhelm Anttila (Karjalan lennosto)

majuri Ville Juha-Pekka Hakala (Karjalan lennosto)

insinöörieverstiluutnantiksi:

insinöörimajuri Timo Marko Ensio Kokotti (Pääesikunta)

insinöörimajuri Timo Antero Pulkkinen (Pääesikunta)

insinöörimajuri Ari Juhani Rautakorpi (Pääesikunta)

insinöörimajuri Tero Antero Solante (Pääesikunta)

insinöörimajuri Mika Kalevi Karppinen (Länsi-Suomen huoltorykmentti)

insinöörimajuri Harri Johannes Saarinen (Ilmavoimien esikunta)

lääkintäeverstiluutnantiksi:

lääkintämajuri Tuomo Kaarlo Leino (Ilmavoimien esikunta)

komentajaksi:

komentajakapteeni Iiro Matinpoika Penttilä (Maanpuolustuskorkeakoulu)

komentajakapteeni Pekka Valtteri Poutanen (Merivoimien esikunta)

insinöörikomentajaksi:

insinöörikomentajakapteeni Jarmo Antero Harras (Merisotakoulu)

majuriksi:

kapteeni Petri Juha Antero Forssell (Pääesikunta)

kapteeni Vesa Johannes Huopana (Pääesikunta)

kapteeni Ville Juhani Kostian (Pääesikunta)

kapteeni Timo Petteri Lemmetyinen (Pääesikunta)

kapteeni Timo Ilmari Raatikainen (Pääesikunta)

kapteeni Jani Sakari Liitola (Maanpuolustuskorkeakoulu)

kapteeni Jani Petteri Ruisniemi (Maanpuolustuskorkeakoulu)

kapteeni Pentti Sakari Johannes Ilmanen (Etelä-Suomen huoltorykmentti)

kapteeni Mika Ilmari Pyykkö (Hämeen rykmentti)

kapteeni Arto Kalevi Lilja (Jääkäriprikaati)

kapteeni Jari Veikko Puiras (Kaartin jääkärirykmentti)

kapteeni Jouni Matias Kvist (Kainuun prikaati)

kapteeni Mikko Matias Honkasalo (Maavoimien esikunta)

kapteeni Mika Juhani Kärsämä (Maavoimien esikunta)

kapteeni Jani Juhani Laakko (Maavoimien esikunta)

kapteeni Panu Taneli Tirkkonen (Maavoimien esikunta)

kapteeni Ilkka Sakari Ikonen (Maasotakoulu)

kapteeni Anssi Markus Hakanen (Porin prikaati)

kapteeni Pasi Jaakko Olavi Ihamäki (Panssariprikaati)

kapteeni Jari Jussi Luikku (Tykistöprikaati)

kapteeni Veikko Nikolai Votshenko (Tykistöprikaati)

kapteeni Runo Ilari Keltanen (Ilmavoimien esikunta)

kapteeni Jari Antero Kumpuniemi (Ilmavoimien esikunta)

kapteeni Ville Einari Repo (Ilmavoimien esikunta)

kapteeni Mikko Johannes Viirret (Ilmavoimien esikunta)

kapteeni Jyri Johannes Mattila (Ilmavoimien materiaalilaitos)

kapteeni Inka Johanna Niskanen (Karjalan lennosto)

kapteeni Juha Niilo Antero Aikkila (Lapin lennosto)

kapteeni Seppo Sakari Daavittila (Lapin lennosto)

kapteeni Ari-Pekka Salmela (Lapin lennosto)

kapteeni Teemu Olavi Pöysti (Lentosotakoulu)

kapteeni Olli Tapani Väätäinen (Lentosotakoulu)

kapteeni Henri Mikael Lagerstedt (Satakunnan lennosto)

kapteeni Jaakko Viljami Salomäki (Satakunnan lennosto)

insinöörimajuriksi:

insinöörikapteeni Sami Sakari Häkkinen (Pääesikunta)

insinöörikapteeni Päivi Elina Mattila (Pääesikunta)

insinöörikapteeni Kimmo Johannes Komulainen (Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus)

insinöörikapteeni Janne Tapio Pellinen (Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus)

insinöörikapteeni Vesa Tapio Pöyhönen (Itä-Suomen huoltorykmentti)

insinöörikapteeni Kari Uolevi Jokelainen (Länsi-Suomen huoltorykmentti)

