Suomalaisilla 800 miljoonaa ongelmajättien velkaa

Julkaistu: , Päivitetty:

Suomalaiset omistivat yhteensä 771 miljoonaa dollaria Yhdysvaltain asuntoluottojättien Fannie Maen ja Freddie Macin velkakirjoja viime vuoden kesäkuussa. Tiedot käyvät ilmi Yhdysvaltain valtiovarainministeriön uusimmista tilastoista.


Ministeriön kokoamista maakohtaisista tilastoista käy ilmi, että suomalaissijoitukset ovat kuitenkin pieniä esimerkiksi muihin pohjoismaihin verrattuna.

Yhdysvaltain puolivaltiollisten luottolaitosten, Fannie Maen, Freddie Macin sekä opintolainoja myöntävän Sallie Maen, Suomeen ostetuista velkakirjoista 208 miljoonaa dollaria on vakuudellista lainaa, joiden vakuutena on esimerkiksi arvopapereiksi paketoituja asuntolainoja.

Lähes puolet Yhdysvaltain asuntoluottokannasta omistavat tai takaavat Fannie Mae ja Freddie Mac ovat pääosin onnistuneet pysymään subprime-lainamarkkinoiden ulkopuolella. Suomalaiset kuitenkin omistavat myös 131 miljoonan dollarin edestä yksityisille yrityksille annettua vakuudellista lainaa, jotka saattavat olla osittain subprime-sidottuja.

Summat ovat huomattavan pieniä, sillä jo pelkästään suomalaisten eläkevakuutuslaitosten sijoitussalkkujen arvo on pitkälti toista sataa miljardia euroa. Fannien ja Freddien velkapapereita pidetään tällä hetkellä luotettavina ja tuottoisina sijoituksina.

Muut pohjoismaat
ahnaampia


Suomalaiset ovat sijoittaneet Yhdysvaltoihin selvästi muita pohjoismaita varovaisemmin. Yhdysvaltain valtiovarainministeriön mukaan norjalaisilla sijoittajilla on lähes kahdeksan ja ruotsalaisillakin lähes viisi miljardia dollaria Fannie Mae ja Freddie Mac -velkaa.

Ruotsalaiset ovat lisäksi hankkineet yli 15 miljardin dollarin arvosta Yhdysvaltain valtion velkapapereita, joita suomalaisilla on alle 700 miljoonan edestä.

Suurimmat Fannien ja Freddien velkojat löytyvät Aasiasta. Kiinalla on yli 376 ja Japanilla noin 228 miljardia dollaria niiden velkaa. Muita isoja velkojia ovat Luxemburgin ja Caymansaarten sekä Bermudan kaltaisten veroparatiisien sijoittajat.

Leijonanosan, eli noin kaksi kolmasosaa, suomalaisten USA-sijoituksista muodostavat osakkeet. Lähes kahdeksan miljardin dollarin osakepotista 2,7 miljardia on tavallisia osakkeita ja 5,2 miljardia rahasto-osuuksia. Osakesijoitukset ovat nelinkertaistuneet neljässä vuodessa.

Toinen merkittävä suomalaispotti, noin 18 prosenttia kaikista sijoituksista, on sidottu yritysten pitkäaikaisiin lainoihin. Pitkäaikaisten lainojen kasvu on pysynyt maltillisena.

Ulkomailla puolitoista
biljoonaa lainaa


Yhdysvaltojen asuntoluottomarkkinoiden keskeiset pelurit Fannie Mae ja Freddie Mac ovat herättäneet suurta huolta viime viikkoina. Niiden nurinkurinen pääoman ja lainanannon suhde on saanut sijoittajat epäilemään yritysten kestävyyttä.

Yhdysvallat on ilmoittanut pitävänsä yhtiöt pystyssä keinolla millä hyvänsä, sillä niitä pidetään keskeisenä koko asuntomarkkinoiden toiminnalle. Maan valtiovarainministeri Henry Paulson ilmoitti hieman yli viikko sitten, että yhtiöt pelastetaan tarvittaessa osakkeita ostamalla.

Paulson on pyrkinyt vakuuttamaan erityisesti ulkomaiset sijoittajat, jotka omistavat yhteensä viidenneksen Fannien ja Freddien 7,5 biljoonan dollarin lainoista.

Fannieta ja Freddietä valvova liittovaltion elin OFHEO kertoo, että yhtiöt joutuvat ehkä tekemään oletettua enemmän alaskirjauksia. Fannie ja Freddie olivat ostaneet markkinoille jääneitä subprime-luottoja samalla, kun kaikki muut sijoittajat halusivat niistä eroon.

