Taksilupia yhä useammalla, mutta kuljettajista on huutava pula – töitä löytyisi etenkin kolmelta alueelta

Töitä olisi heti esimerkiksi Uudellamaalla, Varsinais-Suomessa ja Pohjois-Pohjanmaalla.

7.3. 9:55

Taksinkuljettajien ajolupien määrät ovat nousseet tasaisesti vuodesta 2018 alkaen, kertoo liikenne- ja viestintävirasto Traficom.

Lue lisää: Sähköiset taksi- ja pakettiautot uhkaavat sekoittaa perus­henkilö­autojen lataamisen

Vaikka vuonna 2022 taksinkuljettajien lupia oli voimassa 38 000 kappaletta eli enemmän kuin koskaan ennen, esiintyy alalla kuljettajapulaa.

Työ- ja elinkeinotoimiston tietoihin pohjautuen vuonna 2022 kuukausittain avoimia taksinkuljettajapaikkoja on ollut keskimäärin noin 450.

Lue lisää: Sähkötaksien määrä kasvaa, kuljettaja löysi heti järkiperusteen – ”Ei tarvitse jatkuvasti käydä laittamassa satasia tankkiin!”

– Väkilukuun suhteutettuna tarve kuljettajille on ollut erityisen suurta Uudellamaalla, Varsinais-Suomessa ja Pohjois-Pohjanmaalla, jonne myös kaksi kolmasosaa avoimista paikoista on sijoittunut, toteaa Traficomin erityisasiasiantuntija Tuomas Kiiski.

Liikenne ja viestintävirasto Traficom seuraa säännöllisen tiedonkeruun avulla taksimarkkinoita ja kerää tietoja muun muassa taksiyrittäjiltä ja taksivälityspalveluiden tarjoajilta.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?