insinöörikapteeni Vesa Tapio Kivelä (Maavoimien esikunta)

insinöörikapteeni Pauli Petteri Lahtinen (Maavoimien esikunta)

insinöörikapteeni Kari-Pekka Niemelä (Maavoimien materiaalilaitos)

insinöörikapteeni Jarkko Kalevi Nieminen (Maavoimien materiaalilaitos)

insinöörikapteeni Matti Olavi Ryyppö (Maavoimien materiaalilaitos)

insinöörikapteeni Kari Johannes Huttunen (Ilmasotakoulu)

insinöörikapteeni Jukka Pekka Taattola (Ilmavoimien materiaalilaitos)

insinöörikapteeni Pasi Kristian Uolevi Turpeinen (Ilmavoimien materiaalilaitos)

komentajakapteeniksi:

kapteeniluutnantti Jari Antero Holopainen (Pääesikunta)

kapteeniluutnantti Leo Juhani Vehmola (Pääesikunta)

kapteeniluutnantti Hannu Olavi Koski (Merisotakoulu)

kapteeniluutnantti Erkki Mikael Vaarala (Merisotakoulu)

kapteeniluutnantti Carl-Magnus Gripenwaldt (Merivoimien esikunta)

kapteeniluutnantti Tuomas Juhana Jokinen (Merivoimien esikunta)

kapteeniluutnantti Henri Juhani Lavi (Suomenlahden meripuolustusalue)

kapteeniluutnantti Jyrki Tapio Nurmi (Suomenlahden meripuolustusalue)

kapteeniluutnantti Pekka Akseli Snellman (Saaristomeren meripuolustusalue)

insinöörikomentajakapteeniksi:

insinöörikapteeniluutnantti Jan Erik Blomqvist (Merivoimien esikunta)

insinöörikapteeniluutnantti Pekka Johannes Pere (Merivoimien materiaalilaitos)

lääkintäkomentajakapteeniksi:

lääkintäkapteeni Tero Pekka Koski (Sotilaslääketieteen keskus)

kapteeniksi:

yliluutnantti Simomatti Kalervo Salmenoja (Pääesikunta)

yliluutnantti Hanna Elisa Aaltola (Sotilaslääketieteen keskus)

yliluutnantti Stefan Nikolai Boshkov (Hämeen rykmentti)

yliluutnantti Erkki Sakari Tapani Hietanen (Jääkäriprikaati)

yliluutnantti Jaakko Taito Juhani Härö (Jääkäriprikaati)

yliluutnantti Tapio Kustaa Aadolf Kangasvuo (Jääkäriprikaati)

yliluutnantti Lasse Mikael Mannonen (Kaartin jääkärirykmentti)

yliluutnantti Joni Mikael North (Kaartin jääkärirykmentti)

yliluutnantti Kari Tapani Salo (Kaartin jääkärirykmentti)

yliluutnantti Otso Esa Petteri Sutela (Kaartin jääkärirykmentti)

yliluutnantti Timo Heikki Järvelä (Kainuun prikaati)

yliluutnantti Tommy Karl Gustaf Lundsten (Kainuun prikaati)

yliluutnantti Arttu Antero Muinonen (Kainuun prikaati)

yliluutnantti Ville-Heikki Nieminen (Kainuun prikaati)

yliluutnantti Jari Juhani Sinokki (Kainuun prikaati)

yliluutnantti Sauli Olavi Jylhä (Kainuun prikaati)

yliluutnantti Herkko Ilari Hannula (Karjalan prikaati)

yliluutnantti Hannu Santeri Jokinen (Karjalan prikaati)

yliluutnantti Juha Johannes Jyrkkä (Karjalan prikaati)

yliluutnantti Tatu-Matti Tapio Karhunen (Karjalan prikaati)

yliluutnantti Jarkko Juha Pekka Kolehmainen (Karjalan prikaati)

yliluutnantti Johanna Elina Laanola (Karjalan prikaati)

yliluutnantti Henri Johannes Laine (Karjalan prikaati)

yliluutnantti Juho Anselmi Leppälä (Karjalan prikaati)

yliluutnantti Arttu Mikael Mustonen (Karjalan prikaati)

yliluutnantti Jaakko Ilmari Mäkynen (Karjalan prikaati)

yliluutnantti Matti Juhani Niemeläinen (Karjalan prikaati)

