Kati Helanto-Väätänen löysi 20 vuotta sitten hastuttavan vanhan Yli-Lankilan talon kivinavettoineen, aittoineen ja pehtoorin mökkeineen Lankilasta läheltä Nummelaa ja muutti sinne perheineen.
Talon remontoinnin jälkeen Kati mietti pitkään, mitä käyttöä hän keksisi Yli-Lankilan talon pihapiirissä tyhjillään olevalle kivinavetalle.
- Mielessäni oli jo monta vuotta perustaa siihen jonkinlainen puoti. Tavallista kirppistä en halunnut perustaa, sillä sellaisia oli jo riittämiin, Kati sanoo.
Hän perustikin Katin Sisustusnavetan. Lehmien pilttuista Kati on oman puuseppänsä avulla kunnostanut myyntipilttuita, joita ihmiset voivat vuokrata viikoksi tai pitemmäksikin ajaksi.
- Järjestelen asiakkaiden tavarat houkuttelevasti esille ja teen navettaan myös erilaisia sisustuskokonaisuuksia, joihin otan eri pilttuista tuotteita.
Kati kertoo, että monta kertaa asiakkaat ovat olleet ihmeissään, miten myyntiin laitettu tavara näyttää ihan uudelta ja kiinnostavalta. Kun tavarat on aseteltu mielenkiintoisesti, ne menevät paremmin kaupaksi, hän tietää.
Katin Sisustusnavetta on ollut nyt auki kolmisen kuukautta. Sieltä saa myös verhoilijan palveluita. Lähitulevaisuudessa navettaan valmistuu vielä puusepänverstas.