Suomalaisilla 800 miljoonaa ongelmajättien velkaa

Suomalaiset omistivat yhteensä 771 miljoonaa dollaria Yhdysvaltain asuntoluottojättien Fannie Maen ja Freddie Macin velkakirjoja viime vuoden kesäkuussa. Tiedot käyvät ilmi Yhdysvaltain valtiovarainministeriön uusimmista tilastoista.


Ministeriön kokoamista maakohtaisista tilastoista käy ilmi, että suomalaissijoitukset ovat kuitenkin pieniä esimerkiksi muihin pohjoismaihin verrattuna.

Yhdysvaltain puolivaltiollisten luottolaitosten, Fannie Maen, Freddie Macin sekä opintolainoja myöntävän Sallie Maen, Suomeen ostetuista velkakirjoista 208 miljoonaa dollaria on vakuudellista lainaa, joiden vakuutena on esimerkiksi arvopapereiksi paketoituja asuntolainoja.

Lähes puolet Yhdysvaltain asuntoluottokannasta omistavat tai takaavat Fannie Mae ja Freddie Mac ovat pääosin onnistuneet pysymään subprime-lainamarkkinoiden ulkopuolella. Suomalaiset kuitenkin omistavat myös 131 miljoonan dollarin edestä yksityisille yrityksille annettua vakuudellista lainaa, jotka saattavat olla osittain subprime-sidottuja.

Summat ovat huomattavan pieniä, sillä jo pelkästään suomalaisten eläkevakuutuslaitosten sijoitussalkkujen arvo on pitkälti toista sataa miljardia euroa. Fannien ja Freddien velkapapereita pidetään tällä hetkellä luotettavina ja tuottoisina sijoituksina.

Muut pohjoismaat
ahnaampia


Suomalaiset ovat sijoittaneet Yhdysvaltoihin selvästi muita pohjoismaita varovaisemmin. Yhdysvaltain valtiovarainministeriön mukaan norjalaisilla sijoittajilla on lähes kahdeksan ja ruotsalaisillakin lähes viisi miljardia dollaria Fannie Mae ja Freddie Mac -velkaa.

Ruotsalaiset ovat lisäksi hankkineet yli 15 miljardin dollarin arvosta Yhdysvaltain valtion velkapapereita, joita suomalaisilla on alle 700 miljoonan edestä.

Suurimmat Fannien ja Freddien velkojat löytyvät Aasiasta. Kiinalla on yli 376 ja Japanilla noin 228 miljardia dollaria niiden velkaa. Muita isoja velkojia ovat Luxemburgin ja Caymansaarten sekä Bermudan kaltaisten veroparatiisien sijoittajat.

Leijonanosan, eli noin kaksi kolmasosaa, suomalaisten USA-sijoituksista muodostavat osakkeet. Lähes kahdeksan miljardin dollarin osakepotista 2,7 miljardia on tavallisia osakkeita ja 5,2 miljardia rahasto-osuuksia. Osakesijoitukset ovat nelinkertaistuneet neljässä vuodessa.

Toinen merkittävä suomalaispotti, noin 18 prosenttia kaikista sijoituksista, on sidottu yritysten pitkäaikaisiin lainoihin. Pitkäaikaisten lainojen kasvu on pysynyt maltillisena.

Ulkomailla puolitoista
biljoonaa lainaa


Yhdysvaltojen asuntoluottomarkkinoiden keskeiset pelurit Fannie Mae ja Freddie Mac ovat herättäneet suurta huolta viime viikkoina. Niiden nurinkurinen pääoman ja lainanannon suhde on saanut sijoittajat epäilemään yritysten kestävyyttä.

Yhdysvallat on ilmoittanut pitävänsä yhtiöt pystyssä keinolla millä hyvänsä, sillä niitä pidetään keskeisenä koko asuntomarkkinoiden toiminnalle. Maan valtiovarainministeri Henry Paulson ilmoitti hieman yli viikko sitten, että yhtiöt pelastetaan tarvittaessa osakkeita ostamalla.

Paulson on pyrkinyt vakuuttamaan erityisesti ulkomaiset sijoittajat, jotka omistavat yhteensä viidenneksen Fannien ja Freddien 7,5 biljoonan dollarin lainoista.

Fannieta ja Freddietä valvova liittovaltion elin OFHEO kertoo, että yhtiöt joutuvat ehkä tekemään oletettua enemmän alaskirjauksia. Fannie ja Freddie olivat ostaneet markkinoille jääneitä subprime-luottoja samalla, kun kaikki muut sijoittajat halusivat niistä eroon.

