Rakentajat hakevat turvaa Venäjältä

Julkaistu: , Päivitetty:

Pohjolassa ja Baltiassa rakentamisen kasvuvauhti tasaantuu. Sen sijaan Venäjän kasvu houkuttelee entistä enemmän pörssin rakennusalan yhtiöitä.
Rakentamisen pauke Itämerellä vaimenee. Useimmilla pörssin rakennusalan yhtiöllä vuosi alkoi aiempaa nihkeämmin ja näkymät Itämeren alueen rakennusmarkkinoilla muutamia poikkeuksia lukuun ottamatta ovat harmaantuneet.

Sen sijaan Suomenlahden pohjukassa näkymät ovat kaikkea muuta kuin synkät. Pietarin alueella rakennetaan vilkkaasti. Tahti on kiivasta myös muualla Venäjällä. Rakennusyhtiöt ja ennustelaitokset ennakoivat vauhdin vain kiihtyvän.

– Kaikilla alueilla on pysyvää, vahvaa kysyntää, kertoo SRV Yhtiöiden varatoimitusjohtaja Timo Nieminen.

SRV on yksi pörssin rakennusalan yhtiöistä, jonka kasvu tukeutuu vahvasti Venäjän markkinoihin. Yhtiö on keskittynyt lähinnä liike- ja toimitilarakentamiseen Pietarissa, Moskovassa ja Jekaterinburgissa.

Öljy- ja kaasutuloilla rikastuneella Venäjällä kysyntää riittää. Arviot Venäjän rakennusmarkkinoiden kasvusta tänä vuonna vaihtelevat vähän esittäjästä riippuen, mutta alimmatkin ennusteet povaavat reippaasti yli viiden prosentin kasvua. Esimerkiksi Pohjolassa jäädään korkeimmillaan muutamaan prosenttiin.

YIT kasvaa Venäjän
asuntorakentamisesta


Rahaa on Venäjällä virrannut erityisesti asuntorakentamiseen. Tästä on hyötynyt muun muassa rakennusyhtiö YIT. Yhtiö kertoi tammi–maaliskuun osavuosiraportissaan, että se myi lähes tuhat asuntoa katsauskaudella. Määrä on yli kolme kertaa enemmän kuin vuosi aiemmin. Maaliskuun lopussa yhtiöllä oli rakenteilla lähes 10 000 asuntoa.

Myös toimi- ja liiketila- sekä infrastruktuurirakentamisessa kasvuodotukset ovat korkeat. Osansa kasvusta haluaa myös teräsyhtiö Rautaruukin osa Rautaruukki Construction.

Konevuokraajille Cramolle ja Ramirentille on periaatteessa sama mitä rakennetaan, kunhan rakennetaan. Molemmat yhtiöt ovat laajentuneet itänaapuriin ja ovat valmiita vuokraamaan koneitaan rakentajille.

Kiinnostava kohde Cramolle, Ramirentille ja Rautaruukille tulee olemaan Sotšin rakennustyömaa vuoden 2014 talviolympialaisia varten. Rautaruukin teräsrakenteiden toimitussopimus Pietarin Zenit-jalkapallostadioniin on hyvä referenssi Sotšia ajatellen.

Baltian kasvu
ontuu


Sen sijaan muilla Itämeren markkina-alueilla kasvunäkymät ovat harmaat. Tämä on näkynyt pörssissä, sillä valtaosalla rakennusalaa palvelevista yhtiöistä kurssikehitys on ollut tänä vuonna erittäin kehno.

Baltian ja etenkin Viron markkinatilanne on aiheuttanut rakentajille huolta. Rakennusalaan keskittyneen tutkimusyhtiö Euroconstructin arvion mukaan Viron rakennusmarkkinoiden kasvu jää tänä vuonna vain pariin prosenttiin, kun kasvu viime vuonna huiteli yli kymmenessä prosentissa.

Virossa erityisesti asuntomarkkinat ovat tällä hetkellä vaikeuksissa. Asuntokauppa on tyrehtynyt lähes täysin.
Pahimmat pessimistit uskovat vakavien ongelmien laajentuvan asunnoista myös muille rakentamisen markkinoille. Jotkut pelkäävät Viron rakennusmarkkinoiden romahtavan aivan kuten Suomessa 90-luvun alussa. Pörssin rakennusalan yhtiöissä tähän ei kuitenkaan uskota.

