Euroturisti, täällä seteleilläsi ei pötkitä pitkälle

Euroalueen velkakriisi on lohkaissut osan matkaajan kassasta. Tämä kannattaa pitää mielessä, jos sattuu suuntaamaan hiihtolomalla esimerkiksi Alpeille tai Aasiaan.


Sveitsin frangin vahvistuminen on vienyt vuodessa tuhannen euron matkakassasta lähes 90 euroa. Maan matkailukohteiden hotellihuoneet, hissiliput sekä tuliaissuklaat ovat kalliimpia euroalueelta tuleville matkailijoille kuin vuosi sitten.

Frangi on vahvistunut, koska sijoittajat ovat siirtäneet rahojaan velkakriisistä kärsivältä euroalueelta vakaana pidettyyn alppimaahan.

Suomen Rahatiedon Taloussanomille tekemän selvityksen mukaan myös Aasian kaukokohteisiin matkustavan lomakassaan on tänä vuonna tullut iso lovi edellisvuoteen verrattuna.

Kiinassa lomailevan tuhannen euron reissukassasta on hävinnyt vuodessa 75 euroa ja Japanissa vierailevan noin sata euroa. Suomalaisten suosimassa Thaimaassa matkakassa on pienentynyt noin 26 euroa.

Myös Australia ja Uusi-Seelanti ovat kallistuneet selvästi euroturisteille. Tuhannella eurolla saa Uuden-Seelannissa noin 110 euroa vähemmän ja Australiassa noin sata euroa vähemmän kuin vuosi sitten.

Euroturistille edullisempaa
Puolassa ja Turkissa


Suomen naapurimaista Venäjän ruplia ja Norjan kruunuja saa nyt vaihdettaessa hieman vähemmän. Öljymaiden valuutat seuraavat yleensä raaka-aineiden hintakehitystä.

Sen sijaan Tanskan kruunuissa ei ole vuodessa tapahtunut isoa muutosta. Myös shoppausreissu Tukholmassa maksaa nyt yhtä paljon kuin viime vuoden helmikuussa.

Lomakassa on suurentunut eniten Puolassa ja Turkissa. Näissä maissa matkakassaan säästetty tuhat euroa on kasvanut yli 70 euroa. Aasian maista selvä poikkeus on Intia, sillä maan valuutan rupian kurssi on heikentynyt suhteessa euroon.

Vertailun luvut on laskettu 1 000 euron matkakassalle Euroopan keskuspankin julkaisemista euron viitekursseista. Kurssit ovat markkinakursseja ja perustuvat keskuspankkien arkipäivittäin pitämään puhelinkokoukseen.

Käytännössä matkavaluuttaa vaihdettaessa kurssi määräytyy vaihtopaikan mukaan ja valuuttakurssit muuttuvat jatkuvasti.

Frangin vahvistuminen supistanut lomakassaa
Tuhat euroa suuruisen matkakassan muutos vuodessa

ValuuttaMatkakassa 9.2.2012Matkakassa 9.2.2011Ero valuutassaEro euroina
Australian dollari1229,51351-121,5-98,82
Brasilian real2288,22276,811,44,98
Bulgarian uusi lev1955,81955,800
Englannin punta836,65850-13,35-15,96
Etelä-Afrikan randi10095,99833,926225,95
Etelä-Korean won14838001515220-31420-21,18
Filippiinien peso5613259383-3251-57,92
Hongkongin dollari10305,610627,5-321,9-31,24
Indonesian rupia1185569012180120-324430-27,36
Intian rupia6558362050353353,87
Israelin uusi sekeli49395001,3-62,3-12,61
Japanin jeni102630112650-10020-97,63
Kanadan dollari1321,91357,3-35,4-26,78
Kiinan juan renminbi8371,78993-621,3-74,21
Kroatian kuna7585,77415,8169,922,4
Latvian lati698,9702,5-3,6-5,15
Liettuan liti3452,83452,800
Malesian ringgit4000,44147,3-146,9-36,72
Meksikon peso16876,516464,7411,824,4
Norjan kruunu76307868,5-238,5-31,26
Puolan zloty4197,13894,3302,872,15
Romanian uusi leu4353,54256,59722,28
Ruotsin kruunu8804,58788,5161,82
Singaporen dollari1654,81739,9-85,1-51,43
Sveitsin frangi1210,31315,2-104,9-86,67
Tanskan kruunu74327456-24-3,23
Thaimaan baht4086141937-1076-26,33
Tšekin koruna249852421277330,94
Turkin liira2333,12165168,172,05
Unkarin forintti2909002716101929066,31
Uuden-Seelannin dollari1589,61768,7-179,1-112,67
Venäjän rupla39554,640002,2-447,6-11,32
Yhdysvaltain dollari1328,81364,7-35,9-27,02
Lähde: Suomen Rahatieto, pohjatiedot EKP