yliluutnantti Matti Olavi Ruotsalainen (Karjalan prikaati)

yliluutnantti Henri Sulo Antero Silovaara (Karjalan prikaati)

yliluutnantti Mikko Johannes Vepsäläinen (Karjalan prikaati)

yliluutnantti Ville Olli Matias Viljaranta (Karjalan prikaati)

yliluutnantti Anton Ilmari Vuorinen (Karjalan prikaati)

yliluutnantti Ilkka Tapio Oikarinen (Lapin ilmatorjuntarykmentti)

yliluutnantti Janne Rainer Tapio (Lapin ilmatorjuntarykmentti)

yliluutnantti Kalle Matias Tuominen (Lapin ilmatorjuntarykmentti)

yliluutnantti Henri Juhani Pitkäkoski (Länsi-Suomen huoltorykmentti)

yliluutnantti Heikki Olli Heikkilä (Maasotakoulu)

yliluutnantti Markus Olavi Iivarinen (Pioneerirykmentti)

yliluutnantti Kari Pertti Olavi Laitinen (Pioneerirykmentti)

yliluutnantti Toni Pekka Lundström (Pioneerirykmentti)

yliluutnantti Timo Juhani Mäkelä (Pioneerirykmentti)

yliluutnantti Markus Juhani Halkonen (Porin prikaati)

yliluutnantti Joni Arto Iisakki Halli (Porin prikaati)

yliluutnantti Antti Eelis Huhta (Porin prikaati)

yliluutnantti Jouni Johannes Jesiöjärvi (Porin prikaati)

yliluutnantti Jani Johannes Karlsson (Porin prikaati)

yliluutnantti Mikko Jarkko Keskievari (Porin prikaati)

yliluutnantti Mikko Olli Juhani Sivonen (Porin prikaati)

yliluutnantti Tommi Henrik Vironen (Porin prikaati)

yliluutnantti Samuli Ville Johannes Vähä-Mäkilä (Porin prikaati)

yliluutnantti Virpi Aulikki Väänänen (Porin prikaati)

yliluutnantti Harri Antti Öblom (Porin prikaati)

yliluutnantti Henri Juho Petteri Arola (Panssariprikaati)

yliluutnantti Vesa Veetu Viljami Juntunen (Panssariprikaati)

yliluutnantti Matti Raineri Klemola (Panssariprikaati)

yliluutnantti Vesa Kalle Tapani Koljonen (Panssariprikaati)

yliluutnantti Matti Johannes Parvianen (Panssariprikaati)

yliluutnantti Jani Kalevi Krister Koskivuori (Reserviupseerikoulu)

yliluutnantti Erno Viljami Salo (Reserviupseerikoulu)

yliluutnantti Lauri Elias Sipari (Reserviupseerikoulu)

yliluutnantti Mikko Arsi Olavi Vartiainen (Reserviupseerikoulu)

yliluutnantti Mika Antero Isometsä (Tykistöprikaati)

yliluutnantti Juha Petteri Koski (Tykistöprikaati)

yliluutnantti Eero Juhani Lehesvuori (Tykistöprikaati)

yliluutnantti Asko Juhani Mäki (Tykistöprikaati)

yliluutnantti Esa Albert Viitanen (Tykistöprikaati)

yliluutnantti Hannu Tapani Mutanen (Utin jääkärirykmentti)

yliluutnantti Jani Henrik Rantanen (Utin jääkärirykmentti)

yliluutnantti Jani Tuomas Kustaa Heikkinen (Viestirykmentti)

yliluutnantti Timo Olli Petteri Jaakola (Viestirykmentti)

yliluutnantti Juha Petteri Leppänen (Viestirykmentti)

yliluutnantti Tommi Mikael Kautto (Viestirykmentti)

yliluutnantti Joel Timo Henrik Sokkanen (Viestirykmentti)

yliluutnantti Mikko Kristian Tiuraniemi (Viestirykmentti)

yliluutnantti Pasi Pekka Olavi Valtavaara (Viestirykmentti)

yliluutnantti Heikki Tapani Erkkilä (Ilmasotakoulu)

yliluutnantti Antti Riku Johannes Kytölä (Ilmavoimien esikunta)

yliluutnantti Antti Juhani Pikkarainen (Karjalan lennosto)

yliluutnantti Aaro-Matti Petteri Meisalmi (Karjalan lennosto)