Aasiassa suurimmat sijoitukset
Sijoitukset Yhdysvaltoihin, miljardia dollaria

MaaPitkä-aikaiset velatLyhytaikaiset velatOsakkeetVelat yhteensä 
 GSEUSA:n valtioYrityksetYhteensä       
Kiina376,3467,527,6870,423,028,5922,0    
Japani228,2553,2119,2900,675,8220,21 196,5    
Venäjä75,333,50,1108,938,60,2147,7    
Etelä-Korea63,042,812,1118,014,55,3137,9    
Taiwan54,943,19,4107,32,810,9121,0    
Caymansaaret52,223,4346,8422,338,4279,5740,2    
Luxemburg39,544,9340,1424,444,5234,6703,4    
Bermuda33,520,379,2133,015,190,4238,5    
Belgia33,313,8321,6368,83,124,6396,4    
Australia32,610,326,969,89,086,6165,4    
Mexico31,328,016,475,812,918,8107,4    
            
Norja7,92,83,74,85,056,5109,4    
Tanska5,85,47,21,80,231,349,8    
Ruotsi4,915,015,435,44,059,699,0    
Suomi0,70,72,23,60,57,912,1    
Lähde: U.S. Treasury


*GSE, eli Government sponsored enterprise, tarkoittaa USA:n valtion perustamia puolijulkisia luottolaitoksia, kuten Fannie Maeta ja Freddie Macia.

Kommentit

    Näytä lisää

    Näitä luetaan!
    1. 1

      Poliisin opas varoittaa vanhuksia huijareista: Viemäritarkastaja suositti 34 000 euron turhaa remonttia

    2. 2

      Katso, oletko rikas vai köyhä – tämän verran keskimääräinen suomalainen omistaa

    3. 3

      Tiedätkö, mitä omaisuudellesi tapahtuu? 10 tärkeää neuvoa, joilla turvaat oman ja läheistesi talouden

    4. 4

      Kasvava bisnes: Suomalaisille kaupataan ruotsalaisilta yli jääneitä keksejä ja kahvipaketteja

    5. 5

      Näin paljon rahaa suomalaisella on keskimäärin tilillä – löytyykö sinulta tämä summa?

    6. 6

      Tiedätkö, mitä oikeasti omistat? Syöpäsairaalla vaimolla oli käyttöoikeus muistisairaan miehensä tilille – maistraatti iski väliin

    7. 7

      BMW vakuuttaa – me emme huijanneet

    8. 8

      S&P laski Nokian kilpailijan luottoluokituksen roskalainaluokkaan

    9. 9

      Enontekiölläkin tarvitaan arabiaa – kunta hakee kielen osaajaa

    10. 10

      Piensijoittaja, varo kuplapuheita – ”Käy helposti niin, että myy liian aikaisin”

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Kasvava bisnes: Suomalaisille kaupataan ruotsalaisilta yli jääneitä keksejä ja kahvipaketteja

    2. 2

      Katso, oletko rikas vai köyhä – tämän verran keskimääräinen suomalainen omistaa

    3. 3

      Tiedätkö, mitä omaisuudellesi tapahtuu? 10 tärkeää neuvoa, joilla turvaat oman ja läheistesi talouden

    4. 4

      Poliisin opas varoittaa vanhuksia huijareista: Viemäritarkastaja suositti 34 000 euron turhaa remonttia

    5. 5

      Sulatejuustokiista! Ratsastaako Lidl tunnetun tuotemerkin maineella?

    6. 6

      BMW vakuuttaa – me emme huijanneet

    7. 7

      Näin paljon rahaa suomalaisella on keskimäärin tilillä – löytyykö sinulta tämä summa?

    8. 8

      LM: Suomeen tulossa hopeakaivos

    9. 9

      Tokmanni nappasi uuden toimitusjohtajan Keskolta

    10. 10

      ”Kaljun lihavan äijän” tarjoamaa kesätyötä haki monta hyvää nuorta – ”Kukaan ei tullut toimistoon pipo päässä”

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Tiedätkö, mitä oikeasti omistat? Syöpäsairaalla vaimolla oli käyttöoikeus muistisairaan miehensä tilille – maistraatti iski väliin

    2. 2

      S-ryhmän 60 prosentin ”happy hour” leviää koko maahan

    3. 3

      Katso, oletko rikas vai köyhä – tämän verran keskimääräinen suomalainen omistaa

    4. 4

      Katso, kuinka arvokas kesämökkisi voi olla – kuntalista kertoo hinnat eri puolilla Suomea

    5. 5

      Sulatejuustokiista! Ratsastaako Lidl tunnetun tuotemerkin maineella?

    6. 6

      Eläkkeelle ”armahdettu” Helena, 61, pettyi ostaessaan matkalippua: ”Olen täysin toisarvoisessa asemassa”

    7. 7

      Tiedätkö, mitä omaisuudellesi tapahtuu? 10 tärkeää neuvoa, joilla turvaat oman ja läheistesi talouden

    8. 8

      1 200 euroa käteen ilman velvoitteita – huippuvirkamies lyttää perustulon: ”Nuorille karhunpalvelus”

    9. 9

      Pankilta ikävä yllätys espoolaismiehelle: kortti vanhenee yllättäen – ja todella huonoon aikaan

    10. 10

      Näin paljon rahaa suomalaisella on keskimäärin tilillä – löytyykö sinulta tämä summa?

    11. Näytä lisää