Euroturisti, täällä seteleilläsi ei pötkitä pitkälle

Julkaistu:

Euroalueen velkakriisi on lohkaissut osan matkaajan kassasta. Tämä kannattaa pitää mielessä, jos sattuu suuntaamaan hiihtolomalla esimerkiksi Alpeille tai Aasiaan.


Sveitsin frangin vahvistuminen on vienyt vuodessa tuhannen euron matkakassasta lähes 90 euroa. Maan matkailukohteiden hotellihuoneet, hissiliput sekä tuliaissuklaat ovat kalliimpia euroalueelta tuleville matkailijoille kuin vuosi sitten.

Frangi on vahvistunut, koska sijoittajat ovat siirtäneet rahojaan velkakriisistä kärsivältä euroalueelta vakaana pidettyyn alppimaahan.

Suomen Rahatiedon Taloussanomille tekemän selvityksen mukaan myös Aasian kaukokohteisiin matkustavan lomakassaan on tänä vuonna tullut iso lovi edellisvuoteen verrattuna.

Kiinassa lomailevan tuhannen euron reissukassasta on hävinnyt vuodessa 75 euroa ja Japanissa vierailevan noin sata euroa. Suomalaisten suosimassa Thaimaassa matkakassa on pienentynyt noin 26 euroa.

Myös Australia ja Uusi-Seelanti ovat kallistuneet selvästi euroturisteille. Tuhannella eurolla saa Uuden-Seelannissa noin 110 euroa vähemmän ja Australiassa noin sata euroa vähemmän kuin vuosi sitten.

Euroturistille edullisempaa
Puolassa ja Turkissa


Suomen naapurimaista Venäjän ruplia ja Norjan kruunuja saa nyt vaihdettaessa hieman vähemmän. Öljymaiden valuutat seuraavat yleensä raaka-aineiden hintakehitystä.

Sen sijaan Tanskan kruunuissa ei ole vuodessa tapahtunut isoa muutosta. Myös shoppausreissu Tukholmassa maksaa nyt yhtä paljon kuin viime vuoden helmikuussa.

Lomakassa on suurentunut eniten Puolassa ja Turkissa. Näissä maissa matkakassaan säästetty tuhat euroa on kasvanut yli 70 euroa. Aasian maista selvä poikkeus on Intia, sillä maan valuutan rupian kurssi on heikentynyt suhteessa euroon.

Vertailun luvut on laskettu 1 000 euron matkakassalle Euroopan keskuspankin julkaisemista euron viitekursseista. Kurssit ovat markkinakursseja ja perustuvat keskuspankkien arkipäivittäin pitämään puhelinkokoukseen.

Käytännössä matkavaluuttaa vaihdettaessa kurssi määräytyy vaihtopaikan mukaan ja valuuttakurssit muuttuvat jatkuvasti.

Frangin vahvistuminen supistanut lomakassaa
Tuhat euroa suuruisen matkakassan muutos vuodessa

ValuuttaMatkakassa 9.2.2012Matkakassa 9.2.2011Ero valuutassaEro euroina
Australian dollari1229,51351-121,5-98,82
Brasilian real2288,22276,811,44,98
Bulgarian uusi lev1955,81955,800
Englannin punta836,65850-13,35-15,96
Etelä-Afrikan randi10095,99833,926225,95
Etelä-Korean won14838001515220-31420-21,18
Filippiinien peso5613259383-3251-57,92
Hongkongin dollari10305,610627,5-321,9-31,24
Indonesian rupia1185569012180120-324430-27,36
Intian rupia6558362050353353,87
Israelin uusi sekeli49395001,3-62,3-12,61
Japanin jeni102630112650-10020-97,63
Kanadan dollari1321,91357,3-35,4-26,78
Kiinan juan renminbi8371,78993-621,3-74,21
Kroatian kuna7585,77415,8169,922,4
Latvian lati698,9702,5-3,6-5,15
Liettuan liti3452,83452,800
Malesian ringgit4000,44147,3-146,9-36,72
Meksikon peso16876,516464,7411,824,4
Norjan kruunu76307868,5-238,5-31,26
Puolan zloty4197,13894,3302,872,15
Romanian uusi leu4353,54256,59722,28
Ruotsin kruunu8804,58788,5161,82
Singaporen dollari1654,81739,9-85,1-51,43
Sveitsin frangi1210,31315,2-104,9-86,67
Tanskan kruunu74327456-24-3,23
Thaimaan baht4086141937-1076-26,33
Tšekin koruna249852421277330,94
Turkin liira2333,12165168,172,05
Unkarin forintti2909002716101929066,31
Uuden-Seelannin dollari1589,61768,7-179,1-112,67
Venäjän rupla39554,640002,2-447,6-11,32
Yhdysvaltain dollari1328,81364,7-35,9-27,02
Lähde: Suomen Rahatieto, pohjatiedot EKP