– Kasvu on ollut Virossa vain niin voimakasta ja nyt se pysähtyy, Ramirentin toimitusjohtaja Kari Kallio ennakoi.

Samaa mieltä on myös SRV:n Nieminen. Hän ei kuitenkaan usko Euroconstructin arvioon, että Viron rakennusmarkkinat löytäisivät uuden, voimakkaan kasvu-uran jo ensi vuonna.

– Jos tälle vuodelle on arvioitu, että Viron kansantalouden kasvu kääntyisi negatiiviseksi loppuvuonna, epäilen voimakasta elpymistä. Luulen, että siellä vedetään nyt henkeä.

Myös Latviassa kasvu on hidastunut selvästi. Perässä seuraa Liettua, joka on kulkenut rakentamissa hieman Viron ja Latvian jäljessä.

Infrastruktuurirakentamiseen keskittyneen Lemminkäinen Infran toimitusjohtajan Timo Kohtamäen mukaan tarvetta ainakin infrarakentamiselle Baltiassa edelleen riittää. Kysymys on tietenkin rahasta, kun talouksissa kasvuvauhti hidastuu.

Kohtamäki ennakoi myös infrarakentajien haasteiden lisääntyvän Baltiassa.

– Ongelmana on, että hinnat nousevat. Kun rakennusalalta ylipäätään työt vähenevät, silloin infran puolellakin kannattavuus heikkenee.

Maa- ja vesirakentaminen
hiljenee Suomessa


Rakentamisen kasvuvauhti on hidastumassa myös Pohjolassa, mutta Baltiaa maltillisemmin. Ruotsin ja Suomen kasvut ovat Pohjolan markkinoista vahvinta – uusimpien ennusteiden mukaan noin neljä prosenttia tänä vuonna.

Suomessa asuntokaupan hidastuminen etenkin viime syksynä synkisti näkymät kertaheitolla. Yhdysvaltain subprime-lainoista alkanut myllerrys maailman rahoitusmarkkinoilla teki myös Suomessa asunnonostajat epävarmoiksi.

SRV:n Nieminen näkee syksyn asuntokaupan hiljentymiselle myös toisen syyn.

– Kun asuntojen hinnat ovat nousseet viime vuosina rajusti, on ollut pelkoja, että asunnot loppuvat tai hinnat jatkavat yhä nousuaan. Näin ihmiset ovat ostaneet asuntoja ikään kuin piirustuksista. Viime syksynä käyttäytyminen muuttui. Ihmiset alkoivatkin ostaa valmiita asuntoja. Tuolloin tilanne näytti, että asuntokauppaa ei käyty.

Tänä keväänä kauppaa on käyty kiitettävästi. Kiinteistövälittäjien keskusliitto arvioi viime kuun lopulla, että alkuvuonna asuntoja on myyty lähes yhtä paljon kuin vuosi sitten.

Vilkkaana jatkunut maa- ja vesirakentaminen uhkaa jo hiljentyä. Isoja rakennuskohteita, kuten Vuosaaren satama, on valmistumassa, mutta uusia, merkittäviä hankkeita ei ole näköpiirissä. Tosin Espooseen laajentuva metro tulee olemaan iso rakennustyömaa. Se alkaa vasta ensi vuoden lopulla.

Rakennusyhtiöillä alkuvuosi sujui nihkeästi
Rakennusalan yhtiöiden kehitys tammi-maaliskuussa 2008 ja muutos vuotta aiemmasta

LiikevaihtomuutosLiikevoittomuutos
milj. euroa%milj. euroamilj. euroa
Rautaruukki Construction225621,0-13
Uponor269-1121,3-10
Lemminkäinen44536-5,3-6
Tulikivi15-24-0,3-1
Ramirent1642028,3-1
Honkarakenne18-4-0,5-1
Cramo1271816,21
SRV-Yhtiöt146218,95
YIT9271175,114
Tulosluvut ovat ilman kertaluonteisia eriä
Lähde: Taloussanomat


Lemminkäinen Infran Kohtamäki oli hieman pettynyt, että viestintä- ja liikenneministeriön valmistelemassa liikennepoliittisessa selonteossa monet hankkeet oli suunniteltu alkavaksi aikaisintaan vuonna 2010.