Kommentit

    Näytä lisää

    Näitä luetaan!
    1. 1

      Perintövero voi iskeä ankarasti – katso 7 vinkkiä, joilla voit pienentää maksuja

    2. 2

      Näistä merkeistä tiedät, ettet rikastu koskaan

    3. 3

      Uusi tulorekisteri otetaan käyttöön – mahdollistaa reaaliaikaisen verotuksen

    4. 4

      Lähdössä reissuun? Mieti minä päivänä tankkaat

    5. 5

      Rauman telakka sai ison tilauksen puolustusvoimilta

    6. 6

      Sijoitusneuvonnassa ihmisellä ja robotilla on samat säännöt – mutta kumpi on luotettavampi?

    7. 7

      Sadat ovat saaneet ajokortin reilulla tonnilla – ”Tulokset näyttävät hyviltä”

    8. 8

      Katso miten muut arvostavat työtäsi

    9. 9

      Etla: Tasa-arvo-ongelmat alkavat heti työurien alusta

    10. 10

      Google ja Facebook myönsivät: lankesivat massiiviseen huijaukseen

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Perintövero voi iskeä ankarasti – katso 7 vinkkiä, joilla voit pienentää maksuja

    2. 2

      Näistä merkeistä tiedät, ettet rikastu koskaan

    3. 3

      Rauman telakka sai ison tilauksen puolustusvoimilta

    4. 4

      Uusi tulorekisteri otetaan käyttöön – mahdollistaa reaaliaikaisen verotuksen

    5. 5

      Lähdössä reissuun? Mieti minä päivänä tankkaat

    6. 6

      Verohallinto: Vastikkeeton talkooruoka edelleen verotonta, makkarametreissä muistettava kohtuullisuus

    7. 7

      Sijoitusneuvonnassa ihmisellä ja robotilla on samat säännöt – mutta kumpi on luotettavampi?

    8. 8

      Sadat ovat saaneet ajokortin reilulla tonnilla – ”Tulokset näyttävät hyviltä”

    9. 9

      Google ja Facebook myönsivät: lankesivat massiiviseen huijaukseen

    10. 10

      Nordean pääanalyytikko: ”Yksin Trump voi aiheuttaa lähinnä harmia”

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Kun ero tuli, miehellä oli 10 miljoonaa ja vaimolla kymppitonni – Ero voi viedä perintömökin tai elämäntyön

    2. 2

      Näistä merkeistä tiedät, ettet rikastu koskaan

    3. 3

      Perintövero voi iskeä ankarasti – katso 7 vinkkiä, joilla voit pienentää maksuja

    4. 4

      Kodin viemäri tukkeutui ja vesi nousi lattialle – asiakas hämmästyi, kun vakuutus ei korvannut

    5. 5

      Tällainen on keskimääräinen asuntolaina – onko sinulla enemmän vai vähemmän?

    6. 6

      Sijoittajat tulppana asuntomarkkinoilla – ”Yksi varasi 20 asuntoa”

    7. 7

      Eurojackpot-voitolla on kolme jakajaa – Epäuskottava sopimus voisi lohkaista siitä jättiverot

    8. 8

      Uskomus kalliista bensasta elää Suomessa – näin asia oikeasti on

    9. 9

      Jopa 15 000 euron lisätulot vuodessa – näin mökillä voi tienata

    10. 10

      Maailman kallein lääke vedetään pois markkinoilta

    11. Näytä lisää