Suomen peliohjelmisto- ja multimediayhdistys Figman mukaan Need For Speed Undercover nappasi kultaa heti julkaisuviikollaan marraskuun puolivälissä PlayStation 2 -versiollaan.
Viime viikolla ilmestynyt karaokepeli SingStar Abban PS2-versio myi sekin heti kultaa, mikä ei liene yllätys ottaen huomioon vaikkapa SingStar SuomiRockin viime aikaisen jättimenestyksen.
- SingStar-laulupelit ovat olleet valtava myyntimenestys ympäri maailmaa. Suomessa SingStar-sarjaa on myyty jo yli 250 000 kappaletta. Tänä jouluna tullaan hoilaamaan kaikkien aikojen legendaarisimpia pop-kappaleita – "Mamma Miaa", "Waterloota", "Dancing Queenia" ja muita Abba-suosikkeja, uskoo Suman Rath Nordisk Filmiltä.
EA:lla iloitaan
Suomalaisten jääkiekkohulluus näkyy Figman mukaan myös pelimyynneissä. NHL 09 -peli myi kultaa heti julkaisupäivänään niin Xbox360-, PlayStation 3 - kuin PlayStation 2 -versioina. Viime viikon PS2-versio siis täydensi odotetusti kolmikon.
Virallisen listan kärkitiloilla viihtynyt pc-peli Spore on se neljäs kultapeliksi kirjattu nimike. Jumalpeli ilmestyi syyskuussa pc- ja myös Mac-formaateille ja on siitä lähtien myynyt tasaisen varmasti.
Neljästä kultapelistä kaikki paitsi Sonyn SingStar ovat Electronic Artsin julkaisemia.