– Pieni huoli on, että vuodet 2009 ja 2010 muodostaisivat jonkinlaisen kuopan täällä Suomessa.

Kommentit

    Näytä lisää

    Näitä luetaan!
    1. 1

      Yksityiskoneiden ”valtava kupla” puhkesi – hinnat romahtivat kolmessa vuodessa

    2. 2

      Suomalaisyritys nappasi miljoonadiilin Naton kanssa – ”Tykkimiehelle sotilasteknologia oli aika tuntematonta”

    3. 3

      Valtava määrä kultaa myytiin yhdessä minuutissa – ”pulskasormisen muppetin tunnusmerkit”

    4. 4

      Suomen kaasuverkko otti askeleen kauemmas Venäjästä – ”muutos on historiallinen”

    5. 5

      ”Hinnat ja vuokrat ovat nousseet, palkat eivät” – palvelualat vaativat lisää rahaa

    6. 6

      Testaa, osaatko raha-asiat – 11 kysymystä kertoo, oletko parempi kuin muut suomalaiset

    7. 7

      Vanhakin asuntolaina kannattaa kilpailuttaa – 7 vinkkiä, joilla säästät rahaa

    8. 8

      Dollari syöksähti äkkiä alas

    9. 9

      Ruotsin punavihreä hallitus suihkii yksityiskoneella 40 kilometrin matkaa

    10. 10

      EU:n komissio haluaa neuvotella Venäjän kanssa Suomen läheltä kulkevasta kaasuputkesta

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Vanhakin asuntolaina kannattaa kilpailuttaa – 7 vinkkiä, joilla säästät rahaa

    2. 2

      Yksityiskoneiden ”valtava kupla” puhkesi – hinnat romahtivat kolmessa vuodessa

    3. 3

      Testaa, osaatko raha-asiat – 11 kysymystä kertoo, oletko parempi kuin muut suomalaiset

    4. 4

      Suomalaisyritys nappasi miljoonadiilin Naton kanssa – ”Tykkimiehelle sotilasteknologia oli aika tuntematonta”

    5. 5

      Historiallinen pelastusoperaatio: Italia pelastaa ongelmapankkinsa 17 miljardin euron tuilla

    6. 6

      Nuoren palkka 2000 e/kk, kokeneen jopa 5000 e/kk – onko tässä järkeä?

    7. 7

      Dollari syöksähti äkkiä alas

    8. 8

      Google uhkaa saada historiallisen suuret sakot

    9. 9

      Kommentti: Suomalaisten kukkaroissa kytee ikävä yllätys – miksi poliitikot vaikenevat?

    10. 10

      Valtava määrä kultaa myytiin yhdessä minuutissa – ”pulskasormisen muppetin tunnusmerkit”

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Nesteen väki lopettaa polttoaineen jakelun Suomessa viikoksi

    2. 2

      Testaa, osaatko raha-asiat – 11 kysymystä kertoo, oletko parempi kuin muut suomalaiset

    3. 3

      Kommentti: Suomalaisten kukkaroissa kytee ikävä yllätys – miksi poliitikot vaikenevat?

    4. 4

      Nuoren palkka 2000 e/kk, kokeneen jopa 5000 e/kk – onko tässä järkeä?

    5. 5

      Lähes sadalle potkut Terveystalosta ja Diacorista – osa lomalla, eikä vielä tiedä irtisanomisesta

    6. 6

      Jättilainoja on yhä useammalla – ylitätkö tämän rajan?

    7. 7

      Katso, nouseeko oma Yle-verosi – 400 000 vapautuu maksusta kokonaan

    8. 8

      Suomalaisen kaivosyhtiön osuma yllätti geologinkin – ”Tulokset ovat erittäin hyviä”

    9. 9

      Olisitko valmis tällaiseen lomanviettoon? 4 suomalaispomoa kertoo, millainen kesä heitä odottaa

    10. 10

      Jos olen 18-vuotiaana miljonääri, en mene yliopistoon – yhdysvaltalaispoika löi uhmakkaan vedon vanhempiensa kanssa

    11. Näytä lisää