Osakkeet pinnistelevät taantumaa vastaan

Julkaistu: , Päivitetty:

Osakekurssit ovat maaliskuun puolivälin jälkeen nousseet maailman pörsseissä kymmenen prosenttia. Tuloskausi on sisältänyt enemmän hyviä kuin huonoja uutisia. Suomi on Nokia-tulospettymyksen takia jäänyt maailman hännille.
Tunnelma maailman osakemarkkinoilla on muutaman viime viikon kuluessa kohentunut selvästi. Tästä kertoo lahjomatonta kieltään osakkeiden kurssinousu ja keskeisten riskimittareiden rauhoittuminen.

Epävarmuus talouskehityksestä ja rahoitusmarkkinoita edelleen kiusaavan subprime-kriisin kestosta voi milloin tahansa suistaa osakemarkkinat uuteen laskuun, mutta toistaiseksi osakekurssit ovat yllättävän hyvin pitäneet pintansa taantumahuolien paineessa.

Viimeaikaisen kurssikehityksen perusteella vaikuttaa ilmeiseltä, että enemmistö osakemarkkinoilla toimivista sijoittajista ei ota todesta uhkakuvia vakavasta ja pitkästä taantumasta saati pankkijärjestelmän romahtamisesta.

Pohjakosketuksesta
on jo yli kuukausi


Maailman osakemarkkinoiden kehitystä seuraava MSCI World -osakeindeksi on nyt noussut melkein yhtä soittoa runsaan kuukauden. Käynnissä olevan rahoituskriisin pohjakosketus oli maailmanindeksin mukaan 17. maaliskuuta, jonka jälkeen indeksi on noussut kymmenen prosenttia.

Tähänastinen kurssikehitys ei tietenkään takaa, etteivät kurssit vaipuisi uusien huolien painosta maaliskuutakin matalammalle, mutta toistaiseksi sijoittajien suurimmat huolet näyttävät hellittäneen.

Tarkalleen kuukausi sitten ostettujen osakkeiden hinta on samaisen maailmanindeksin mukaan noussut viitisen prosenttia. Dollareissa mitaten kurssikehitys on ollut vielä vahvempaa ja euroissa mitaten hieman heikompaa. Viiden prosentin nousu perustuu paikallisissa valuutoissa laskettuihin kurssimuutoksiin.

Viime viikkojen kurssikehitys on suuresti vaihdellut maailman kansallisissa pörsseissä ja maanosienkin välillä.

Suomi jäi kehittyneen
maailman hännille


MSCI:n Suomi-indeksi on tavan mukaan maakohtaisen vertailutaulukon jommassakummassa ääripäässä. Nokian suuren indeksipainon ja viimeviikkoisen tuntuvan tulospettymyksen takia Suomi on nyt kuukauden tuottovertailussa kehittyneen maailman heikoin pörssi.

Suomi on maailman harvoja maita, joiden kurssitaso näyttää viimeksi kuluneen kuukauden aikana laskeneen. Kurssilaskua on MSCI:n mukaan kertynyt lähemmäs kuusi prosenttia, eli suunnilleen saman verran kuin muun maailman osakkeet ovat nousseet.




Euron vahvuus sävyttää kansallisten pörssien vertailua selvästi, sillä valtaosa euromaiden pörsseistä on jäänyt selvästi jälkeen koko maailman kurssikehityksestä. Ero euroalueen ja muun maailman kurssikehityksessä korostuu, jos tarkasteluaikaa venytetään.

Euron vahvistuminen
rasittaa osakekursseja


Viime vuodenvaihteen jälkeen euroalueen osakkeet ovat MSCI:n alueindeksin mukaan laskeneet runsaat 13 prosenttia.

Koko kehittyneen maailman kurssilasku on samaan aikaan ollut vain vajaat kahdeksan prosenttia – euroalue mukaan luettuna. Ilman euroaluetta laskettu kurssilasku on maailmalla ollut vuodenvaihteen jälkeen kuutisen prosenttia.

Suomen osakkeet näyttävät myös alkuvuoden tarkastelussa kehittyneen maailman surkeimmilta, sillä MSCI:n Suomi-indeksi on menettänyt arvoaan yli 17 prosenttia.

Kurssilaskusta
palautui puolet


Runsaan kuukauden kestänyt kurssinousu on nyt tuonut takaisin noin puolet maailman osakemarkkinoiden runsaan puolen vuoden aikana kärsimistä menetyksistä.

