Petri, Pekka, Petra

Kotimaa

Valikko

Tässä ovat Suomen väkivaltaisimmat paikat - katso oman kuntasi sijoitus!

Julkaistu:

Tilastojen mukaan Maarianhamina oli viime vuonna Suomen väkivaltaisin paikkakunta suhteutettuna asukaslukuun. Ahvenanmaan pääkaupungissa kirjattiin yli 16 henkeen ja terveyteen kohdistuvaa rikosta tuhatta asukasta kohti.

Elämä Maarianhaminassa ei kuitenkaan ole niin synkkää kuin tilastot antavat ymmärtää. Suurin syy kärkisijaan on se, että risteilypahoinpitelyt kirjataan usein Maarianhaminassa.

Toiseksi väkivaltaisin paikkakunta oli Kainuussa sijaitseva Hyrynsalmi. Hyrynsalmella poliisin tietoon tuli noin 11,5 väkivaltarikosta tuhatta henkilöä kohti.

Kainuun poliisilaitoksen poliisipäällikkö Pertti Rönkkö oli yllättynyt Hyrynsalmen kakkossijasta.

- Kainuu on perinteisesti ollut korkealla tällaisissa tilastoissa, sillä Kainuussa pahoinpitelyt ovat melko yleisiä. Mutta se on hieman yllättävää, että juuri Hyrynsalmi on noin korkealla, Rönkkö sanoo.

Kakkossijan syynä
laskettelukeskus?

Rikoskomisario Seppo Leinonen sen sijaan löysi syitä Hyrynsalmen kakkossijan takaa.

- Yksi syy on varmasti Ukkohallassa sijaitseva laskettelukeskus. Se kasvanut koko ajan isommaksi ja alueelta löytyy monenlaista toimintaa. Suurin osa viime vuoden väkivaltarikoksista kirjautui Ukkohallan alueella, Leinonen sanoo.

- Mutta huomioitavaa on, ettei rikoksiin syyllistynyt ainoastaan paikkakuntalaisia, vaan hyvin monet heistä olivat tulleet Ukkohallaan lomalle muualta.

Hyrynsalmen (n. 2 800 asukasta) kaltaisilla pienillä paikkakunnilla yksittäiset tapaukset ja rikosaallot voivat nopeasti nostaa paikkakunnan sijoitusta väkivaltatilastossa.

- Viime vuonna meillä oli 2-3 henkilöä, jotka syyllistyivät useisiin väkivaltarikoksiin. Sekin selittää väkivaltarikosten hurjaa määrää, Leinonen kertoo.

Helsingissä yli
6500 väkivaltarikosta

Kuvaavaa onkin, että Hyrynsalmella tapahtui viime vuonna yhteensä 32 väkivaltarikosta. Tilastossa kolmantena olevassa Helsingissä väkivaltarikoksia kirjattiin peräti 6 565 kappaletta.

- Kun puhutaan muuttotappiokunnasta, niin esimerkiksi Ukkohallassa tapahtuvien väkivaltarikosten vaikutus suhdelukuun korostuu entisestään. Kun väki vähenee, suhdeluku kasvaa väkisin Ukkohallan takia, Leinonen muistuttaa.

IS laski väkivaltarikostilaston jakamalla rikosten määrän kunnan asukasluvulla. Tiedot ovat peräisin Tilastokeskukselta.

Katso alla olevasta taulukosta, millä sijalla kotikuntasi oli vuoden 2009 väkivaltatilastoissa!

