Nokia syöksyy – Suomi-poika tarraa kiinni

Julkaistu: , Päivitetty:

Nokian ulkomaalaisomistus on laskenut selvästi sen jälkeen, kun yhtiö hylkäsi Symbianin. Samaan aikaan Nokiasta on tullut suomalaisten kotitalouksien suosikkiosake kurssin syöksyessä.


Matkapuhelinvalmistaja Nokian ulkomaalaisomistus on vähentynyt selvästi sen jälkeen, kun yhtiö otti vuosi sitten käyttöön Windows-strategiansa.

Suomen arvopaperirekisteriä ylläpitävän Euroclearin tilastojen mukaan ulkomaalaisten ja hallintarekisterin suojissa olevien sijoittajien osuus Nokian osakkeista oli 82,8 prosenttia viime vuoden tammikuun lopussa. Alla olevasta taulukosta käy ilmi, että kuluvan vuoden maaliskuun loppuun mennessä Nokian ulkomaalaisomistusosuus oli laskenut yli viisi prosenttiyksikköä 77,2 prosenttiin.

Nokia kertoi viime vuoden helmikuussa vaihtavansa älypuhelintensa käyttöjärjestelmäksi Microsoftin kehittämän Windows Phonen yhtiön oman Symbianin tilalle.

– Ulkomaalaiset ovat menettäneet toistaiseksi uskonsa siihen, että Windows-strategia toimii. Suomalaiset ovat ostaneet sitä mukaan, kun osakkeen hinta on pudonnut ulkomaalaisten myyntien johdosta kuvitellen, että hinta lähtee vielä ylöspäin, sanoo Osakesäästäjien keskusliiton puheenjohtaja, Vaasan yliopiston rahoituksen professori Timo Rothovius.
MAINOS (TEKSTI JATKUU ALLA)
MAINOS PÄÄTTYY

Nokian osakkeen arvo on laskenut noin 60 prosenttia strategiamuutoksen jälkeen. Yhtiön osakkeella käytiin tänään iltapäivällä kauppaa reilulla kolmella eurolla Helsingin pörssissä.

– Isot amerikkalaiset rahastot ovat ilmeisesti tulleet siihen tulokseen, että Nokian osaketta ei kannata pitää. Olisi voinut kuvitella, että amerikkalaiset institutionaaliset sijoittajat olisivat uskoneet strategiaan, koska Microsoftin järjestelmä on amerikkalainen, Rothovius sanoo.

Suurista osakerahastoista Nokia-omistuksia ovat myyneet viime ja kuluvan vuoden aikana ainakin Fidelityn, Goldman Sachsin, American Beaconin rahastot. Isoja Nokia-potteja ovat laittaneet myyntiin myös ranskalainen Natixis, saksalaiset Deka ja Union Investment sekä hollantilainen ING. Tiedot on koonnut eri lähteistä uutistoimisto Bloomberg.

Kotitaloudet ostivat
laskevaa osaketta


Pörssisäätiön keräämien tilastojen mukaan Nokian suomalaisten kotitalousomistajien määrä on kasvanut voimakkaasti erityisesti viime vuoden aikana. Nokia nousi vuoden vaihteessa suosituimmaksi kansanosakkeeksi pitkään paikkaan hallinneen teleoperaattorin Elisan ohi.

Nokian osakkeita omisti maaliskuun lopussa lähes 217 000 suomalaista kotitaloutta.

Suomalaiset kotitaloudet ovat ostaneet Nokian osaketta laskevin kurssein. Joidenkin akateemisten tutkimusten mukaan sijoittajien kannattaisi ostaa nousevia osakkeita ja myydä laskevia, koska osakkeen trendi jatkuu ainakin jonkin ajan.

– Tulokset eivät ole kuitenkaan selkeitä. Isoja rahoja keinolla ei pysty tekemään, rahoitusprofessori Rothovius huomauttaa.

Ulkomaalaiset vähentävät, suomalaiset ostavat
Nokian ulkomaalaisomistus ja osakekurssi 31.1.2011-31.3.2012

KuukausiUlkomaisten osuus, %Kotimaisten osuus, %Osakkeen hinta kuun viimeisenä päivänä, euroa
Tammikuu 201182,817,27,82
Helmikuu 201182,417,66,28
Maaliskuu 201181,618,46,04
Huhtikuu 201180,919,16,22
Toukokuu 201181,218,84,75
Kesäkuu 201181,418,64,47
Heinäkuu 201181,218,84,06
Elokuu 201180,719,34,50
Syyskuu 201180,719,34,25
Lokakuu 201180,319,74,87
Marraskuu 201179,120,94,27
Joulukuu 201178,121,93,77
Tammikuu 201278,721,33,82
Helmikuu 201278,221,83,94
Maaliskuu.201277,222,84,08
  3,10*
*kurssi 13.4.2012 iltapäivällä
Lähde: Euroclear, Taloussanomat


Kommentit

    Näytä lisää

    Näitä luetaan!
    1. 1

      Yli sadan ammatin tulot julki – saatko näin paljon tuntipalkkaa?

