Janne Niska testamenttasi jättiperinnön työtovereille - luvassa miljoonien perintöverot

Toimiva johto perii helmikuun lopussa kuolleen nostokoneyrittäjä Janne Niskan jättimäisen yritysomaisuuden. Perinnön saajia odottavat kovat verot.

Janne Niska.

38-vuotiaana kuolleella Janne Niskalla oli testamentti. Niskan viimeinen tahto oli, että hänen omistuksensa Pekkaniska Oy:ssä ja Jannenska Oy:ssä siirtyy yhtiöiden toimivalle johdolle eli Niskan lähimmille työtovereille. Hänellä ei ollut jälkeläisiä eikä sisaruksia.

Janne Niska omisti 87 prosenttia Pekkaniska Oy:stä ja 96 prosenttia Janneniska Oy:stä. Kyse on valtavista summista. Ilta-Sanomat kysyi rahoitusalan ammattilaisilta karkeaa arviota siitä, minkä arvoisia Janne Niskan omistamat yhtiöt ovat. Yhtiöiden viimeisimpiin tilinpäätöksiin ja toimialaan pohjautuvien laskelmien perusteella Pekkaniska Oy:n arvo voisi hyvinkin olla 140-160 miljoonaa euroa ja Janneniska Oy:n arvo 8-10 miljoonaa euroa.

- Perunkirjoituksessa ei vielä ole päästy edes alkuun. Kaikki on epävirallista ja mitä tahansa voi vielä tapahtua. He (perijät) eivät halua julistautua yrityksen omistajiksi, kun kaikki on kesken ja epävirallista, Pekkaniskan viestintäpäällikkö Kaisa Huhtaniemi sanoi.

Suuret perintöverot odottavat

Perijöitä odottavat miljoonien eurojen perintöverot, jotka uhkaavat testamentattujen yhtiöiden tulevaisuutta, arvioi Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Jussi Järventaus. Hän kantaa työkseen huolta perittävien yritysten verokohtelusta.

  Tuotto ei tuppaa riittämään ja sitten kestää 15-20 vuotta, että on saanut verot maksuun. Se on hyvin rankka taival.

- Perintöveroista tulee valtava summa. Kysymys on siitä, pystyykö perijä maksamaan veron. Aika moni ei pysty, jolloin ainoa mahdollisuus on myydä omistus, jotta veron pystyy maksamaan, Järventaus arvioi IS:lle torstaina.

Järventauksen mielestä myynti on yleensä aina huono vaihtoehto yrityksen jatkuvuuden kannalta.

- Silloin yhtiön jatkuvuus, työpaikat ja innovaatiot ovat enemmän uhattuina kuin esimerkiksi silloin, jos yhtiön tuntevat perinnönsaajat jatkavat omistajina.

Perittävää jopa 150 miljoonan euron edestä

Janne Niskan perijät joutuvat maksamaan veroa raskaimman kautta, koska he eivät ole perhettä eikä lähisukulaisia. Toisaalta tilannetta helpottaa se, että kun perii yrityksen, perintövero määrätään 40 prosentista yrityksen käyvästä arvosta.

Rahoitusalan ammattilaisen arvion perusteella Janne Niskan testamentissa on perittävää yritysomaisuutta jopa 150 miljoonan euron edestä. Verotettava osuus olisi siten 60 miljoonaa euroa, josta menee 35 prosenttia veroa, eli 21 miljoonaa euroa.

- Harvalla on takataskussa tuollaisia summia. Jotta on mielekästä ottaa vastaan tällainen lahja, verot pitäisi pystyä maksamaan yrityksen tuotolla. Järventauksen mukaan harvoin näin on.

- Tuotto ei tuppaa riittämään ja sitten kestää 15-20 vuotta, että on saanut verot maksuun. Se on hyvin rankka taival.

Lue lisää aiheesta perjantain Ilta-Sanomista.

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?