Iso ennakkopäätös piraattivideoista: Tällä tekniikalla saa jakaa

EU-tuomioistuimen mukaan piratoitua materiaalia sisältävää videota saa jakaa verkkosivuilla, jos videon sisältö on ollut jo ennestään internetissä.

27.10.2014 10:48 | Päivitetty 27.10.2014 10:48

Euroopan unionin tuomioistuin on tehnyt merkittäväksi luonnehditun päätöksen verkossa olevan piratoidun materiaalin levittämisestä. Tuomioistuimen mukaan ilman oikeudenhaltijoiden lupaa verkkoon siirrettyjen videoiden upottaminen (embedding) verkkosivuille ei ole kiellettyä.

Asiasta kirjoittaa Torrentfreak, joka esittää uutisensa tiedoksi asiakirjan, jonka sivusto kertoo olevan lähtöisin syytettyjen asianajajalta. Oikeustapauksen virallisille sivuille tieto ei ole vielä tämän uutisen kirjoitushetkellä ehtinyt.

Päätös syntyi, kun Saksan liittovaltion korkein oikeus Bundesgerichtshof pyysi ennakkoratkaisua EU-tuomioistuimelta. Jälkimmäisen tehtävä on huolehtia, että EU:n lainsäädäntöä tulkitaan ja sovelletaan samalla tavalla kaikissa EU-maissa.

Tapauksen juuret ovat saksalaisen BestWater GmbH:n nostamassa kanteessa kahta kilpailijalle freelancer-työtä tehnyttä miestä vastaan. Jälkimmäiset olivat upottaneet sivuilleen Bestwaterin markkinointivideoita, jotka oli siirretty Youtubeen ilman Bestwaterin lupaa.

EU-tuomioistuimen päätöksen mukaan videon upotus ei ole rikos, jollei videota tuoda uudelle yleisölle. Koska video oli jo aiemmin Youtubessa, ei videon upottaja syyllistynyt rikokseen.

Päätöksen seuraukset voivat olla laajakantoiset. Torrentfreak tulkitsee, että yksittäiset käyttäjät ovat turvassa, jos he laittavat sivuilleen upotustekniikkaa (käytännössä frame-koodeja) käyttäen kuvia tai videoita.

Saman tulkinnan mukaan myös esimerkiksi piraattistriimejä lähettävät sivustot olisivat lain ulottumattomissa, jos ne tyytyvät vain välittämään kolmansien osapuolien videoita.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?