    2. 2

      Kommentti: Suomen kilpailukykyä ei tuhonnut Sari Sairaanhoitaja – näin syntyi myytti holtittomista palkankorotuksista

    3. 3

      Valmetin tehtaalla 370 työntekijää lakkoon – johtaja: sain listan vaatimuksia

    4. 4

      Palkka 4100 e/kk, mutta töihin ei löydy osaajia – liitto: syynä kaksi ongelmaa

    5. 5

      Onko Nordean tulo riski? Jyrki Katainen: EU:n talletus­suojakysymys näyttäytyy Suomessa toisessa valossa

    6. 6

      Suomalaisperheet säästävät entistä vähemmän – ”Eletään yli tulojen, muttei sentään yli varojen”

    7. 7

      Pula osaajista pahenee – eläkkeeltä houkutellaan takaisin töihin, ”7 tonnia ei ole poikkeus”

    8. 8

      Katso tienaatko enemmän kuin tavallinen suomalainen – uudet palkkatiedot julki

    9. 9

      Uberille iso takaisku Lontoossa: taksilupa loppuu pian

    10. 10

      Opettaja menetti yllättäen 2000 euron tuet – työttömille kaikessa hiljaisuudessa luotu uusi nettivelvoite raivostuttaa

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Yli sadan ammatin tulot julki – saatko näin paljon tuntipalkkaa?

    2. 2

      Palkka 4100 e/kk, mutta töihin ei löydy osaajia – liitto: syynä kaksi ongelmaa

    3. 3

      Kommentti: Suomen kilpailukykyä ei tuhonnut Sari Sairaanhoitaja – näin syntyi myytti holtittomista palkankorotuksista

    4. 4

      Katso tienaatko enemmän kuin tavallinen suomalainen – uudet palkkatiedot julki

    5. 5

      15 maakunnan jättilista: Katso, onko sinulle töitä kotiseudullasi

    6. 6

      Opettaja menetti yllättäen 2000 euron tuet – työttömille kaikessa hiljaisuudessa luotu uusi nettivelvoite raivostuttaa

    7. 7

      Pula osaajista pahenee – eläkkeeltä houkutellaan takaisin töihin, ”7 tonnia ei ole poikkeus”

    8. 8

      Analyytikko: Roviosta tulee uusi kansanosake – ”Nokia kuihtumassa tylsäksi ja kasvuttomaksi”

    9. 9

      Kauppa pelmahti täyteen Star Wars -korusta innostuneita kiinalaisia – yrittäjälle tuhansien eurojen potti

    10. 10

      Valmetin tehtaalla 370 työntekijää lakkoon – johtaja: sain listan vaatimuksia

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Lähihoitaja nipistää palkastaan 1 000 €/kk lapsille ja säästöön – näin se käy

    2. 2

      Opettaja menetti yllättäen 2000 euron tuet – työttömille kaikessa hiljaisuudessa luotu uusi nettivelvoite raivostuttaa

    3. 3

      Yli sadan ammatin tulot julki – saatko näin paljon tuntipalkkaa?

    4. 4

      Palkka 4100 e/kk, mutta töihin ei löydy osaajia – liitto: syynä kaksi ongelmaa

    5. 5

      Katso tienaatko enemmän kuin tavallinen suomalainen – uudet palkkatiedot julki

    6. 6

      5 erilaista säästäjää kertoo: Näin sijoittaisin 100 €/kk ja 500 € kerralla

    7. 7

      Uuden ammattibarometrin Top 15 -listat: Näillä aloilla työntekijöistä on pulaa – eniten tarjokkaita sihteereiksi

    8. 8

      Synkkä tutkimus suomalaisesta työelämästä: Jo 25 000 nuorta eläkkeellä

    9. 9

      Kun riita yksityistiestä kestää sukupolvien ajan: mökkiläinen kiusaa perhettä Savossa – ”Pahinta on arvaamattomuus”

    10. 10

      Katastrofaalinen sää uhkaa tuhota Juhon, 43, sadon – aamulla tuli uusi takaisku

    11. Näytä lisää