Markkinoita edelleen vaivaava rauhattomuus alkoi viime heinäkuun puolivälin jälkeen, kun Yhdysvaltain asuntomarkkinoiden ja riskipitoisimman asuntorahoituksen vaikeudet kärjistyivät. Tuolloin myös maailman pörssit painuivat laskuun.

Kurssilaskun toistaiseksi synkimpänä hetkenä maaliskuun puolivälissä maailman pörssiosakkeiden arvosta oli heinäkuun huippukurssien jälkeen haihtunut yli 20 prosenttia. Nyt laskua heinäkuun huipusta on jäljellä enää runsaat kymmenen prosenttia.

Osakeriski palasi
normaaliksi


Kurssinousun tapaan tunnelman kohenemisesta kertovat myös pörssien rauhattomuudesta kertovat riskimittarit. Kurssivaihtelun ailahtelevuudesta kertovat volatiliteetti-indeksit ovat laskeneet nopeasti ja paljon niin Yhdysvalloissa kuin Euroopassakin.

Maailman kenties laajimmin seuratun osakeindeksin, Yhdysvaltain S&P 500:n kurssimuutosten vaihtelevuutta mittaava VIX-volatiliteetti-indeksi on maaliskuun puolivälin jälkeen laskenut noin 50 prosenttia.

VIX-indeksin mukaan amerikkalaisosakkeiden volatiliteetti oli maaliskuun puolivälissä hieman yli 30, mutta nyt se on nopeasti laskenut 20:een.

Euroalueen suurimpien pörssiyhtiöiden osakkeita seuraava DJ Euro Stoxx 50 -indeksi on rauhoittunut vastaavan VStoxx-volatiliteetti-indeksin mukaan jopa vielä selvemmin.

VStoxx-indeksin mukaan suurimpien euro-osakkeiden volatiliteetti oli maaliskuun puolivälin tienoilla hetkellisesti yli 35, mutta nyt se on VIX-indeksin tavoin noin 20.

Riskitaso voi
muuttua hetkessä


Volatiliteetti mittaa osakkeen tai osakeindeksin kurssimuutosten vaihtelua, ja sen avulla sijoittajat seuraavat markkinoiden riskipitoisuuden vaihtelua. Osakemarkkinoiden volatiliteetin pitkäaikaisena keskiarvona pidetään noin 20:ta. Tämän tulkinnan mukaan osakkeiden kurssiriski olisi nyt ainakin hetkellisesti normaali.

Kurssiriskin normalisoituminen ei takaa päiväksikään, että tilanne pysyisi vakaasti ennallaan.

Volatiliteetin avulla mitattu riskitaso kävi Yhdysvaltain ja euroalueen pörsseissä jopa nykyistä matalampana viimeksi viime vuodenvaihteen molemmin puolin. Tammikuun raju kurssilasku repäisi volatiliteetti-indeksit äkkijyrkkään nousuun Atlantin molemmin puolin.

Suomi jäi jälkeen muun maailman kurssinoususta
Maailman kehittyneiden osakemarkkinoiden kurssikehitys paikallisissa valuutoissa 24.4.2008

Muutos, %
Maa/alue1 kk3 kkVuoden alusta12 kk3 v/v
Norja10,0816,55-7,81-3,5518,84
Itävalta8,735,63-9,66-23,0910,23
Japani8,47-2,76-11,69-22,937,04
Hongkong6,95-2,35-13,7314,6417,28
Italia6,23-2,94-13,47-22,330,89
Britannia5,772,61-6,47-7,017,10
Kanada5,257,102,295,5415,74
Maailma5,120,66-7,87-9,717,74
Yhdysvallat5,081,05-5,20-5,776,77
Australia5,03-1,09-11,68-9,3311,84
Singapore5,028,04-7,02-5,2616,05
Ranska4,411,66-11,75-16,837,45
Portugali4,22-5,01-16,49-14,778,07
Eurooppa4,170,64-10,90-13,128,41
Belgia4,004,59-7,05-24,783,04
Saksa3,95-0,54-15,55-8,5614,70
Euroalue3,64-0,40-13,36-14,759,26
Espanja3,373,37-10,52-5,3513,99
Uusi Seelanti3,37-6,76-15,12-19,07-2,42
Sveitsi3,24-2,87-12,18-20,808,16
Hollanti3,011,62-11,53-16,309,95
Kreikka1,54-7,09-21,14-14,6510,01
Ruotsi0,121,41-11,35-25,066,98
Tanska-0,564,20-8,93-7,0016,39
Irlanti-1,17-8,51-10,86-36,72-1,12
Suomi-5,74-15,41-22,87-10,2112,44
Lähde: MSCI


