Uusi yksikkö on ministeriön mukaan tarkoitettu kansalaisille merkiksi siitä, että ilmasto- ja ympäristöasiat ovat keskeisessä asemassa myös liikenteen ja viestinnän alalla.
Organisaatiossa uusi ilmasto- ja ympäristöyksikkö sijoittuu LVM:n verkko-osastoon kolmanneksi yksiköksi. Uusi yksikkö vastaa siitä, että liikenne- ja viestintäjärjestelmät ovat ”energiatehokkaita, vähäpäästöisiä ja ympäristöä vähän kuormittavia”.
– Ilmastonmuutos ja sen vaikutusten torjuminen on yhteiskunnan, jopa ihmiskunnan kohtalonkysymys. Siksi ilmasto on vahvasti kivunnut neljänneksi teemaksi ministeriössämme palveluiden, tiedon ja verkkojen ohelle, sanoo kansliapäällikkö Harri Pursiainen.
Pursiaisen mukaan ilmasto- ja ympäristöyksikön perustaminen ”antaa mahdollisuuden edelleen vankistaa ministeriön osaamista ja näkemyksellisyyttä ilmastoon ja ympäristöön liittyvissä kysymyksissä”.