yliluutnantti Jari Antero Melgin (Karjalan lennosto)

yliluutnantti Otto Matti Kinnunen (Lapin lennosto)

yliluutnantti Niina Susanna Seppänen (Lapin lennosto)

yliluutnantti Vesa Harri Kustaa Loukko (Lentosotakoulu)

yliluutnantti Jaakko Veli Tapani Määttä (Lentosotakoulu)

yliluutnantti Jaakko Sakari Sointu (Lentosotakoulu)

yliluutnantti Pauli Aleksi Mannisto (Satakunnan lennosto)

yliluutnantti Suvi Karoliina Niinimäki (Satakunnan lennosto)

yliluutnantti Timo Kalevi Piispanen (Satakunnan lennosto)

yliluutnantti Mikko Juhani Kareniemi (Pääesikunta)

yliluutnantti Olli Tapani Parkkinen (Maanpuolustuskorkeakoulu)

yliluutnantti Riku Sakari Illikainen (Jääkäriprikaati)

yliluutnantti Tarmo Juhani Toivanen (Jääkäriprikaati)

yliluutnantti Yrjö Pekka Antikainen (Kainuun prikaati)

yliluutnantti Petri Olavi Komulainen (Kainuun prikaati)

yliluutnantti Eino Jaakko Matias Kontiola (Kainuun prikaati)

yliluutnantti Markku Hemmi Tapani Kovalainen (Kainuun prikaati)

yliluutnantti Mika Sakari Suominen (Kainuun prikaati)

yliluutnantti Harri Kalevi Hasanen (Karjalan prikaati)

yliluutnantti Riku Petteri Hämäläinen (Karjalan prikaati)

yliluutnantti Pasi Ilmari Saari (Karjalan prikaati)

yliluutnantti Esa Martti Sillanpää (Karjalan prikaati)

yliluutnantti Vesa-Petteri Kylmäoja (Lapin ilmatorjuntarykmentti)

yliluutnantti Petri Harri Oittinen (Lapin ilmatorjuntarykmentti)

yliluutnantti Pekka Juhani Ruuhonen (Lapin ilmatorjuntarykmentti)

yliluutnantti Pasi Henrik Säkkinen (Lapin ilmatorjuntarykmentti)

yliluutnantti Timo Jaakko Tuunila (Lapin ilmatorjuntarykmentti)

yliluutnantti Kari Jalmari Jokinen (Panssariprikaati)

yliluutnantti Mikko Tapani Kankainen (Panssariprikaati)

yliluutnantti Klaus Niklas Lehto (Panssariprikaati)

yliluutnantti Jukka Petteri Paju (Panssariprikaati)

yliluutnantti Risto Juhani Ahokas (Reserviupseerikoulu)

yliluutnantti Olli Pekka Luukkainen-Foa (Reserviupseerikoulu)

yliluutnantti Tapani Juhani Hirvimäki (Tykistöprikaati)

yliluutnantti Arttu Asko Tapani Kauppila (Tykistöprikaati)

yliluutnantti Jari Jukka Koskinen (Tykistöprikaati)

yliluutnantti Kari Olavi Kulovesi (Tykistöprikaati)

yliluutnantti Juha Petri Vartiamäki (Tykistöprikaati)

yliluutnantti Juha Tapio Herranen (Utin jääkärirykmentti)

yliluutnantti Jari Pekka Kiviluoma (Utin jääkärirykmentti)

yliluutnantti Jari Juhani Kuittinen (Utin jääkärirykmentti)

yliluutnantti Petri Robert Siitari (Utin jääkärirykmentti)

yliluutnantti Jyrki Olavi Heikkinen (Viestirykmentti)

yliluutnantti Marko Petteri Salo (Ilmasotakoulu)

yliluutnantti Jari Antti Savolainen (Ilmasotakoulu)

yliluutnantti Petri Johannes Kokkonen (Karjalan lennosto)

yliluutnantti Juha Pekka Roschier (Karjalan lennosto)

yliluutnantti Esa Olavi Valkama (Karjalan lennosto)

yliluutnantti Pasi Antero Kajo (Lapin lennosto)

yliluutnantti Jyrki Paavali Syväniemi (Lapin lennosto)

yliluutnantti Matti Jaakko Aitola (Lentosotakoulu)

yliluutnantti Terho Kimmo Tapani Vuorijärvi (Lentosotakoulu)

