Liha Suomessa jo Euroopan kalleinta – kallistuu yhä?

Julkaistu: , Päivitetty:

Lihalehti selvitti, mitä liha maksaa Euroopan eri maissa. Entä jos ruoan arvonlisävero olisi nolla?


Yksityisen teollisuuden Lihakeskusliiton lehti selvitti, mitä liha maksaa Euroopan eri maissa. Lehden otsikon mukaan Suomen lihakori on kallein, mutta aivan kaikissa lihalajeissa näin ei suinkaan ole. (Katso taulukko jutun lopusta.)

Vertailun kalleimmaksi paikaksi osoittautuu Lontoo, vaikka Britanniassa ruoan arvonlisävero on nolla. Vertailu on tehty 8.3.2012 valuuttakurssien mukaan.

Lontoon kanssa Helsingin edelle kiilaa München. Sen sijaan Tukholma ja Rotterdam ovat selkeästi Suomea halvemmat.

Liha kallistuu
EU:ssa 2012


Alan ammattilehden mukaan lihan hinta on suorastaan nousukiidossa. Hintoja vetää ylös EU-maiden supistuvat tarjonta ja samaan aikaan kasvava vientikysyntä. Heikko euro tukee vientiä entisestään.

Ranskassa sianruhojen kilohinta on noussut yli 1,70 euron, mikä on euroajan ennätys. Hollantilaisen Rabobankin mukaan ei ole ihme, jos markkinoilla nähdään jopa 1,75 euron hintoja.

Tähän asti sianlihan markkinoita on painanut Saksan ylituotanto ja 115 prosentin omavaraisuus. Lehti panee kuitenkin merkille, että sianlihan vienti Saksasta Etelä-Koreaan kasvoi yhdessä vuodessa 580 prosenttia. Sianlihan vienti EU-maista Venäjälle kasvoi tammi–lokakuussa 2011 lähes kuusi prosenttia.

Lihalehden mukaan sikakannat Euroopassa ovat pienentyneet. Itä-Euroopassa ne ovat suorastaan romahtaneet ja kasvatussikojen määrä laskenut 15–20 prosenttia. Lihalehden mukaan tarjontaa korkeampi kysyntä on johtamassa myös tuottajahintojen nousuun.

Kuluttajahinnat alv:n kanssa
LihalajiSuomiRuotsiEnglantiHollantiSaksa
Broilerin rintafilee14,9013,8414,306,298,99
Naudan paistijauheliha9,7310,3411,917,978,23
Porsaan ulkofilee12,9511,1411,918,997,99
Naudan sisäfilee39,9022,3942,9126,0045,90
Keittokinkku11,3017,4122,899,5015,90
Nakki luonnonsuolessa8,985,629,2912,4512,90
Yhteensä97,7680,74113,2171,2099,91
Yhteensä ilman sisäfilettä57,8658,3570,3045,2054,01
Lähde: Lihalehti 2/2012


Kuluttajahinnat ilman alv:tä
LihalajiSuomiRuotsiEnglantiHollantiSaksa
Broilerin rintafilee13,1912,3614,35,938,40
Naudan paistijauheliha8,619,2311,917,527,69
Porsaan ulkofilee11,469,9511,918,487,47
Naudan sisäfilee35,3119,9942,9124,5342,90
Keittokinkku10,0015,5422,898,9614,86
Nakki luonnonsuolessa7,955,029,2911,7512,06
Yhteensä86,5272,09113,2167,1793,38
Lähde: Lihalehti 2/2012


Kommentit

    Näytä lisää

    Näitä luetaan!
    1. 1

      Yle: Ravintolan käsittämätön ”kokeilu” paljastui Lahdessa – kaikilla työntekijöillä palkka 0 euroa

    2. 2

      Ehdotus: Eläkeikä pitäisi nostaa vähintään 70 vuoteen

    3. 3

      Ruotsi-osakkeet paljastavat, miten suomalainen piensijoittaja eroaa norjalaisesta