Poliisin tietoon tulleet henkeen ja terveyteen kohdistuneet rikokset / 1000 asukasta
KuntaRikoksetAsukaslukuRikokset / 1000 asukasta
Maarianhamina - Mariehamn1801110016,22
Hyrynsalmi32278911,47
Helsinki - Helsingfors656558309111,26
Hanko - Hangö106960011,04
Punkaharju41380310,78
Pietarsaari - Jakobstad2111962010,75
Harjavalta81754410,74
Pelkosenniemi11102510,73
Loviisa - Lovisa77739810,41
Kemi2312257210,23
Forssa1791780510,05
Mäntyharju6364759,73
Eckerö99279,71
Järvenpää - Träskända372387199,61
Pori - Björneborg730766279,53
Taivalkoski4244939,35
Pyhäjärvi5660029,33
Saarijärvi99106659,28
Laitila7784419,12
Sotkamo97106979,07
Puumala2325499,02
Juva6370598,92
Raahe - Brahestad200224998,89
Mikkeli - S:t Michel432486798,87
Turku - Åbo15591760558,86
Ristiina4349458,70
Inari - Enare5968638,60
Kauhajoki123143848,55
Äänekoski173202418,55
Kuhmalahti910568,52
Iisalmi - Idensalmi188221678,48
Vaasa - Vasa497591638,40
Uusikaupunki - Nystad133158768,38
Perho2529868,37
Riihimäki239285858,36
Kittilä5161168,34
Kajaani - Kajana311382088,14
Kolari3138528,05
Savonlinna - Nyslott223277488,04
Sottunga11258,00
Vantaa - Vanda15791974688,00
Kokkola - Karleby364458937,93
Heinola160203757,85
Oulainen6279317,82
Parikkala4658867,82
Kaustinen - Kaustby3342977,68
Valtimo1924797,66
Varkaus175229397,63
Ikaalinen - Ikalis5674267,54
Pieksämäki151201587,49
Enonkoski1216177,42
Kuopio682925997,37
Raasepori - Raseborg212289497,32
Rovaniemi437598407,30
Kerava - Kervo247338267,30
Sysmä3243917,29
Jyväskylä9391296217,24
Lahti - Lahtis7301008337,24
Sauvo - Sagu2230417,23
Mynämäki5880417,21
Kokemäki - Kumo5880767,18
Seinäjoki409570267,17
Kemijärvi6185167,16
Leppävirta76106387,14
Viitasaari5171967,09
Keuruu76107617,06
Lumijoki1419907,04
Porvoo - Borgå340485807,00
Joensuu507727046,97
Kangasniemi4260306,97
Outokumpu5274966,94
Utsjoki913026,91
Naantali - Nådendal128185396,90
Vaala2334016,76
Imatra193286746,73
Alajärvi70105716,62
Hämeenlinna - Tavastehus441666206,62
Salla2842306,62
Karkkila - Högfors6091096,59
Lapinlahti4975296,51
Evijärvi1827726,49
Kuusamo107166666,42
Kaavi2234306,41
Nurmes5585766,41
Vihti - Vichtis178278636,39
Oulu - Uleåborg8871391396,37
Raisio - Reso152241866,28
Tampere - Tammerfors12962114586,13
Koski Tl1524546,11
Rääkkylä1626226,10
Kesälahti1524646,09
Posio2439496,08
Lapua - Lappo87143176,08
Kankaanpää74122196,06
Siikalatva3862946,04
Kirkkonummi - Kyrkslätt220365066,03
Jämsä138229466,01
Simo2134976,01
Vihanti1931745,99
Nilsiä3965225,98
Rautalampi2135175,97
Loppi4982335,95
Virolahti2135325,95
Kouvola522881735,92
Lappeenranta - Villmanstrand416704045,91
Laihia - Laihela4677925,90
Ranua2644085,90
Ruotsinpyhtää - Strömfors1728885,89
Kyyjärvi915365,86
Heinävesi2339735,79
Vieremä2339865,77
Hirvensalmi1424375,74
Kylmäkoski1526135,74
Tohmajärvi2950775,71
Orivesi5596355,71
Punkalaidun1933375,69
Juankoski3052725,69
Kustavi - Gustavs58805,68
Kotka311547655,68
Janakkala95167965,66
Hämeenkyrö - Tavastkyro59104345,65
Loimaa96170015,65
Rantasalmi2340745,65
Töysä1831945,64
Hartola1933885,61
Pudasjärvi5089425,59
Tuusniemi1628645,59
Kitee5294025,53
Noormarkku - Norrmark3461565,52
Muonio1323755,47
Haukipudas102186515,47
Jomala2240245,47
Kalajoki5295145,47
Tornio - Torneå122224325,44
Hyvinkää - Hyvinge245452595,41
Sulkava1629665,39
Kumlinge23715,39
Parkano3870705,37
Siikajoki3157755,37
Liperi65121315,36
Föglö35625,34
Lavia1120625,33
Utajärvi1630145,31
Eurajoki - Euraåminne3158715,28
Pälkäne3770205,27
Kurikka76146255,20
Rauma - Raumo206397725,18
Askola2548315,17
Lieksa66127825,16
Kiuruvesi4893175,15
Akaa73142455,12
Orimattila76148945,10
Muhos4588555,08
Keitele1325635,07
Huittinen54107035,05
Mänttä-Vilppula58114995,04
Ähtäri - Etseri3365605,03
Petäjävesi2039805,03
Alavus4794005,00
Oravainen - Oravais1122034,99
Polvijärvi2448194,98
Eura62125514,94
Vöyri-Maksamaa - Vörå-Maxmo2244804,91
Nivala54110234,90
Kauhava85175444,84
Karttula1735124,84
Ylöjärvi146301894,84
