"Ethän sä voi!" - Hesarin uusi päätoimittaja hajosi Pataässä-kysymykseen

Kaius Niemi oli hädin tuskin ehtinyt ottaa vastaan onnittelut nimityksestään Helsingin Sanomien vastaavaksi päätoimittajaksi 15.9.2013 alkaen, kun Ilta-Sanomien päätoimittaja Ulla Appelsin nappasi hänet IS TV:n haastatteluun.

4.9.2013 11:25 | Päivitetty 4.9.2013 12:47

Tiistaina julkaistussa haastattelussa Niemi kertoo näkemyksiään ja tuntemuksiaan tulevasta työpaikastaan Helsingin Sanomista ja nykyisestä työpaikastaan, Ilta-Sanomien ja Taloussanomien yhteistoimituksesta. Katso haastattelu tästä.

Eilen julkaistulta videolta oli kuitenkin leikattu katkelmat, jossa Appelsin kysyi, mikä laulu HS olisi ja kuinka HS:n päätoimittajalta sujuu karaoke. Videon lopuksi kuulemme vastaavan päätoimittajan ja kustantajan Tapio Sadeojan ohjeet videon kuvaajalle tuottaja Tatu Paulaharjulle.

Matkallisesti Niemi ei siirry kauas, muutaman kerroksen ylöspäin Sanomatalossa Ilta-Sanomien ja Taloussanomien toimituksesta Helsingin Sanomien kerroksiin.

Kaius Niemi, 39, toimii tällä hetkellä Ilta-Sanomien ja Taloussanomien päätoimittajana. Hän on aiemmin työskennellyt myös 12 vuotta Helsingin Sanomien toimituksessa ja sen johdossa.

Jäynällä täydellisesti yllätetyn päätoimittaja Niemen jälkikommentti luettavissa jutun alta.

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?