Ruotsalaisen IT-Branchen -julkaisun mukaan Ammouri on sekaantunut pariin konkurssiin jo aikaisemmin, mutta hänen yrityksensä ovat tehneet myös suuria yritysostoja.
Ammouriin on kohdistunut epäilyjä jo aikaisemmin, mutta hänen ei ole osoitettu syyllistyneen rikolliseen toimintaan. Värmlands Folkblad julkisti Ammourin nimen verkkosivuillaan.
Pidätys viime tiistaina
Poliisi on tutkinut nykyisiä syytteitä lähes vuoden ajan sen jälkeen kun konkurssipesänhoitaja luovutti jutun käsittelyn poliisille. Epäilyjen mukaan PC-Superstoren emoyhtiön konkurssin takana voi olla talousrikoksia.
Ammouria vastaan on nostettu syytteet törkeästä kirjanpitorikoksesta, törkeästä petoksesta, törkeästä velallisen epärehellisyydestä ja tiettyjen velkojien suosimisesta. Raastuvanoikeus kuitenkin hylkäsi syytteen velkojen suosimisesta.
Ammouri pidätettiin viime viikon tiistaina. Juttua käsitellään raastuvanoikeudessa suljetuin ovin.
PC-Superstore International AB:n omistama ruotsalainen Sekvencia AB hakeutui konkurssiin maaliskuussa 2004. Konsernin toinen yhtiö, Sekvencia Linköping AB osti elokuussa 2002 suomalaisen PC-Superstore Oy:n. PC-Superstore -ketju pyörittää Suomessa Sekvencia Suomi Oy.
Ammouri on myös Suomen PC-Superstoren toimitusjiohtaja. Yritys käynnisti Suomessa yt-neuvottelut 19. elokuuta.