Finström1224844,83
Suomussalmi4593324,82
Ilomantsi - Ilomants2960224,82
Lapinjärvi - Lappträsk1429254,79
Enontekiö - Enontekis918824,78
Espoo - Esbo11622442214,76
Varpaisjärvi1429534,74
Liminka - Limingo4288614,74
Uurainen1633824,73
Konnevesi1429714,71
Sonkajärvi2246944,69
Asikkala4085514,68
Urjala2553594,67
Säkylä2247194,66
Mäntsälä92197514,66
Nokia146313584,66
Maaninka1838704,65
Toivakka1123794,62
Paltamo1839184,59
Ylitornio - Övertorneå2248094,57
Somero4394014,57
Halsua613224,54
Kärsämäki1329184,46
Muurame4192314,44
Salo243548774,43
Lohja - Lojo174393324,42
Kannonkoski715874,41
Suonenjoki3376114,34
Sodankylä3888034,32
Ruovesi2251004,31
Pernaja - Pernå1739594,29
Vähäkyrö - Lillkyro2047424,22
Ylivieska58138794,18
Ilmajoki49117434,17
Rautavaara819194,17
Vehmaa1024014,16
Karstula1945674,16
Sipoo - Sibbo75180354,16
Nousiainen - Nousis2048224,15
Joutsa2150924,12
Nurmijärvi163396314,11
Kemiönsaari - Kimitoön3072954,11
Pomarkku - Påmark1024844,03
Veteli - Vetil1434824,02
Tervo717434,02
Ii3792923,98
Iitti2870443,98
Tuusula - Tusby146367713,97
Kiikoinen512703,94
Haapavesi2973913,92
Lempäälä79201763,92
Siilinjärvi82209643,91
Pöytyä3384593,90
Kerimäki2256553,89
Haapajärvi3077153,89
Pielavesi2051483,89
Luumäki2051793,86
Laukaa69179803,84
Puolanka1231283,84
Kökar12633,80
Sastamala93244633,80
Tyrnävä2463193,80
Juupajoki821163,78
Kempele59156593,77
Pornainen - Borgnäs1950663,75
Kaarina - S:t Karins115307503,74
Kuhmo3696323,74
Pello1540213,73
Pihtipudas1746113,69
Juuka2157033,68
Virrat - Virdois2876163,68
Ulvila - Ulvsby50136943,65
Vimpeli1232973,64
Isokyrö - Storkyro1849523,63
Kannus2157953,62
Rusko2158253,61
Keminmaa3186053,60
Pyhäranta822293,59
Kontiolahti49136843,58
Tarvasjoki719703,55
Miehikkälä822793,51
Köyliö - Kjulo1028533,51
Joroinen - Jorois1954263,50
Nakkila2057163,50
Valkeakoski72206313,49
Kärkölä1748783,49
Kuhmoinen925843,48
Marttila720173,47
Tervola1234613,47
Kaskinen - Kaskö514433,47
Myrskylä - Mörskom720223,46
Nummi-Pusula2161243,43
Nastola51150623,39
Kangasala96284533,37
Reisjärvi1030203,31
Lieto - Lundo53160213,31
Hamina - Fredrikshamn71214723,31
Soini824253,30
Paimio - Pemar34103353,29
Padasjoki1134493,19
Lappajärvi1134963,15
Aura1238403,13
Pertunmaa619813,03
Tammela2066283,02
Karvia826722,99
Siikainen516842,97
Masku2895092,94
Kiiminki38129672,93
Vesanto724102,90
Toholampi1034922,86
Oripää414032,85
Lemland517752,82
Länsi-Turunmaa - Väståboland43155042,77
Hausjärvi2486642,77
Kuortane1139812,76
Kristiinankaupunki - Kristinestad2072572,76
Luoto - Larsmo1347202,75
Artjärvi - Artsjö414562,75
Ypäjä725842,71
Hollola59218432,70
Hattula2696282,70
Kihniö622572,66
Multia519162,61
Lumparland13912,56
Pirkkala - Birkala42165132,54
Savukoski311812,54
Savitaipale1039562,53
Vesilahti1143652,52
Pukkila520042,50
Sievi1352762,46
Pyhäntä416492,43
Jämijärvi520632,42
Uusikaarlepyy - Nykarleby1874512,42
Luvia833152,41
Hankasalmi1355152,36
Merikarvia - Sastmola834112,35
Oulunsalo2295942,29
Kinnula418172,20
Kivijärvi313632,20
Inkoo - Ingå1256132,14
Honkajoki418872,12
Isojoki - Storå524052,08
Taipalsaari1048772,05
Teuva - Östermark1259592,01
Närpiö - Närpes1994642,01
Karjalohja - Karislojo315012,00
Himanka630231,98
Rautjärvi840371,98
Humppila525241,98
Ristijärvi315211,97
Hailuoto - Karlö210181,96
Pedersören kunta - Pedersöre21108171,94
Sund210331,94
Kauniainen - Grankulla1686021,86
Yli-Ii421791,84
Alavieska527781,80
Pyhäjoki633731,78
Taivassalo - Tövsala316931,77
Jalasjärvi1382741,57
Maalahti - Malax856111,43
Ylämaa214071,42
Hämeenkoski321251,41
Ruokolahti857191,40
Jokioinen - Jockis857511,39
Mustasaari - Korsholm25183331,36
Liljendal214721,36
Korsnäs322391,34
Karijoki - Bötom215271,31
Suomenniemi18091,24
Lestijärvi18601,16
Lemi330420,99
Pyhtää - Pyttis551480,97
Siuntio - Sjundeå560170,83
Merijärvi112100,83
Hammarland114630,68
Saltvik117920,56
Kruunupyy - Kronoby367170,45
Brändö04970,00
Geta04560,00
Luhanka08330,00
Vårdö04410,00

