Suomalaisten kilpapelaajien keskusjärjestö SEUL ry, Suomen elektronisen urheilun liitto, on hyväksytty Suomen olympiakomitean kumppanuusjäseneksi kertoo liitto tiedotteessaan.
Päätös tehtiin Olympiakomitean syyskokouksen yhteydessä Lahdessa 26. marraskuuta. Kumppanuusjäsenillä on kokouksissa läsnäolo- ja puheoikeus, mutta ei äänioikeutta.
– Suomen Olympiakomitean kumppanuusjäsenyys merkitsee liitolle vahvaa luottamusta elektronisen urheilun kentän toimintaan, kommentoi liiton puolesta kokoukseen osallistunut varapuheenjohtaja Joonas Kapiainen.
– Se on tärkeä tunnustus, joka entisestään lähentää meitä muun kotimaisen urheilukentän kanssa ja luo uudenlaisia mahdollisuuksia yhteistyölle toimijoiden kesken. Jäsenyyden myötä meillä on yhä merkittävämpi vastuu edustaa elektronista urheilua harraste- sekä huippu-urheilulajina Suomessa.
Liitto on aiemmin ollut Valtakunnallisen liikunta- ja urheiluorganisaation VALO ry:n kumppanuusjäsen.
Valo ja Suomen Olympiakomitea yhdistyvät vuodenvaihteessa, jonka jälkeen suomalaisen liikunnan ja urheilun kattojärjestönä toimii itsenäisesti uusi Olympiakomitea.