Cult of Mac, joka kertoi Fart Watch -sovelluksta jo viime kuussa, kertoi lauantaina, että Apple on kieltäytynyt hyväksymästä Fart Watch -sovellusta verkkokauppaansa. Sovellus sinänsä on hyvin yksinkertainen, se on teknologinen sovellus pierutyynystä. Siinä Apple Watchilla ohjataan tuolin alle sijoitettu iPhone päästämään pieruäänen.
Apple perusteli Fart Watchin hylkäämistä sanoen sen rikkovan App Storen sääntöjä:
2.11 – Sovellukset, jotka ovat samanlaisia kuin App Storessa jo olevat sovellukset, voidaan hylätä, varsinkin kun jo ennestään on runsaasti sellaisia kuten pieru-, taskulamppu- ja Kama Sutra -sovellukset.
2.11 yksityiskohdat
– Huomasimme, että Apple Watch -sovelluksenne on pääasiallisesti pierusovellus. Emme hyväksy pierusovelluksia Apple Watchiin.
Cult of Macin mielestä maailma ei tarvitse yhtään uutta pierusovellusta, mutta julkaisu ihmetteli Applen jyrkkää kantaa asiaan, kun iPhonelle on julkaistu niin monta piereskelyohjelmaa.