Nokia syöksyy – Suomi-poika tarraa kiinni

Julkaistu: , Päivitetty:

Nokian ulkomaalaisomistus on laskenut selvästi sen jälkeen, kun yhtiö hylkäsi Symbianin. Samaan aikaan Nokiasta on tullut suomalaisten kotitalouksien suosikkiosake kurssin syöksyessä.


Matkapuhelinvalmistaja Nokian ulkomaalaisomistus on vähentynyt selvästi sen jälkeen, kun yhtiö otti vuosi sitten käyttöön Windows-strategiansa.

Suomen arvopaperirekisteriä ylläpitävän Euroclearin tilastojen mukaan ulkomaalaisten ja hallintarekisterin suojissa olevien sijoittajien osuus Nokian osakkeista oli 82,8 prosenttia viime vuoden tammikuun lopussa. Alla olevasta taulukosta käy ilmi, että kuluvan vuoden maaliskuun loppuun mennessä Nokian ulkomaalaisomistusosuus oli laskenut yli viisi prosenttiyksikköä 77,2 prosenttiin.

Nokia kertoi viime vuoden helmikuussa vaihtavansa älypuhelintensa käyttöjärjestelmäksi Microsoftin kehittämän Windows Phonen yhtiön oman Symbianin tilalle.

– Ulkomaalaiset ovat menettäneet toistaiseksi uskonsa siihen, että Windows-strategia toimii. Suomalaiset ovat ostaneet sitä mukaan, kun osakkeen hinta on pudonnut ulkomaalaisten myyntien johdosta kuvitellen, että hinta lähtee vielä ylöspäin, sanoo Osakesäästäjien keskusliiton puheenjohtaja, Vaasan yliopiston rahoituksen professori Timo Rothovius.

Nokian osakkeen arvo on laskenut noin 60 prosenttia strategiamuutoksen jälkeen. Yhtiön osakkeella käytiin tänään iltapäivällä kauppaa reilulla kolmella eurolla Helsingin pörssissä.

– Isot amerikkalaiset rahastot ovat ilmeisesti tulleet siihen tulokseen, että Nokian osaketta ei kannata pitää. Olisi voinut kuvitella, että amerikkalaiset institutionaaliset sijoittajat olisivat uskoneet strategiaan, koska Microsoftin järjestelmä on amerikkalainen, Rothovius sanoo.

Suurista osakerahastoista Nokia-omistuksia ovat myyneet viime ja kuluvan vuoden aikana ainakin Fidelityn, Goldman Sachsin, American Beaconin rahastot. Isoja Nokia-potteja ovat laittaneet myyntiin myös ranskalainen Natixis, saksalaiset Deka ja Union Investment sekä hollantilainen ING. Tiedot on koonnut eri lähteistä uutistoimisto Bloomberg.

Kotitaloudet ostivat
laskevaa osaketta


Pörssisäätiön keräämien tilastojen mukaan Nokian suomalaisten kotitalousomistajien määrä on kasvanut voimakkaasti erityisesti viime vuoden aikana. Nokia nousi vuoden vaihteessa suosituimmaksi kansanosakkeeksi pitkään paikkaan hallinneen teleoperaattorin Elisan ohi.

Nokian osakkeita omisti maaliskuun lopussa lähes 217 000 suomalaista kotitaloutta.

Suomalaiset kotitaloudet ovat ostaneet Nokian osaketta laskevin kurssein. Joidenkin akateemisten tutkimusten mukaan sijoittajien kannattaisi ostaa nousevia osakkeita ja myydä laskevia, koska osakkeen trendi jatkuu ainakin jonkin ajan.

– Tulokset eivät ole kuitenkaan selkeitä. Isoja rahoja keinolla ei pysty tekemään, rahoitusprofessori Rothovius huomauttaa.

