Alfa Romeon ässäpilotti Valtteri Bottas kerää huomiota radalla ja sen ulkopuolella. Edellisen reilun vuoden aikana suomalaisen tyyli on muuttunut huomattavasti rennommaksi ja välittömämmäksi – ei varmasti sattumaa, että lähtö Mercedekseltä ajoittuu samoihin aikoihin.
Bottas saa taajan erityisesti kiitosta muhkeista viiksistään. Vaalea karvamato ylähuulen somisteena on harvinaisuus näinä aikoina.
Saudi-Arabiassa Bottas saa kehuja hieman erilaisesta syystä. F1-kuskeista monet ovat ottaneet tavakseen pitää lippalakkia päässään takaperin. Torstain tiedotustilaisuudessa Bottas oli kuskeista ainoa, joka meni vanhan koulun tyylillä.
– Valtteri, olen aina pitänyt sinua vähän omien polkujesi kulkijana. Sinulla on lippalakki puettuna oikein päin toisin kuin kaikilla muilla. Hyvin tehty, haastattelija kehuu videolla.
– Luulin, että lakkeja kuuluu pitää näin päin, Bottas vastasi hymyillen.
F1:n Instagram-tilillä kehuttiin Bottaksen rentoa tyyliä.
– Mies, joka tekee asiat omaan tyyliinsä, F1:n saateteksti kehaisee.
Someseuraajat kiittelivät myös suomalaisen habitusta.
– Lippa edessä, tukka takana, eräs seuraaja vitsailee Bottaksen takatukasta.
– Cool yrittämättä olla cool.
Bottaksen viileä vastaus poiki vertauksia myös Kimi Räikköseen.
– Tämä oli Valtterin kimimäisin hetki.
– Kimi olisi ylpeä.