Tässä ovat alkuvuoden myydyimmät automallit – Nissan Qashqai maaliskuun ykkönen

Julkaistu:

Myydyimmät
Ensirekisteröintien kokonaismäärän sukeltaessa tutut automallit pitivät pintansa myydyimpien Top 20 -listalla.
Škoda Octavia on alkuvuoden myydyin automalli. Kuitenkin maaliskuussa sitä enemmän ensirekisteröitiin kolmea muuta automallia. Ne olivat Ford Focus, Nissan Qashqai ja Toyota Yaris.

Maaliskuun rekisteröintitilaston ykkönen oli Nissan Qashqai 523 kappaleella. Ford Focusin lukema oli 452 ja Toyota Yarisin 415. Škoda Octavioita liitettiin rekisteriin 370 kappaletta.

*Merkki ja mallisarja03/2019osuus (%)1-03/2019osuus (%)
1.SKODA OCTAVIA3704,01 5405,4
2.FORD FOCUS4524,91 3904,8
3.NISSAN QASHQAI5235,71 2634,4
4.TOYOTA YARIS4154,51 1594,0
5.VOLVO XC601992,29223,2
6.VOLKSWAGEN GOLF2222,48292,9
7.TOYOTA AURIS680,77912,8
8.TOYOTA C-HR2052,27552,6
9.VOLVO V602232,46522,3
10.KIA CEED1451,66332,2
11.FORD FIESTA1651,85091,8
12.SKODA KAROQ1261,44931,7
13.OPEL ASTRA911,04581,6
14.VOLKSWAGEN POLO1551,74441,5
15.TOYOTA RAV41181,34431,5
16.MERCEDES-BENZ A-SARJA1191,34111,4
17.MERCEDES-BENZ C-SARJA1211,33981,4
18.SKODA SUPERB1051,13961,4
19.VOLKSWAGEN TIGUAN1181,33961,4
20.SKODA FABIA1031,13931,4


Lähde: Tilastokeskus, Traficom

Kommentit

    Näytä lisää
    Kommentointi on päättynyt