Hanna, Johanna, Jenni

MM-kiekko

Valikko

Miten Leijonat suoriutui alkulohkopeleistä? Tässä kaikkien arvosanat

Julkaistu:

jääkiekon mm-kisat
IS:n jääkiekkotoimitus arvioi Suomen pelaajien esitykset.
Suomi päätti jääkiekon MM-kisojen alkulohkon ottelut maanantaina. Viimeisessä ottelussa kaatui rangaistuslaukauksien jälkeen upeasti naapurimaa Venäjä. Suomi sijoittui voiton myötä B-lohkossa toiseksi ja kohtaa puolivälierissä torstaina kisojen isäntämaa Tshekin.

IS:n toimitus arvioi pelaajien suoritukset jokaisen alkulohkon ottelun jälkeen arvosana-asteikolla 4–10. Suomen pelaajista ensimmäisenä nousee esiin upeasti maalilla pelannut Pekka Rinne, joka teki Valko-Venäjää vastaan pelatussa ottelussa modernia kiekkohistoriaa pidettyään maalinsa puhtaana historiallisen pitkään. Lisäksi hyökkääjät Jussi Jokinen, Aleksander Barkov, Joonas Kemppainen ja Joonas Donskoi ovat arvioiden mukaan pelanneet tasaisesti korkealla tasolla. Puolustajista parhaan keskiarvon on saanut Esa Lindell.

Eniten parannettavaa on hyökkääjistä Antti Pihlstömillä ja Janne Pesosella sekä puolustajista Atte Ohtamaalla. Lisäksi Juha-Pekka Hytönen pelasi alkulohkossa vain yhden ottelun ja arvosanaksi tuli 6,0.

Jokaisesta ottelusta ja koko alkulohkosta listattiin myös joukkueen keskiarvo, pohjaten pelaajien suorituksiin. Leijonien paras suoritus nähtiin Slovakiaa vastaan ja heikoin suoritus avausottelussa USA:a vastaan. Koko alkulohkon keskiarvoksi tuli lopulta 7,7.

Tässä taulukko:

Pelaaja1.5. USA3.5. DEN4.5. NOR7.5. SVN9.5. SVK11.5. BLR12.5. RUSKeski- arvo
Maalivahdit
Pekka Rinne5101010-9109,0
Juuse Saros----10--10,0
Atte Engren--------
Puolustajat
Sami Lepistö68789887,7
Juuso Hietanen67688887,3
Anssi Salmela57688877,0
Esa Lindell79999888,4
Topi Jaakola68677797,1
Atte Ohtamaa67777776,9
Tuukka Mäntylä57778887,1
Jyrki Jokipakka77788887,6
Hyökkääjät
Tuomo Ruutu68887887,6
Petri Kontiola58777877,0
Juhamatti Aaltonen68778777,1
Jussi Jokinen89999998,9
Alexander Barkov899109999,0
Joonas Donskoi8998101099,0
Antti Pihlström687677-6,8
Jarkko Immonen67-87787,2
Teemu Hartikainen7--7-887,5
Janne Pesonen67777776,9
Joonas Kemppainen881099998,9
Ossi Louhivaara787---77,3
Leo Komarov-7788887,7
Juha-Pekka Hytönen--6----6,0
Joukkueen keskiarvo6,47,97,57,98,18,08,07,7

Kommentit

    Näytä lisää
    Kommentointi on päättynyt
    Näitä luetaan!
    1. 1

      TMZ: Linkin Parkin solisti Chester Bennington, 41, on kuollut

    2. 2

      Teemu Selänteen pojat katsoivat ilmaiseksi keikkaa isänsä luksusjahdilta – lavalla esiintyneeltä Reino Nordinilta osuva kuitti aiheesta

    3. 3

      Varusmies tuupertui maahan Cooperin testin jälkeen Vekaranjärvellä – IL: Todettiin myöhemmin aivokuolleeksi

    4. 4

      Linkin Parkin Mike Shinoda shokissa kollegansa yllättävästä kuolemasta – näin hän kommentoi suru-uutista, myös Chris Cornellin vaimolta sydäntä särkevä twiitti

    5. 5

      Kommentti: Linkin Parkin laulajan kuolema on tuntemattoman tähden tragedia

    6. 6

      Instagram sensuroi Emilian, 25, rohkean bikinikuvan – kahden lapsen äiti pöyristyi: ”Kun muodokkaampi nainen laittaa kuvan, se poistetaan”

    7. 7

      Linkin Parkin laulaja julkaisi koskettavan kirjeen, kun Chris Cornell teki itsemurhan: ”Itken edelleen” – kuoli itse Cornellin syntymäpäivänä

    8. 8

      Mies syntyi ilman jalkoja ja toista käsivartta – päätti silti ryhtyä kehonrakentajaksi

    9. 9

      Nainen ei pessyt itseään pesuaineilla kahteen viikkoon – vaikutukset yllättivät

    10. 10

      Seura: Nina Mikkosen suuri huoli pojistaan – molemmat ovat erityislapsia

    11. Näytä lisää
    1. 1

      TMZ: Linkin Parkin solisti Chester Bennington, 41, on kuollut

    2. 2

      Tiedätkö, mitä oikeasti omistat? Syöpäsairaalla vaimolla oli käyttöoikeus muistisairaan miehensä tilille – maistraatti iski väliin