Näitä luetaan!
  1. 1

    Takavuosien jättihitin esittäjä on kuollut

  2. 2

    Mafioso Sonny Franzese, 100, vapautui 50 vuoden istumisen jälkeen – elämää kuorruttivat stripparit, porno ja maailmantähdet

  3. 3

    Mirkku ja tytär hieraisivat silmiään katsoessaan Pikku Kakkosta – ”Ensin ajattelin, että lapsi sekoilee”

  4. 4

    Miss Gay Finland 2017 on pyhäkoulunopettaja Noora Kalpio, 24

  5. 5

    Paavin neuvonantajalle useita syytteitä seksuaalirikoksista

  6. 6

    Kasa käpyjä, 5 € – Lauralla paloi pinna naurettaviin hintoihin: ”Köyhällä ei ole varaa kirppistellä”

  7. 7

    AFP: Pohjois-Korealta harvinainen julkilausuma YK:n turvallisuusneuvostossa – ”Olisi kohtalokas virhearviointi...”

  8. 8

    AL: Poliisiauto varastettiin aseella uhaten Pirkkalassa – poliisit ampuivat omaa autoaan

  9. 9

    Kannabiskasvattaja luuli keksineensä nokkelan piilon Joensuussa – ”ratamestarin erikoinen”

  10. 10

    Pariskunta harrasti seksiä muina miehinä käytävällä – mies lausui kommentin, joka jäi hotellin työntekijän mieleen

  11. Näytä lisää
  1. 1

    Pariskunta harrasti seksiä muina miehinä käytävällä – mies lausui kommentin, joka jäi hotellin työntekijän mieleen

  2. 2

    17-vuotias tyttö kuoli benji-turmassa kielimuurin vuoksi

  3. 3

    Eevi Teittisen bikinikuva nostatti raivon – seuraajat ärähtivät tähden tökerölle lausunnolle: ”Niin kaukana totuudesta kuin voi olla”

  4. 4

    Mirkku ja tytär hieraisivat silmiään katsoessaan Pikku Kakkosta – ”Ensin ajattelin, että lapsi sekoilee”

  5. 5

    Pikkulapsi putosi neljästä metristä suoraan kivilattialle Tampereella – kaiteessa vakavia puutteita

  6. 6

    Vuokralainen käytti vessaa suihkuna – hiukset tukkivat lattiakaivon karmein seurauksin

  7. 7

    Kasa käpyjä, 5 € – Lauralla paloi pinna naurettaviin hintoihin: ”Köyhällä ei ole varaa kirppistellä”

  8. 8

    Mies avautuu saunakyttääjistä: ”Enpä ole ikinä noussut alasti lauteille ilman, että naiset olisivat mittailleet varustustani”

  9. 9

    ”Pelkäsin että lapseni ihonväri olisi eri kuin miehelläni” – Vauva.fi:ssä paljastetaan nyt salaisuudet, joita kukaan ei tiedä

  10. 10

    Kannabiskasvattaja luuli keksineensä nokkelan piilon Joensuussa – ”ratamestarin erikoinen”

  11. Näytä lisää
  1. 1

    Naisen alastoman ruumiin vierestä löytyi kastikekauha, jonka hirvittävä tarkoitus selvisi pian poliisille – missä ovat heidän murhaajansa?