    4. 4

      Hypo: Uusi ilmiö uhkaa Suomen asuntomarkkinoilla – nollan asunnon loukku

    5. 5

      Venäjä antoi luvan: Helsingistä saa lentää kolmeen uuteen kohteeseen – Finnair kiinnostunut reiteistä

    6. 6

      Valinnanvapaus ei tuonut ryntäystä yksityislääkäriin – osa valitsi yksityisen vahingossa

    7. 7

      Lukioihin vaaditaan ilmaisia kirjoja – nyt opinnot voivat maksaa jopa 2 600 euroa

    8. 8

      KKO:lta työoikeudellinen ennakkoratkaisu – Yrittäjät: Tämä on erittäin merkittävä linjaus

    9. 9

      Liki 60-vuotias sihteeri löysi piilotyöpaikan – viisi vinkkiä täsmähakuun

    10. 10

      Lehto ja Bittium reippaina raukeassa perjantaipörssissä

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Yle: Ravintolan käsittämätön ”kokeilu” paljastui Lahdessa – kaikilla työntekijöillä palkka 0 euroa

    2. 2

      KKO:lta työoikeudellinen ennakkoratkaisu – Yrittäjät: Tämä on erittäin merkittävä linjaus

    3. 3

      Hypo: Uusi ilmiö uhkaa Suomen asuntomarkkinoilla – nollan asunnon loukku

    4. 4

      Ehdotus: Eläkeikä pitäisi nostaa vähintään 70 vuoteen

    5. 5

      Valinnanvapaus ei tuonut ryntäystä yksityislääkäriin – osa valitsi yksityisen vahingossa

    6. 6

      Venäjä antoi luvan: Helsingistä saa lentää kolmeen uuteen kohteeseen – Finnair kiinnostunut reiteistä

    7. 7

      Liki 60-vuotias sihteeri löysi piilotyöpaikan – viisi vinkkiä täsmähakuun

    8. 8

      Lukioihin vaaditaan ilmaisia kirjoja – nyt opinnot voivat maksaa jopa 2 600 euroa

    9. 9

      Arvaatko, missä nostetaan pieniä ja missä isoja seteleitä? Yhä useammalla pankkiautomaatilla voi myös tallettaa rahaa

    10. 10

      Kommentti: Ainoa syy työllisyyden nousuun: Jo joka neljäs nainen on osa-aikatöissä

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Haluatko eläkkeelle miljonäärinä? Näin paljon sinun pitää säästää joka kuukausi

    2. 2

      Tällaiset huippuosaajat voivat nyt sanella työehtonsa – ”Haluan kolme päivää vapaata ja 7 000 euroa”

    3. 3

      Delta Auton mekaanikot marssivat ulos – ”Porukalle riitti”

    4. 4

      SK: Kanadalainen kaivosyhtiö jätti miljoonalaskun suomalaisille veronmaksajille – ”Jättivät sotkun meidän hoidettavaksi”

    5. 5

      Globaali autoilmiö on jättipotti suomalaisyritykselle – isot rekrytoinnit alkavat ensi vuoden puolella

    6. 6

      Jaakko, 36, puski läpi työttömyyden – sitten lykästi: "Tulot ovat aika lailla tuplaantuneet"

    7. 7

      Laivaopas, kirvesmies, pelikoodari... Jättiselvitys: Tällaista työtä Suomesta löytyy nyt

    8. 8

      Tutkimus vahvisti: suomalainen keksintö auttaa tupakoinnin lopettamisessa – kyselyjä tulvii Suomesta ja maailmalta

    9. 9

      Ainutlaatuinen jättipotti: Kirpputorilta 30 vuotta sitten löytynyt ”tekojalokivi” paljastui 26 karaatin timantiksi

    10. 10

      Liki 60-vuotias sihteeri löysi piilotyöpaikan – viisi vinkkiä täsmähakuun

    11. Näytä lisää