Euroturisti, täällä seteleilläsi ei pötkitä pitkälle

Julkaistu:

Euroalueen velkakriisi on lohkaissut osan matkaajan kassasta. Tämä kannattaa pitää mielessä, jos sattuu suuntaamaan hiihtolomalla esimerkiksi Alpeille tai Aasiaan.


Sveitsin frangin vahvistuminen on vienyt vuodessa tuhannen euron matkakassasta lähes 90 euroa. Maan matkailukohteiden hotellihuoneet, hissiliput sekä tuliaissuklaat ovat kalliimpia euroalueelta tuleville matkailijoille kuin vuosi sitten.

Frangi on vahvistunut, koska sijoittajat ovat siirtäneet rahojaan velkakriisistä kärsivältä euroalueelta vakaana pidettyyn alppimaahan.

Suomen Rahatiedon Taloussanomille tekemän selvityksen mukaan myös Aasian kaukokohteisiin matkustavan lomakassaan on tänä vuonna tullut iso lovi edellisvuoteen verrattuna.

Kiinassa lomailevan tuhannen euron reissukassasta on hävinnyt vuodessa 75 euroa ja Japanissa vierailevan noin sata euroa. Suomalaisten suosimassa Thaimaassa matkakassa on pienentynyt noin 26 euroa.

Myös Australia ja Uusi-Seelanti ovat kallistuneet selvästi euroturisteille. Tuhannella eurolla saa Uuden-Seelannissa noin 110 euroa vähemmän ja Australiassa noin sata euroa vähemmän kuin vuosi sitten.

Euroturistille edullisempaa
Puolassa ja Turkissa


Suomen naapurimaista Venäjän ruplia ja Norjan kruunuja saa nyt vaihdettaessa hieman vähemmän. Öljymaiden valuutat seuraavat yleensä raaka-aineiden hintakehitystä.

Sen sijaan Tanskan kruunuissa ei ole vuodessa tapahtunut isoa muutosta. Myös shoppausreissu Tukholmassa maksaa nyt yhtä paljon kuin viime vuoden helmikuussa.

Lomakassa on suurentunut eniten Puolassa ja Turkissa. Näissä maissa matkakassaan säästetty tuhat euroa on kasvanut yli 70 euroa. Aasian maista selvä poikkeus on Intia, sillä maan valuutan rupian kurssi on heikentynyt suhteessa euroon.

Vertailun luvut on laskettu 1 000 euron matkakassalle Euroopan keskuspankin julkaisemista euron viitekursseista. Kurssit ovat markkinakursseja ja perustuvat keskuspankkien arkipäivittäin pitämään puhelinkokoukseen.

Käytännössä matkavaluuttaa vaihdettaessa kurssi määräytyy vaihtopaikan mukaan ja valuuttakurssit muuttuvat jatkuvasti.

Frangin vahvistuminen supistanut lomakassaa
Tuhat euroa suuruisen matkakassan muutos vuodessa

ValuuttaMatkakassa 9.2.2012Matkakassa 9.2.2011Ero valuutassaEro euroina
Australian dollari1229,51351-121,5-98,82
Brasilian real2288,22276,811,44,98
Bulgarian uusi lev1955,81955,800
Englannin punta836,65850-13,35-15,96
Etelä-Afrikan randi10095,99833,926225,95
Etelä-Korean won14838001515220-31420-21,18
Filippiinien peso5613259383-3251-57,92
Hongkongin dollari10305,610627,5-321,9-31,24
Indonesian rupia1185569012180120-324430-27,36
Intian rupia6558362050353353,87
Israelin uusi sekeli49395001,3-62,3-12,61
Japanin jeni102630112650-10020-97,63
Kanadan dollari1321,91357,3-35,4-26,78
Kiinan juan renminbi8371,78993-621,3-74,21
Kroatian kuna7585,77415,8169,922,4
Latvian lati698,9702,5-3,6-5,15
Liettuan liti3452,83452,800
Malesian ringgit4000,44147,3-146,9-36,72
Meksikon peso16876,516464,7411,824,4
Norjan kruunu76307868,5-238,5-31,26
Puolan zloty4197,13894,3302,872,15
Romanian uusi leu4353,54256,59722,28
Ruotsin kruunu8804,58788,5161,82
Singaporen dollari1654,81739,9-85,1-51,43
Sveitsin frangi1210,31315,2-104,9-86,67
Tanskan kruunu74327456-24-3,23
Thaimaan baht4086141937-1076-26,33
Tšekin koruna249852421277330,94
Turkin liira2333,12165168,172,05
Unkarin forintti2909002716101929066,31
Uuden-Seelannin dollari1589,61768,7-179,1-112,67
Venäjän rupla39554,640002,2-447,6-11,32
Yhdysvaltain dollari1328,81364,7-35,9-27,02
Lähde: Suomen Rahatieto, pohjatiedot EKP