  2. 2

    Kesäyö innosti pariskunnan niin villiin seksiin, ettei tuhoilta vältytty – leirintäalueen johtaja kertoo näkymästä, joka ei unohdu

  3. 3

    Yksi tehtävä juhannusaatolta herätti kysymyksiä Hämeen poliisissa: ”Mitä ihmettä ihmisten mielessä liikkuu”

  4. 4

    Eevi Teittisen bikinikuva nostatti raivon – seuraajat ärähtivät tähden tökerölle lausunnolle: ”Niin kaukana totuudesta kuin voi olla”

  5. 5

    Pariskunta harrasti seksiä muina miehinä käytävällä – mies lausui kommentin, joka jäi hotellin työntekijän mieleen

  6. 6

    Suomalaisseurueen kotimatka Kroatiasta tyssäsi, kun kännykkään kilahti viesti – ”Loput 120 seisoivat kentällä tumput suorina ja ihmettelivät”

  7. 7

    Pirullisen vaikea tarkkuustesti testaa hoksottimesi

  8. 8

    Kris Jennerin paljastavasta salikuvasta löytyi nolo moka: kuvanmuokkaus meni pahasti pieleen – jopa fanit kritisoivat: ”Surullista!”

  9. 9

    Livelähetys Prisman kassahihnasta nousi megahitiksi – erityisesti eräs ostohetki synnytti villejäkin teorioita

  10. 10

    Onko sinullakin viinanaama? Vertaa tätä kuvaa peilikuvaasi

  11. Näytä lisää
Näitä luetaan!
  1. 1

    Takavuosien jättihitin esittäjä on kuollut

  2. 2

    Mafioso Sonny Franzese, 100, vapautui 50 vuoden istumisen jälkeen – elämää kuorruttivat stripparit, porno ja maailmantähdet

  3. 3

    Mirkku ja tytär hieraisivat silmiään katsoessaan Pikku Kakkosta – ”Ensin ajattelin, että lapsi sekoilee”

  4. 4

    Miss Gay Finland 2017 on pyhäkoulunopettaja Noora Kalpio, 24

  5. 5

    Paavin neuvonantajalle useita syytteitä seksuaalirikoksista

  6. Näytä lisää
  1. 1

    Pariskunta harrasti seksiä muina miehinä käytävällä – mies lausui kommentin, joka jäi hotellin työntekijän mieleen

  2. 2

    17-vuotias tyttö kuoli benji-turmassa kielimuurin vuoksi

  3. 3

    Eevi Teittisen bikinikuva nostatti raivon – seuraajat ärähtivät tähden tökerölle lausunnolle: ”Niin kaukana totuudesta kuin voi olla”

  4. 4

    Mirkku ja tytär hieraisivat silmiään katsoessaan Pikku Kakkosta – ”Ensin ajattelin, että lapsi sekoilee”

  5. 5

    Pikkulapsi putosi neljästä metristä suoraan kivilattialle Tampereella – kaiteessa vakavia puutteita

  6. Näytä lisää
  1. 1

    Naisen alastoman ruumiin vierestä löytyi kastikekauha, jonka hirvittävä tarkoitus selvisi pian poliisille – missä ovat heidän murhaajansa?

  2. 2

    Kesäyö innosti pariskunnan niin villiin seksiin, ettei tuhoilta vältytty – leirintäalueen johtaja kertoo näkymästä, joka ei unohdu

  3. 3

    Yksi tehtävä juhannusaatolta herätti kysymyksiä Hämeen poliisissa: ”Mitä ihmettä ihmisten mielessä liikkuu”

  4. 4

    Eevi Teittisen bikinikuva nostatti raivon – seuraajat ärähtivät tähden tökerölle lausunnolle: ”Niin kaukana totuudesta kuin voi olla”

  5. 5

    Pariskunta harrasti seksiä muina miehinä käytävällä – mies lausui kommentin, joka jäi hotellin työntekijän mieleen

  6. Näytä lisää