yliluutnantti Ville Veikko Salminen (Merivoimien materiaalilaitos)

insinöörikapteeniksi:

insinööriyliluutnantti Jukka-Pekka Olavi Pöyhtäri (Pääesikunta)

insinööriyliluutnantti Mika Juhani Abraham Lignell (Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus)

insinööriyliluutnantti Markus Edvard Iisakkala (Tykistöprikaati)

insinööriyliluutnantti Olli Mikael Laakso (Viestirykmentti)

insinööriyliluutnantti Juha Veikko Rikhard Savolainen (Viestirykmentti)

insinööriyliluutnantti Markku Eerik Haliseva (Ilmavoimien esikunta)

insinööriyliluutnantti Juha Tapio Laari (Ilmavoimien materiaalilaitos)

insinööriyliluutnantti Henri Juhani Lehtinen (Ilmavoimien materiaalilaitos)

insinööriyliluutnantti Mikko-Petteri Nieminen (Ilmavoimien materiaalilaitos)

insinööriyliluutnantti Tuomas Juhani Sauramäki (Ilmavoimien materiaalilaitos)

insinööriyliluutnantti Jyrki Juhani Forsman (Satakunnan lennosto)

kapteeniluutnantiksi:

yliluutnantti Teemu Johannes Honkaniemi (Suomenlahden meripuolustusalue)

yliluutnantti Jarko Veijo Ohtonen (Suomenlahden meripuolustusalue)

yliluutnantti Sofia Christina Reihe (Suomenlahden meripuolustusalue)

yliluutnantti Antti-Veikko Haimila (Saaristomeren meripuolustusalue)

yliluutnantti Aarno Juhani Kolehmainen (Saaristomeren meripuolustusalue)

yliluutnantti Juha-Antti Heikki Koskinen (Saaristomeren meripuolustusalue)

yliluutnantti Janne Kalevi Metsänperä (Saaristomeren meripuolustusalue)

yliluutnantti Jaakko Johannes Valjus (Saaristomeren meripuolustusalue)

yliluutnantti Joonas Kalervo Ahola (Uudenmaan prikaati)

yliluutnantti Tomi Markus Tielinen (Uudenmaan prikaati)

yliluutnantti Mikko Juhani Koski-Homi (Merisotakoulu)

yliluutnantti Marko Petteri Erkkilä (Suomenlahden meripuolustusalue)

yliluutnantti Janne Antero Elomäki (Saaristomeren meripuolustusalue)

yliluutnantti Terho Sakari Jäppinen (Saaristomeren meripuolustusalue)

yliluutnantti Henry Mikael Kankare (Saaristomeren meripuolustusalue)

yliluutnantti Tomi Kristian Nieminen (Saaristomeren meripuolustusalue)

yliluutnantti Timo Aatos Nurmi (Saaristomeren meripuolustusalue)

insinöörikapteeniluutnantiksi:

insinööriyliluutnantti Mikko Matias Jokinen (Merivoimien materiaalilaitos)

insinööriyliluutnantti Tero Petteri Lehtinen (Merivoimien materiaalilaitos)

insinööriyliluutnantti Ville Antero Kallio (Saaristomeren meripuolustusalue)

insinööriyliluutnantti Max Viktor Veltheim (Suomenlahden meripuolustusalue)

teknikkokapteeniksi:

teknikkoyliluutnantti Veikko Olavi Rönkkönen (Karjalan lennosto)

yliluutnantiksi:

luutnantti Hannu-Pekka Uutela (Jääkäriprikaati)

luutnantti Janne Tapani Näränen (Kainuun prikaati)

luutnantti Henri Juhani Palin (Porin prikaati)

luutnantti Johannes Vilho Rasi (Panssariprikaati)

luutnantti Pasi Tapio Anttila (Saaristomeren meripuolustusalue)

luutnantti Aarne Johannes Markko (Ilmavoimien materiaalilaitos)

insinööriyliluutnantiksi:

insinööriluutnantti Mikko Mikael Tuomi (Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus)

insinööriluutnantti Mika Antero Heiskanen (Maavoimien esikunta)

insinööriluutnantti Jari-Pekka Sieppi (Viestirykmentti)

insinööriluutnantti Mikko Onni Johannes Puhakainen (Merivoimien esikunta)

insinööriluutnantti André Johannes Åberg (Suomenlahden meripuolustusalue)

kersantti Reijo Tapani Pynnönen (Ilmavoimien esikunta)

luutnantiksi:

vänrikki Ville Aulis Valtteri Dahlman (Kaartin jääkärirykmentti)