Kommentit

    Näytä lisää

    Näitä luetaan!
    1. 1

      Työntekijä on ihanneiässä vain muutaman vuoden, tutkija sanoo – ”Aikaikkuna alkaa olla jo yllättävän pieni”

    2. 2

      Se oli siinä: Neuvostoliiton viimeinen velka on maksettu

    3. 3

      Diabeteslääkkeiden korvaus pieneni yli 300 000 suomalaiselta – etujärjestö: osa jättänyt lääkkeet ostamatta

    4. 4

      Pula osaajista pahenee – eläkkeeltä houkutellaan takaisin töihin, ”7 tonnia ei ole poikkeus”

    5. 5

      Seppälää haetaan konkurssiin

    6. 6

      Uusi ilmiö yleistyy Suomessa – sairaalakuitteja tehtaillaan ”basaareissa”

    7. 7

      Pauligin ”hajota ja hallitse” -kilpailutus tuli tiensä päähän – syy on suomalaisten kahvimaussa

    8. 8

      Lindexin toimitusjohtaja irtisanoutui

    9. 9

      Tiimari, Anttila, Erätukku, Seppälä... – jatkuuko syöksykierre?

    10. 10

      Kurja kesäsää iski pahasti Seppälään – ”poikkeuksellisen onnistuneet” kululeikkaukset eivät auttaneet

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Uusi ilmiö yleistyy Suomessa – sairaalakuitteja tehtaillaan ”basaareissa”

    2. 2

      Seppälää haetaan konkurssiin

    3. 3

      Se oli siinä: Neuvostoliiton viimeinen velka on maksettu

    4. 4

      Kommentti: Eläkkeelle jäävä mies tienaa enemmän kuin lähihoitaja – 3 kuvaa kertoo, miksi Suomi on pulassa

    5. 5

      Pula osaajista pahenee – eläkkeeltä houkutellaan takaisin töihin, ”7 tonnia ei ole poikkeus”

    6. 6

      Lindexin toimitusjohtaja irtisanoutui

    7. 7

      Pauligin ”hajota ja hallitse” -kilpailutus tuli tiensä päähän – syy on suomalaisten kahvimaussa

    8. 8

      Diabeteslääkkeiden korvaus pieneni yli 300 000 suomalaiselta – etujärjestö: osa jättänyt lääkkeet ostamatta

    9. 9

      Seppälässä vaarassa 270 työpaikkaa – ”Olemme kiitollisia pitkämielisyydestä”

    10. 10

      Tiimari, Anttila, Erätukku, Seppälä... – jatkuuko syöksykierre?

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Kommentti: Eläkkeelle jäävä mies tienaa enemmän kuin lähihoitaja – 3 kuvaa kertoo, miksi Suomi on pulassa

    2. 2

      Duunari, pääsetkö näille tuntiansioille? Katso, miten 99 ammatissa tienataan

    3. 3

      Keskituloinen Julia säästi vuodessa 10 000 euroa – näin se onnistui

    4. 4

      Yksi kuva Verkkokauppa.comin kasvusta kertoo Stockmannin ahdingosta – ”En tiedä miten täysjärkisenä olisi pidetty...”

    5. 5

      4 000 asukkaan Sysmä ottaa käyttöön oman rahan

    6. 6

      Tulot yli 4000 €/kk, mutta rahat eivät riitä – yksi päätös voi romuttaa talouden täysin

    7. 7

      Uusi ilmiö yleistyy Suomessa – sairaalakuitteja tehtaillaan ”basaareissa”

    8. 8

      Pula osaajista pahenee – eläkkeeltä houkutellaan takaisin töihin, ”7 tonnia ei ole poikkeus”

    9. 9

      60 000 hyvätuloiselle veronkevennys? Näin suuren osan kaikista veroista he maksavat

    10. 10

      Wahlroos: Kaupan kassojen työt vaarassa 5 vuodessa – eikä mullistus jää siihen

    11. Näytä lisää