Aasiassa suurimmat sijoitukset
Sijoitukset Yhdysvaltoihin, miljardia dollaria

MaaPitkä-aikaiset velatLyhytaikaiset velatOsakkeetVelat yhteensä 
 GSEUSA:n valtioYrityksetYhteensä       
Kiina376,3467,527,6870,423,028,5922,0    
Japani228,2553,2119,2900,675,8220,21 196,5    
Venäjä75,333,50,1108,938,60,2147,7    
Etelä-Korea63,042,812,1118,014,55,3137,9    
Taiwan54,943,19,4107,32,810,9121,0    
Caymansaaret52,223,4346,8422,338,4279,5740,2    
Luxemburg39,544,9340,1424,444,5234,6703,4    
Bermuda33,520,379,2133,015,190,4238,5    
Belgia33,313,8321,6368,83,124,6396,4    
Australia32,610,326,969,89,086,6165,4    
Mexico31,328,016,475,812,918,8107,4    
            
Norja7,92,83,74,85,056,5109,4    
Tanska5,85,47,21,80,231,349,8    
Ruotsi4,915,015,435,44,059,699,0    
Suomi0,70,72,23,60,57,912,1    
Lähde: U.S. Treasury


*GSE, eli Government sponsored enterprise, tarkoittaa USA:n valtion perustamia puolijulkisia luottolaitoksia, kuten Fannie Maeta ja Freddie Macia.

Kommentit

    Näytä lisää

    Näitä luetaan!
    1. 1

      Palkka duunissa 5300 e/kk – miksi tämä koulutus ei kiinnosta?

    2. 2

      Palkittua kerrostaloa hehkutettiin ”laadukkaasta rakentamisesta” – useita kosteusvaurioita muutamassa vuodessa

    3. 3

      Ei työkokemusta, palkka liki 4 000 euroa – näissä ammateissa saa heti hyvät ansiot

    4. 4

      Autotehtaan 30 000 euron vuosipalkka herätti ihmetystä – näin Valmet Automotive vastaa

    5. 5

      Ekonomin palkka 5 000 e/kk – vastavalmistuneiden palkoissa isoin hyppy

    6. 6

      Muut eivät huoli nurin mennyttä eläkekassaa – lasku lankeamassa kaikille palkansaajille

    7. 7

      Suursijoittaja Rune Andersson myi kaikki osakkeensa: ”Tilanne on sairas”

    8. 8

      Nordea: Helsinki vahvoilla pääkonttorin uudeksi sijoituspaikaksi

    9. 9

      Tesla sai suuromistajan Kiinasta – osake nousuun

    10. 10

      Iso pudotus luvassa: Näin paljon uusi alkoholilaki laskisi nelosoluen hintaa

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Autotehtaan 30 000 euron vuosipalkka herätti ihmetystä – näin Valmet Automotive vastaa

    2. 2

      Suursijoittaja Rune Andersson myi kaikki osakkeensa: ”Tilanne on sairas”

    3. 3

      Homepommit ostajan vastuulle? 5 keinoa välttää kalliit riidat

    4. 4

      Muut eivät huoli nurin mennyttä eläkekassaa – lasku lankeamassa kaikille palkansaajille

    5. 5

      Palkka duunissa 5300 e/kk – miksi tämä koulutus ei kiinnosta?

    6. 6

      Tässäkö Suomen raskaimmat ja stressaavimmat työt? Katso 30 ammatin lista

    7. 7

      Burger Kingin menestys Suomessa yllätti – tulossa 10–15 uutta ravintolaa tänä vuonna

    8. 8

      Osa Uudenkaupungin autotehtaan työntekijöistä on vuokratyöläisiä

    9. 9

      Rakennusliitto pillastui suunnitelmasta "tuoda rakentajia Afrikasta ja Kiinasta"

    10. 10

      Suomen taloudelle povataan yhä parempaa – näin se voi vaikuttaa uudistuksiin

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Palkka 30 000 euroa/vuosi, koulutusta ei tarvita – yksi vaatimus autotehtaalla kuitenkin on

    2. 2

      Autotehtaan 30 000 euron vuosipalkka herätti ihmetystä – näin Valmet Automotive vastaa

    3. 3

      Tiesitkö, missä lentäjät nukkuvat lennoilla?

    4. 4

      Ei työkokemusta, palkka liki 4 000 euroa – näissä ammateissa saa heti hyvät ansiot

    5. 5

      Narisija valitti 5 pennin virheestä – 44 vuotta taloyhtiöiden hallituksissa istunut Eila iski takaisin

    6. 6

      Tässäkö Suomen raskaimmat ja stressaavimmat työt? Katso 30 ammatin lista

    7. 7

      Mahdottomana pidetty suomalaiskeksintö saikin sijoituksen Japanista

    8. 8

      ”Omat rahat menneet ja ehkä vieraatkin” – toimi näin, jos epäilet katalaa +44 -huijausta

    9. 9

      Mitä 250 000 eurolla saa Helsingissä, Tallinnassa ja Tukholmassa? HS: Asunnot hyvin eritasoisia

    10. 10

      Autotehdas palkkaa yli tuhat – näin paljon he saavat palkkaa

    11. Näytä lisää