Puolustushallinnossa palvelevat erikoisupseerit ylennetään reservissä vänrikiksi:

alikersantti Juhana Matti Saari (Tykistöprikaati)

Seuraavat puolustushallinnossa palvelevat henkilöt ylennetään reservissä:

majuriksi:

kapteeni Rauno Tapio Almi (Puolustushallinnon rakennuslaitos)

kapteeni Kari Allan Paavilainen (Puolustushallinnon rakennuslaitos)

kapteeniksi:

yliluutnantti Sanna Terttu Marjaana Haapala (Pääesikunta)

yliluutnantti Joonas Matti Sipilä (Pääesikunta)

yliluutnantti Tuomas Kalervo Venho (Puolustusministeriö)

yliluutnantti Pasi Liuha (Pääesikunta)

yliluutnantti Tommi Esko Johannes Hiltunen (Sotilaslääketieteen keskus)

yliluutnantti Lars-Christian Erik Schauman (Maavoimien materiaalilaitos)

yliluutnantti Antti Tapio Leinonen (Kainuun prikaati)

yliluutnantti Marko Tapio Lehtinen (Karjalan prikaati)

yliluutnantti Sami Antero Ahonen (Satakunnan lennosto)

kapteeniluutnantiksi:

yliluutnantti Kari Tapio Takamaa (Maanpuolustuskorkeakoulu)

insinöörikapteeniksi:

insinööriyliluutnantti Pekka Kalevi Lehto (Maavoimien materiaalilaitos)

insinööriyliluutnantti Jari Tapani Ojala (Maavoimien materiaalilaitos)

yliluutnantiksi:

luutnantti Laura Elisa Liitsalo (Pääesikunta)

luutnantti Mikko Urpo Antero Mustalampi (Pääesikunta)

luutnantti Eeva-Mari Susanna Ukkonen (Maanpuolustuskorkeakoulu)

luutnantti Tommi Mikael Ojanen (Puolustusvoimien tutkimuslaitos)

luutnantti Antti Samuli Siivonen (Maavoimien esikunta)

luutnantti Timo Petri Olavi Muikku (Maavoimien materiaalilaitos)

luutnantti Kari Väinö Jalmari Kähärä (Reserviupseerikoulu)

luutnantti Jouni Juhani Pulkkinen (Merivoimien esikunta)

luutnantti Jari Kalervo Koiranen (Ilmavoimien esikunta)

insinööriyliluutnantiksi:

insinööriluutnantti Inna Kaarina Lahtinen (Maavoimien materiaalilaitos)

lääkintäyliluutnantiksi:

lääkintäluutnantti Lasse Torsti Aho (Sotilaslääketieteen keskus)

luutnantiksi:

vänrikki Aino Mirjami Lehto (Puolustusministeriö)

vänrikki Jaakko Aleksis Latikka (Puolustusvoimien tutkimuslaitos)

vänrikki Tuomas Mikael Poikela (Jääkäriprikaati)

vänrikki Otto Herman Hakala (Kaartin jääkärirykmentti)

vänrikki Toni Kaleva Kulku (Kaartin jääkärirykmentti)

vänrikki Ilkka Aarne Antinpoika Larivaara (Kaartin jääkärirykmentti)

vänrikki Tero Joonas Alvari Lukkari (Kaartin jääkärirykmentti)

vänrikki Tomi Kalle Joonas Luukkonen (Kaartin jääkärirykmentti)

vänrikki Rikard Henrik Aleksi Päivänurmi (Kaartin jääkärirykmentti)

vänrikki Olli Max Johannes Rekola (Kaartin jääkärirykmentti)

vänrikki Arto Tapio Martikainen (Kainuun prikaati)

vänrikki Joonas Henrik Järä (Porin prikaati)

vänrikki Kalle Johannes Mäntysaari (Porin prikaati)

vänrikiksi:

pursimies Karoliina Anna Maria Puhakka (Pääesikunta)

kersantti Petri Juhani Pieviläinen (Sotilaslääketieteen keskus)

alikersantti Vesa Pekka Piispanen (Hämeen rykmentti)

alikersantti Jarkko Samuli Laaksonen (Maavoimien esikunta)

