mi2g arvioi, että raju nousu hyökkäysten määrässä aiheutuu islamilaisissa valtioissa aktivoituneiden krakkeriryhmien toiminnasta. Ryhmät kohdistavat hyökkäystoimintansa länsimaisiin hallitusten julkisiin järjestelmiin mutta myös suuryrityksiin ja erilaisiin strategisiin kohteisiin.
Elokuun loppuun mennessä tänä vuonna tietoon tulleita hyökkäyksiä ja murtoja oli vasta vajaat 32 000. Tämäkin luku oli jo enemmän kuin viime vuoden kaikki hyökkäykset yhteensä.
Tietomurtoyritysten määrä nousee kovasti, mutta ei kuitenkaan suhteessa nosta onnistumisastetta. Tietomurtojen kokonaismäärä saattaa tänä vuonna nousta kuitenkin lähelle 50 000.
"Jos USA hyökkää Irakiin, se näkyy verkossa"
mi2g mukaan USA:n hyökkäysaikeet Irakiin ovat näkyneet hyökkäystilastoissa. ?Verkkoterrorismin? raju kasvu kuvastaa maailmanpoliittisia jännitteitä. USA:n hyökkäys Irakiin aiheuttaisi ennen näkemättömän paineen kostaa se tietoverkon kautta, arvioi tietoturvayhtiö.
mi2g varottaa väheksymästä ammattimaisesti toimivia fundamentalisti-islamilaisia krakkereita. Islamilaisfundamentalistien iskukohteita voivat olla esimerkiksi internetin juuripalvelimet, erilaiset turvallisuusjärjestelmät sehä ydinvoimalat.
Krakkeriryhmien toiminta on määrätietoista ja suunnitelmallista. Sitä johdetaan Pakistanista, Lähi-idästä, Arabiemiirikunnista, Egyptistä ja Marokosta, väittää mi2g.