Liikennevakuutustoimintaa harjoittavien vakuutusyhtiöiden maksamaa liikenneturvallisuusmaksua ollaan eduskunnan päätösasiakirjojen mukaan korottamassa tasan yhdestä 1,3 prosenttiin.
Vaikka varsinaisia liikenneturvallisuusmaksuvelvollisia ovat liikennevakuutusyhtiöt, siirtävät yhtiöt korotuksen käytännössä suoraan autoilijoille ja muille moottoriajoneuvojen käyttäjille eli pakollisten liikennevakuutusmaksujen yhteydessä maksettavaksi.
Suhteellisesti kertakorotus on melko suuri, sillä liikenneturvallisuusmaksun osuus on ollut tällä vuosituhannella noin 0,97—1,05 prosenttia liikennevakuutustulosta.
Toisaalta, koska liikennevakuutus on useimmiten vain satasissa laskettava vuotuinen meno, tarkoittaa 0,3 prosenttiyksikön korotus yhtä ajoneuvoa koskien tyypillisesti melko pientä, karkeasti parin euron rahasummaa.
Kaikkiaan liikenneturvallisuusmaksulla kerätään valtiolle vuosittain noin 7-8 miljoonaa euroa, jolla rahoitetaan muun muassa Liikenneturvan ja Onnettomuustietoinstituutin toiminta.
Liikenneturvallisuusmaksun määrän nostamisen syynä onkin hallituksen esityksen mukaan ennaltaehkäisevän liikenneturvallisuustyön riittävän rahoituksen takaaminen.
– Hyvästä kehityksestä huolimatta Suomessa kuolee ja loukkaantuu vakavasti liikenteessä edelleen liian moni. Ennaltaehkäisevän liikenneturvallisuustyön tarve ei siis ole vähentynyt. Esityksellä turvataan ennaltaehkäisevän liikenneturvallisuustyön tärkeää rahoitusta, vasemmistoliittoa edustava sosiaali- ja terveysministeri Hanna Sarkkinen sanoo ministeriön tiedotteessa.
Parhaillaan hallituksen korotusesitys on eduskunnan liikennevaliokunnan käsittelyssä.
Lue lisää: Korvaako vakuutus, jos sähköauton akku, latausjohto tai kotilaturi hajoaa?
Liikennevakuutus on Suomessa pakollinen vahinkovakuutus, joka koskee muutamia poikkeuksia lukuun ottamatta kaikkia moottoriajoneuvoja sekä muun muassa perävaunuja. Merkittävin ryhmä ovat kuitenkin autot.
Aikataulun osalta korotuksen on tarkoitus astua voimaan vajaan puolen vuoden päästä eli 1. tammikuuta 2023.