Luksusautoista tunnettu Aston Martin on tuonut myyntiin kotikäyttöön tarkoitetun ajosimulaattorin, joka on laatuaan brittiläisen autojätin ensimmäinen.
Aston Martinin suunnittelema ja brittiliäisen teknologiayrityksen Curvin valmistama AMR-C01-simulaattori on rakennettu kevyestä hiilikuidusta. Muotoiluun on haettu inspiraatiota Aston Martinin autoista. Ajoasento on samankaltainen kuin Valkyrie-hyperautossa.
Autovalmistajan mukaan AMR-C01 on ”tyylikäs lisä mihin tahansa luksusluokan pelihuoneeseen”. Simulaattoreita on tehty 150, ja toimitukset alkavat tämän vuoden lopulla.
Simulaattorin muotoiluun ja väreihin on haettu inspiraatiota Aston Martinin helmistä.
AMR-C01:n hinta on pöyristyttävä: 57 500 puntaa (noin 63 000 €) ilman veroja. Simulaattori ei tarjoa liikkuvaa ajoelämystä, jota hinnalla voisi olettaa.
Pakettiin kuuluvat ohjaamon lisäksi tehokas tietokone, 49 tuuman kaareva näyttö 32:9-kuvasuhteella, Sennheiserin kuulokkeet, ratti ja polkimet sekä Assetto Corsa -peli.
Ajosimulaattoripelien suosio on kasvanut koronapandemian aikana. Kasvuun ovat vaikuttaneet muun muassa F1:n ja Nascarin keväällä ajamat näytöskisat, joissa oli mukana oikeita kilpakuskeja.
F1:n virtuaalikisoissa nähtiin ajamassa esimerkiksi Mercedeksen Valtteri Bottas, McLarenin Lando Norris, Ferrarin Charles Leclerc ja AlphaTaurin Pierre Gasly.
Simupelien ammattilaiset, kuten F1 Esports -sarjan kuskit, ajavat kisat lähes poikkeuksetta simulaattoreilla. Monella pelaajalla on kotona jopa tuhansia euroja maksavat laitteet. Aston Martinin tuote on silti täysin omassa hintaluokassaan.
Halvemmallakin kuitenkin pääsee: Edullisimmat simulaattori-setupit lähtevät kaupasta mukaan jo parilla sadalla, mutta tietokone ja muut tarvikkeet pitää hankkia erikseen.