Wikipedian ja YouTuben kävijämäärät selvässä kasvussa

Julkaistu: , Päivitetty:

Googlen asema Euroopan johtavana verkkopalveluna kasvoi entisestään kun se osti itselleen YouTube-videosaitin. YouTube ja toinen sosiaalisen internetin piiriin kuuluva palvelu, Wikipedia, kasvattivat vierailijamääräänsä reippaasti syyskuussa.
ComScore Networksin tilastoinnin mukaan Wikipedia ylsi kuudenneksi suurimmaksi verkkopalveluksi lähes 60 miljoonalla eri kävijällä. YouTube veti 27,4 miljoonaa vierailijaa. YouTube kasvattaa Googlen vierailumäärää maksimissaan kuudenneksella.

Kouluvuoden alku kasvatti koulutustyyppisten palvelujen kävijämääriä 11 prosentilla. Suurinta kasvu oli Answers.comilla, jonka neljän prosentin kasvu nosti kävijämäärän viiteen miljoonaan. BBC Lerning tuplasi kävijämääränsä 2,2 miljoonaan. MSN Encartan palveluja käytti 2,1 miljoonaa vierailijaa.

Hakukoneet jylläävät Euroopan verkkopalveluissa
Euroopan 10 suurinta verkkopalvelua

Yli 15v-vierailijoitaElokuu-06, tuhansiaSyyskuu-06, tuhansiaMuutos-%
Palvelut yhteensä*215,887216,1970%
Googlen palvelut159,632160,8051%
Microsoftin palvelut144,806146,1021%
Yahoo!:n palvelut99,116100,0181%
eBay88,81090,1452%
TimeWarnerNetwork60,37160,8381%
WikipediaSites50,87759,94718%
AmazonSites42,56342,6990%
FranceTelecom27,57732,33917%
AdobeSites31,35032,1042%
AskNetwork30,46130,107-1%
Lähde: comScore World Metrix; * Ei sisällä vierailuja julkisessa käytössä olevista tietokoneista, matkapuhelimista tai pda-laitteista;

Kommentit

    Näytä lisää

    Uusimmat talousuutiset
    Näitä luetaan!
    1. 1

      Jättilainoja on yhä useammalla – ylitätkö tämän rajan?

    2. 2

      Nuoren palkka 2000 e/kk, kokeneen jopa 5000 e/kk – onko tässä järkeä?

    3. 3

      Olisitko valmis tällaiseen lomanviettoon? 4 suomalaispomoa kertoo, millainen kesä heitä odottaa

    4. 4

      Kommentti: Suomalaisten kukkaroissa kytee ikävä yllätys – miksi poliitikot vaikenevat?

    5. 5

      Katso, nouseeko oma Yle-verosi – 400 000 vapautuu maksusta kokonaan

    6. 6

      Suomalaisen kaivosyhtiön osuma yllätti geologinkin – ”Tulokset ovat erittäin hyviä”

    7. 7

      Lähes sadalle potkut Terveystalosta ja Diacorista – osa lomalla, eikä vielä tiedä irtisanomisesta

    8. 8

      Hinta voi yllättää – älä osta näitä Virosta

    9. 9

      Sädesieni on talojen pahimpia mikrobeja

    10. 10

      Kohu leviää: Saksasta tuotu miljoonia kiloja sianlihaa

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Nuoren palkka 2000 e/kk, kokeneen jopa 5000 e/kk – onko tässä järkeä?

    2. 2

      Kommentti: Suomalaisten kukkaroissa kytee ikävä yllätys – miksi poliitikot vaikenevat?

    3. 3

      Katso, nouseeko oma Yle-verosi – 400 000 vapautuu maksusta kokonaan

    4. 4

      Olisitko valmis tällaiseen lomanviettoon? 4 suomalaispomoa kertoo, millainen kesä heitä odottaa

    5. 5

      Jättilainoja on yhä useammalla – ylitätkö tämän rajan?

    6. 6

      Suomalaisen kaivosyhtiön osuma yllätti geologinkin – ”Tulokset ovat erittäin hyviä”

    7. 7

      Kommentti: Sukupolvien tuloerot paljastavat myrkyllisen yhtälön – Suomi on matkalla kohti konkurssia

    8. 8

      Kondomien myynnissä selvä piikki juhannuksena

    9. 9

      Lähes sadalle potkut Terveystalosta ja Diacorista – osa lomalla, eikä vielä tiedä irtisanomisesta

    10. 10

      Finnair sai hetkessä 500 hakemusta lentoemännän ja stuertin tehtäviin – Läpäisetkö sinä tiukan seulan?

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Nesteen väki lopettaa polttoaineen jakelun Suomessa viikoksi

    2. 2

      Lähes sadalle potkut Terveystalosta ja Diacorista – osa lomalla, eikä vielä tiedä irtisanomisesta

    3. 3

      Matka Espanjaan avasi silmät: Harri, 28, kasvattaa omaisuuttaan arjen säästökikoilla ja etenee kohti unelmaa

    4. 4

      Kommentti: Suomalaisten kukkaroissa kytee ikävä yllätys – miksi poliitikot vaikenevat?

    5. 5

      Katso, nouseeko oma Yle-verosi – 400 000 vapautuu maksusta kokonaan

    6. 6

      Jättilainoja on yhä useammalla – ylitätkö tämän rajan?

    7. 7

      Nuoren palkka 2000 e/kk, kokeneen jopa 5000 e/kk – onko tässä järkeä?

    8. 8

      Jos olen 18-vuotiaana miljonääri, en mene yliopistoon – yhdysvaltalaispoika löi uhmakkaan vedon vanhempiensa kanssa

    9. 9

      Suomalaisen kaivosyhtiön osuma yllätti geologinkin – ”Tulokset ovat erittäin hyviä”

    10. 10

      Delta Auton toimitusjohtaja eroaa – lähtee heti

    11. Näytä lisää