Ulkomaalaiset vähentävät, suomalaiset ostavat
Nokian ulkomaalaisomistus ja osakekurssi 31.1.2011-31.3.2012

KuukausiUlkomaisten osuus, %Kotimaisten osuus, %Osakkeen hinta kuun viimeisenä päivänä, euroa
Tammikuu 201182,817,27,82
Helmikuu 201182,417,66,28
Maaliskuu 201181,618,46,04
Huhtikuu 201180,919,16,22
Toukokuu 201181,218,84,75
Kesäkuu 201181,418,64,47
Heinäkuu 201181,218,84,06
Elokuu 201180,719,34,50
Syyskuu 201180,719,34,25
Lokakuu 201180,319,74,87
Marraskuu 201179,120,94,27
Joulukuu 201178,121,93,77
Tammikuu 201278,721,33,82
Helmikuu 201278,221,83,94
Maaliskuu.201277,222,84,08
  3,10*
*kurssi 13.4.2012 iltapäivällä
Lähde: Euroclear, Taloussanomat


Kommentit

    Näytä lisää

    Näitä luetaan!
    1. 1

      Luku julki ensi kertaa: Kela maksaa 65 000 kotitalouden vuokran

    2. 2

      Lehti: Kreikka alkaa verottaa Airbnb-majoittajia

    3. 3

      Ovet potkittu rikki ja huoneissa lemmikkien jätöksiä – Miten välttyä vuokralaisen tuhoilta?

    4. 4

      S-ryhmä ulkoistaa, koska kaikille ei riitä töitä

    5. 5

      ”Huomionarvoinen käänne”: Suomalaiset uskovat kasvun heikkenevän

    6. 6

      Deutsche Bankin ongelmat eivät hellitä

    7. 7

      Nokia kiritti osakekursseja – Kesko, Valmet ja Outotec halpenivat

    8. 8

      Matkailijat rynnivät Suomeen –”Ihmiset arvostavat luontoa ja elämyksiä”

    9. 9

      Pankit hädässä: eläkeikäisille maksetaan satanen tunnissa, koska koodi ei kiinnosta nuoria

    10. 10

      HS: Ukrainan kriisi kuumensi käytetyn sotakaluston kaupan

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Luku julki ensi kertaa: Kela maksaa 65 000 kotitalouden vuokran

    2. 2

      Ovet potkittu rikki ja huoneissa lemmikkien jätöksiä – Miten välttyä vuokralaisen tuhoilta?

    3. 3

      Nokian tulos paljon odotettua parempi

    4. 4

      Asuntojen hintakehityksessä valtavat erot – onnekas omistaa hyvältä alueelta

    5. 5

      Suomalaiset kyselyssä: Perustulo oltava niin niukka, että työtäkin on tehtävä

    6. 6

      Nokian osake kovassa kirissä pörssissä

    7. 7

      Deutsche Bankin ongelmat eivät hellitä

    8. 8

      ”Huomionarvoinen käänne”: Suomalaiset uskovat kasvun heikkenevän

    9. 9

      Matkailijat rynnivät Suomeen –”Ihmiset arvostavat luontoa ja elämyksiä”

    10. 10

      Uusi arvio: Näin rikas Putin todella on

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Katso, oletko rikas vai köyhä – tämän verran keskimääräinen suomalainen omistaa

    2. 2

      Katso, kuinka arvokas kesämökkisi voi olla – kuntalista kertoo hinnat eri puolilla Suomea

    3. 3

      Sulatejuustokiista! Ratsastaako Lidl tunnetun tuotemerkin maineella?

    4. 4

      Kommentti: Tulot nousivat tukien varassa – siivooja-Marian tarinan pitäisi herättää koko Suomi

    5. 5

      Eläkkeelle ”armahdettu” Helena, 61, pettyi ostaessaan matkalippua: ”Olen täysin toisarvoisessa asemassa”

    6. 6

      Tiedätkö, mitä omaisuudellesi tapahtuu? 10 tärkeää neuvoa, joilla turvaat oman ja läheistesi talouden

    7. 7

      Luku julki ensi kertaa: Kela maksaa 65 000 kotitalouden vuokran

    8. 8

      Asuntojen hintakehityksessä valtavat erot – onnekas omistaa hyvältä alueelta

    9. 9

      Pankilta ikävä yllätys espoolaismiehelle: kortti vanhenee yllättäen – ja todella huonoon aikaan

    10. 10

      Näin paljon rahaa suomalaisella on keskimäärin tilillä – löytyykö sinulta tämä summa?

    11. Näytä lisää