Kommentit

    Näytä lisää

    Näitä luetaan!
    1. 1

      KKO:lta työoikeudellinen ennakkoratkaisu – Yrittäjät: Tämä on erittäin merkittävä linjaus

    2. 2

      Valinnanvapaus ei tuonut ryntäystä yksityislääkäriin – osa valitsi yksityisen vahingossa

    3. 3

      Hypo: Asuntojen hinnat nousevat tänä ja ensi vuonna maltillisesti – taustalla ”raju rakentaminen”

    4. 4

      Liki 60-vuotias sihteeri löysi piilotyöpaikan – viisi vinkkiä täsmähakuun

    5. 5

      Arvaatko, missä nostetaan pieniä ja missä isoja seteleitä? Yhä useammalla pankkiautomaatilla voi myös tallettaa rahaa

    6. 6

      Kasvispiirakka sen osoitti – asiakkaan toive voi näkyä kauppojen hyllyillä nopeasti

    7. 7

      Kommentti: Ainoa syy työllisyyden nousuun: Jo joka neljäs nainen on osa-aikatöissä

    8. 8

      Erikoiset työttömyysluvut hämmentävät – ”Tämä on tyypillinen ilmiö, kun talous piristyy”

    9. 9

      Tulosjulkistaja Kamux vajosi pörssissä

    10. 10

      Taloyhtiö ei voi parvekegrillaukselle käytännössä mitään – Kiinteistöliitto: Älkää edes yrittäkö kieltää sitä

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Liki 60-vuotias sihteeri löysi piilotyöpaikan – viisi vinkkiä täsmähakuun

    2. 2

      Globaali autoilmiö on jättipotti suomalaisyritykselle – isot rekrytoinnit alkavat ensi vuoden puolella

    3. 3

      Arvaatko, missä nostetaan pieniä ja missä isoja seteleitä? Yhä useammalla pankkiautomaatilla voi myös tallettaa rahaa

    4. 4

      Kommentti: Ainoa syy työllisyyden nousuun: Jo joka neljäs nainen on osa-aikatöissä

    5. 5

      Erikoiset työttömyysluvut hämmentävät – ”Tämä on tyypillinen ilmiö, kun talous piristyy”

    6. 6

      Taloyhtiö ei voi parvekegrillaukselle käytännössä mitään – Kiinteistöliitto: Älkää edes yrittäkö kieltää sitä

    7. 7

      Valinnanvapaus ei tuonut ryntäystä yksityislääkäriin – osa valitsi yksityisen vahingossa

    8. 8

      Tulosjulkistaja Kamux vajosi pörssissä

    9. 9

      Näkökulma: Painajainen jatkuu yhdeksättä vuotta – kinastelu pitää Kreikkaa kyykyssä

    10. 10

      KKO:lta työoikeudellinen ennakkoratkaisu – Yrittäjät: Tämä on erittäin merkittävä linjaus

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Haluatko eläkkeelle miljonäärinä? Näin paljon sinun pitää säästää joka kuukausi

    2. 2

      Tällaiset huippuosaajat voivat nyt sanella työehtonsa – ”Haluan kolme päivää vapaata ja 7 000 euroa”

    3. 3

      Delta Auton mekaanikot marssivat ulos – ”Porukalle riitti”

    4. 4

      SK: Kanadalainen kaivosyhtiö jätti miljoonalaskun suomalaisille veronmaksajille – ”Jättivät sotkun meidän hoidettavaksi”

    5. 5

      Globaali autoilmiö on jättipotti suomalaisyritykselle – isot rekrytoinnit alkavat ensi vuoden puolella

    6. 6

      Jaakko, 36, puski läpi työttömyyden – sitten lykästi: "Tulot ovat aika lailla tuplaantuneet"

    7. 7

      Laivaopas, kirvesmies, pelikoodari... Jättiselvitys: Tällaista työtä Suomesta löytyy nyt

    8. 8

      Tutkimus vahvisti: suomalainen keksintö auttaa tupakoinnin lopettamisessa – kyselyjä tulvii Suomesta ja maailmalta

    9. 9

      Ainutlaatuinen jättipotti: Kirpputorilta 30 vuotta sitten löytynyt ”tekojalokivi” paljastui 26 karaatin timantiksi

    10. 10

      Johtaja yllättyi Kyösti Kakkosen hyökkäyksestä – toivoo, ettei edusta Suomen yrityskulttuuria

    11. Näytä lisää