kersantti Jukka Tapani Kähkönen (Viestirykmentti)

ylivääpeli Jari Veikko Kemppi (Ilmavoimien esikunta)

aliluutnantiksi:

kersantti Reino Ari Olavi Kokko (Merivoimien esikunta)
Itsenäisyyspäivän aliupseerien ylennykset puolustusvoimissa Ammattisotilaana palveleville aliupseereille annetut ylimmät palvelusarvot ja ylennykset:
Pääesikunnan päällikkö on antanut palvelusarvon ja ylentänyt reservissä sotilasmestariksi:

ylivääpeli Tero Erkki Henrik Rissanen (Porin prikaati)
Maavoimien komentaja on antanut palvelusarvon ja ylentänyt reservissä ylivääpeliksi:

vääpeli Vesa Petteri Eerola (Kaartin jääkärirykmentti)

vääpeli Timo Harri Kalevi Järvinen (Pioneerirykmentti)

vääpeli Hannu Markus Kyrö (Utin jääkärirykmentti)

vääpeli Kari Kimmo Lahtonen (Kaartin jääkärirykmentti)

vääpeli Tommi Kosti Antero Ranta (Kaartin jääkärirykmentti)

vääpeli Teemu Ilmari Rantala (Utin jääkärirykmentti)

ylipursimieheksi:

pursimies Riku Pertti Rissanen (Maavoimien esikunta)

Maavoimien komentaja on antanut palvelusarvon ylivääpeliksi:

vääpeli Ari Petteri Mustonen (Viestirykmentti)

vääpeli Pekka Tapio Soininen (Maasotakoulu)

vääpeli Sami Antero Tolvanen (Utin jääkärirykmentti)
Ilmavoimien komentaja on antanut palvelusarvon ja ylentänyt reservissä ylivääpeliksi:

vääpeli Irina Tuulia Selenius (Ilmavoimien esikunta)

vääpeli Aki Juhani Hakkarainen (Karjalan lennosto)

vääpeli Tony Marko Tapani Koivula (Karjalan lennosto)

vääpeli Tero Jaakko Santeri Koskivuori (Karjalan lennosto)

vääpeli Lasse Juhani Nykänen (Karjalan lennosto)

vääpeli Seppo Juhani Toivanen (Karjalan lennosto)

vääpeli Jussi Antero Huttunen (Lapin lennosto)

vääpeli Rauno Juhani Komonen (Lapin lennosto)

vääpeli Mika Juhani Huhtamo (Satakunnan lennosto)
Merivoimien komentaja on antanut palvelusarvon ja ylentänyt reservissä ylipursimieheksi:

pursimies Jenni Katariina Kaipainen (Merivoimien esikunta)

pursimies Sami Johannes Joachim Tojkander (Merivoimien esikunta)

pursimies Jani Juhani Ketonen (Saaristomeren meripuolustusalue)
Puolustusvoimien palveluksessa olevien siviilihenkilöiden ylennykset ylimpiin reservin aliupseerin arvoihin Pääesikunnan päällikkö on ylentänyt reservissä sotilasmestariksi:

ylivääpeli (res) Kenneth Sune Kaipanen (Maavoimien materiaalilaitoksen esikunta)
Puolustusvoimien henkilöstöpäällikkö on ylentänyt reservissä ylivääpeliksi:

vääpeli (res) Veli-Matti Roine (Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus)

vääpeli (res) Arto Veini Kalevi Jäppinen (Puolustusvoimien tutkimuslaitos)

vääpeli (res) Ari Pentti Anttila (Sotilaslääketieteen keskus)

vääpeli (res) Ahti Kaarlo Juhani Korpinen (Sotilaslääketieteen keskus)

vääpeli (res) Yrjö Antero Vatanen (Sotilaslääketieteen keskus)

vääpeli (res) Jari Seppo Juhani Wilen (Sotilaslääketieteen keskus)
Ilmavoimien komentaja on ylentänyt reservissä ylivääpeliksi:

vääpeli (res) Tauno Tapio Seppä (Ilmavoimien esikunta)
Vääpeliksi ja pursimieheksi sekä niitä alempiin sotilasarvoihin ylentää sekä niitä vastaavan palvelusarvon antaa joukko-osaston komentaja tai muu hallintoyksikön päällikkö.

STT

Kommentit

    Näytä lisää
    Kommentointi on päättynyt