Vuoden Auto Suomessa 2021 -palkinto luovutettiin keskiviikkoiltana Škodan maahantuojalle Helkama-Auto Oy:lle. Tittelin valintaperusteista merkittävin on rahalle saatava vastine.
Škoda Octavian ansioksi luettiin myös kattava voimalinjavalikoima. Leimallista tämän vuoden kilpailulle oli sähköisten käyttövoimien runsaus. Myös Škoda – ja Octavia yhtenä sen malleista – etenee sähköistämisessä voimallisesti.
Škoda voitti saman palkinnon viime vuonna Kamiq-mallillaan.
Škoda-maahantuojan Helkama-Auto Oy:n viestintäpäällikkö Kari Aalo ja toimitusjohtaja Maija Koskela juhlivat voittoa myöhään keskiviikkona.
Škoda Octavia on tarjolla Suomen markkinoilla kaasu-, bensiini-, diesel-, kevythybridi- ja pistokehybridimalleina.
Vuoden Auto Suomessa 2021 -kilpailun järjesti Suomessa päätyökseen autoista ja liikenteestä kirjoittavia toimittajia edustava Auto- ja liikennetoimittajat ry. Äänioikeutettuja tuomareita olivat kaikki yhdistyksen toistasataa jäsentä, jotka edustavat käytännössä kaikkia autoista kirjoittavia merkittäviä tiedotusvälineitä Suomessa.
Lue IS:n tuoreita koeajoarvioita Octaviasta:
Koeajossa uusi Skoda Octavia – vahva suoritus, mutta digitalisoitumisessa riittää silti sulateltavaa
Škoda Octavian ladattava tehoversio selviää matkasta pienillä hörpyillä
Tulokset:
1. Škoda Octavia (172 pistettä.)
2. Volkswagen ID.3 (146 p.)
3. Toyota Yaris (121 p.)
4. Peugeot 2008 (95 p.)
5. Porsche Taycan (90 p.)
6. Renault Captur (81 p.)
Gaalassa jaettiin myös useita muita palkintoja. Vuoden parhaasta auto- ja liikennekuvasta palkittiin tuottaja Teemu Granström.