Kommentit

    Näytä lisää

    Uusimmat talousuutiset
    Näitä luetaan!
    1. 1

      Katso, nouseeko oma Yle-verosi – 400 000 vapautuu maksusta kokonaan

    2. 2

      Nuoren palkka 2000 e/kk, kokeneen jopa 5000 e/kk – onko tässä järkeä?

    3. 3

      Olisitko valmis tällaiseen lomanviettoon? 4 suomalaispomoa kertoo, millainen kesä heitä odottaa

    4. 4

      Suomalaisen kaivosyhtiön osuma yllätti geologinkin – ”Tulokset ovat erittäin hyviä”

    5. 5

      Jättilainoja on yhä useammalla – ylitätkö tämän rajan?

    6. 6

      Kommentti: Suomalaisten kukkaroissa kytee ikävä yllätys – miksi poliitikot vaikenevat?

    7. 7

      Lähes sadalle potkut Terveystalosta ja Diacorista – osa lomalla, eikä vielä tiedä irtisanomisesta

    8. 8

      "Luihua" – Kehotatteko Netflixin salakatseluun, F-Secure?

    9. 9

      Tavallinen vai itsepalvelukassa? Toinen on jopa neljä kertaa nopeampi

    10. 10

      Taloyhtiön hallitus kompastuu näihin virheisiin

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Nuoren palkka 2000 e/kk, kokeneen jopa 5000 e/kk – onko tässä järkeä?

    2. 2

      Kommentti: Suomalaisten kukkaroissa kytee ikävä yllätys – miksi poliitikot vaikenevat?

    3. 3

      Olisitko valmis tällaiseen lomanviettoon? 4 suomalaispomoa kertoo, millainen kesä heitä odottaa

    4. 4

      Jättilainoja on yhä useammalla – ylitätkö tämän rajan?

    5. 5

      Katso, nouseeko oma Yle-verosi – 400 000 vapautuu maksusta kokonaan

    6. 6

      Suomalaisen kaivosyhtiön osuma yllätti geologinkin – ”Tulokset ovat erittäin hyviä”

    7. 7

      Kommentti: Sukupolvien tuloerot paljastavat myrkyllisen yhtälön – Suomi on matkalla kohti konkurssia

    8. 8

      Kondomien myynnissä selvä piikki juhannuksena

    9. 9

      Finnair sai hetkessä 500 hakemusta lentoemännän ja stuertin tehtäviin – Läpäisetkö sinä tiukan seulan?

    10. 10

      Lähes sadalle potkut Terveystalosta ja Diacorista – osa lomalla, eikä vielä tiedä irtisanomisesta

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Nesteen väki lopettaa polttoaineen jakelun Suomessa viikoksi

    2. 2

      Lähes sadalle potkut Terveystalosta ja Diacorista – osa lomalla, eikä vielä tiedä irtisanomisesta

    3. 3

      Matka Espanjaan avasi silmät: Harri, 28, kasvattaa omaisuuttaan arjen säästökikoilla ja etenee kohti unelmaa

    4. 4

      Kommentti: Suomalaisten kukkaroissa kytee ikävä yllätys – miksi poliitikot vaikenevat?

    5. 5

      Katso, nouseeko oma Yle-verosi – 400 000 vapautuu maksusta kokonaan

    6. 6

      Jättilainoja on yhä useammalla – ylitätkö tämän rajan?

    7. 7

      Nuoren palkka 2000 e/kk, kokeneen jopa 5000 e/kk – onko tässä järkeä?

    8. 8

      Suomalaisen kaivosyhtiön osuma yllätti geologinkin – ”Tulokset ovat erittäin hyviä”

    9. 9

      Jos olen 18-vuotiaana miljonääri, en mene yliopistoon – yhdysvaltalaispoika löi uhmakkaan vedon vanhempiensa kanssa

    10. 10

      Olisitko valmis tällaiseen lomanviettoon? 4 suomalaispomoa kertoo, millainen kesä heitä odottaa

    11. Näytä lisää