    3. 3

      Nainen ei pessyt itseään pesuaineilla kahteen viikkoon – vaikutukset yllättivät

    4. 4

      Teemu Selänteen pojat katsoivat ilmaiseksi keikkaa isänsä luksusjahdilta – lavalla esiintyneeltä Reino Nordinilta osuva kuitti aiheesta

    5. 5

      Yllätystieto – Arto Bryggare uskoo tietävänsä syyn Usain Boltin lopettamiseen

    6. 6

      Varusmies tuupertui maahan Cooperin testin jälkeen Vekaranjärvellä – IL: Todettiin myöhemmin aivokuolleeksi

    7. 7

      Harrastatko sinäkin ”Pirkka-seksiä”? 7 syytä, miksi se on tajuttoman upeaa

    8. 8

      Apu: Jethro Rostedt aikoo jäädä eläkkeelle 5 vuoden sisällä – kerskailee omaisuudellaan: ”Kyllä se miljoonissa lasketaan”

    9. 9

      Valtteri Bottas murjaisi vitsin Kimi Räikkösestä, kertoi myös ketä F1-kuskia ei haluaisi seurakseen autiolle saarelle

    10. 10

      Urheilutoimittaja yritti syytteen mukaan tilata naisystävänsä yliajon – maksoi vangille 6 500 euroa etumaksuna

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Hanna menetti miehensä äkillisesti – Kimmosta jäi jälkeen vain hoitajan ojentama muovipussi

    2. 2

      Saara ja Esa panivat seksielämänsä kuntoon kahdessa viikossa: ”Miksi emme kokeilleet tätä aiemmin?”

    3. 3

      Harrastatko sinäkin ”Pirkka-seksiä”? 7 syytä, miksi se on tajuttoman upeaa

    4. 4

      Äiti ja isä löytyivät surmattuina – alkoi selvitä, että tytöille oli ehkä tapahtunut jotain vielä karmivampaa

    5. 5

      Venäläisturisteja virtaa Suomeen yllättävästä syystä – näitä hamstrataan nyt kaupoista

    6. 6

      Synkkä juhlailta Salossa – morsian joutui soittamaan poliisin omiin häihinsä

    7. 7

      Nuori nainen lähetti avoimen sairauslomaviestin – pomon reaktio sai itkemään

    8. 8

      Sabina Särkkä narahti uimapukukuvansa muokkaamisesta – kihlatun julkaisu paljasti totuuden: huomaatko eron?

    9. 9

      8 asiaa, joita pariskunnat tekevät, mutta eivät myönnä sitä – montako kohtaa myönnät?

    10. 10

      Räikkösellä musertava keskustelu tallin kanssa – ”En tiedä, mitä sanoa...”

    11. Näytä lisää
    Näitä luetaan!
    1. 1

      TMZ: Linkin Parkin solisti Chester Bennington, 41, on kuollut

    2. 2

      Teemu Selänteen pojat katsoivat ilmaiseksi keikkaa isänsä luksusjahdilta – lavalla esiintyneeltä Reino Nordinilta osuva kuitti aiheesta

    3. 3

      Varusmies tuupertui maahan Cooperin testin jälkeen Vekaranjärvellä – IL: Todettiin myöhemmin aivokuolleeksi

    4. 4

      Linkin Parkin Mike Shinoda shokissa kollegansa yllättävästä kuolemasta – näin hän kommentoi suru-uutista, myös Chris Cornellin vaimolta sydäntä särkevä twiitti

    5. 5

      Kommentti: Linkin Parkin laulajan kuolema on tuntemattoman tähden tragedia

    6. Näytä lisää
    1. 1

      TMZ: Linkin Parkin solisti Chester Bennington, 41, on kuollut

    2. 2

      Tiedätkö, mitä oikeasti omistat? Syöpäsairaalla vaimolla oli käyttöoikeus muistisairaan miehensä tilille – maistraatti iski väliin

    3. 3

      Nainen ei pessyt itseään pesuaineilla kahteen viikkoon – vaikutukset yllättivät

    4. 4

      Teemu Selänteen pojat katsoivat ilmaiseksi keikkaa isänsä luksusjahdilta – lavalla esiintyneeltä Reino Nordinilta osuva kuitti aiheesta

    5. 5

      Yllätystieto – Arto Bryggare uskoo tietävänsä syyn Usain Boltin lopettamiseen

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Hanna menetti miehensä äkillisesti – Kimmosta jäi jälkeen vain hoitajan ojentama muovipussi

    2. 2

      Saara ja Esa panivat seksielämänsä kuntoon kahdessa viikossa: ”Miksi emme kokeilleet tätä aiemmin?”

    3. 3

      Harrastatko sinäkin ”Pirkka-seksiä”? 7 syytä, miksi se on tajuttoman upeaa

    4. 4

      Äiti ja isä löytyivät surmattuina – alkoi selvitä, että tytöille oli ehkä tapahtunut jotain vielä karmivampaa

    5. 5

      Venäläisturisteja virtaa Suomeen yllättävästä syystä – näitä hamstrataan nyt kaupoista

    6. Näytä lisää