Mobiili

Valikko

Nokia-Microsoft hävisi myös Sonylle Länsi-Euroopassa

Julkaistu: , Päivitetty:

Älypuhelinten toimitukset nousivat viime vuonna uuteen ennätykseen Länsi-Euroopassa. Toimitukset kasvoivat 6,4 prosenttia 145,8 miljoonaan.


Länsi-Euroopan älypuhelintoimitusten arvo ei viime vuonna pysynyt kappalemääräisten toimitusten vauhdissa, IDC:n raportista ilmenee. Se kasvoi kuitenkin 1,7 prosenttia 54,8 miljardiin euroon.

Älypuhelinten markkina-arvon kasvusta on pitkälti kiittäminen isonäyttöisten phabletien 174 prosenttia lisääntyneitä toimituksia, mikä vastaa 10 prosenttia kaikista toimitetuista älypuhelimista. Niiden keskihinta oli 586 euroa, kun kaikkien älypuhelinten keskihinta oli 375 euroa.

Phablet-laitteita toimitettiin 14,3 miljoonaa. Samsung, Apple ja LG vastasivat yhdessä 80 prosentista toimituksia.

Käyttöjärjestelmien välisessä kilpailussa on jäljellä vain kolme osanottajaa; Android, iOS ja Windows Phone. Muut ovat romahtaneet lähelle nollatasoa.

Googlen Android kasvatti viime vuonna markkinaosuuttaan seitsemällä prosentilla ylivoimaiseen 71,2 prosenttiin. Eniten suhteellista osuuttaan edellisvuodesta kasvatti Microsoftin Windows Phone, 20,7 prosenttia, mutta silti sen osuus oli vain 6,8 prosenttia. Applen iOS:n markkinaosuus nousi 14,9 prosenttia, mikä antoi sille 21,2 prosentin osuuden toimitetuista käyttöjärjestelmistä.

Äly- ja feature-puhelimissa Apple oli selvä voittaja. Sen markkinaosuus kasvoi vuoden 2013 14,6 prosentista 17,7 prosenttiin. Samsungin osuus sen sijaan kutistui 42,3 prosentista 35,3 prosenttiin. Nokia-Microsoftin menestys puhelinmarkkinoilla ei ollut hääppöinen. Sen kokonaistoimitusmäärä laski, ja 14,1 prosentin markkinaosuus kutistui 11,3 prosenttiin.

Apple vie, Samsung ja Microsoft vikisevät
Länsi-Euroopan äly- ja featurepuhelinten toimitukset 2014

Toimittaja2014 kpl, milj.2014 osuus2013 kpl, milj.2013 osuus2014/2013 muutos
1. Samsung61.435.30%77.742.30%-21%
2. Apple30.917.70%26.914.60%14.90%
3. Nokia/Microsoft19.711.30%25.914.10%-23.90%
4. Sony15.28.70%14.88.10%2.70%
5. LG Electronics8.75%8.14.40%7.40%
6. Others38.222%30.316.50%26.10%
Lähde: IDC


Älypuhelimissa Nokia-Microsoft 6,9 prosentin markkinaosuudellaan jäi neljänneksi Samsungin (35%), Applen (21,2) ja Sonyn (10,4) jälkeen.  Viides oli LG (5,9). Asiasta uutisoi muun muassa FierceWireless.

Windows ja iOS voittivat, Blackberry romahti
Länsi-Euroopan älypuhelinten käyttöjärjestelmätoimitukset 2014

Toimittaja2014 kpl, milj.2014 osuus2013 kpl, milj.2013 osuus2014/2013 muutos
1. Android103.871.20%9770.80%7%
2. iOS30.921.20%26.919.60%14.90%
3. Windows Phone9.96.80%8.26%20.70%
4. BlackBerry OS10.70%4.73.40%-78.70%
5. Firefox OS0.10.07%0.10.10%0%
6. muut0.10.07%0.10.10%0%
Lähde: IDC

Kommentit

    Näytä lisää

    Näitä luetaan!
    1. 1

      Lapualaisella tehty maailmanennätys rikki: Tarkka-ampuja tappoi Isis-taistelijan 3,5 kilometrin päästä

    2. 2

      Prinssi Harrylta riipaiseva muisto prinsessa Dianan hautajaisista: ”Ketään lasta ei saisi pakottaa tekemään niin”

    3. 3

      Mies kutsui naapurin korjaamaan tietokonetta – naisen painajainen alkoi heti, kun hän astui makuuhuoneeseen

    4. 4

      Samu Haber, TIS-Jonne, Timo Soini vai Danny? Testaa, kuka suomalaismiehistä on kesäheilasi!

    5. 5

      Video: Yksi Suomen järvistä on yhä jäässä – avantouinti juhannuksena mahdollista: ”Ilmasto elää omaa elämäänsä”

    6. 6

      Nakupöksyt ovat seuraavat hittihousut – pukisitko?

    7. 7

      Hittivideo hyvyydestä: Tavalliset kadunmiehet ja nainen saattoivat sorsaperheen suojatien yli – ”Oh-hoh, kuinka tässä käy”

    8. 8

      Tällainen oli Tammisaaressa murhattu nuori nainen – kirjoitti blogissaan avoimesti myös suhteesta epäiltyyn

    9. 9

      Onko tässä kaikkien aikojen kiusallisin kosinta? Morsiamen reaktio sai sivustakatsojat kiemurtelemaan penkeissään

    10. 10

      Mies raiskasi 13-vuotiaan parkkihallissa Keravalla – samalla tekijällä useita lapsia uhreinaan

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Lotta Näkyvä selittää rohkeita somekuviaan – kiusallisia kömmähdyksiä julkisilla paikoilla: ”Välillä unohdan laittaa pikkuhousut”

    2. 2

      Tällainen oli Tammisaaressa murhattu nuori nainen – kirjoitti blogissaan avoimesti myös suhteesta epäiltyyn

    3. 3

      13-vuotiaat Kalle ja Konsta perustivat puusepänliikkeen – trendisängystä tuli hitti ympäri Suomen

    4. 4

      Nakupöksyt ovat seuraavat hittihousut – pukisitko?

    5. 5

      Näin puhelu +44-alkuisesta mysteerinumerosta eteni – soittaja halusi tietää omaisuuksista

    6. 6

      Helleaalto lähestyy Suomea – loppukuusta jopa +30 astetta?

    7. 7

      Kike Elomaa palaa perussuomalaisiin – ”olen pahoillani tästä episodista”

    8. 8

      Katri Sorsalta avoin selostus ja kuva seksielämästään: ”Paikka, missä mieheni kanssa rakastelen”

    9. 9

      Patrik Laine peitottiin NHL:n palkintotilaisuudessa hurjalla äänivyöryllä – tässä NHL-kauden palkitut

    10. 10

      Mies raiskasi 13-vuotiaan parkkihallissa Keravalla – samalla tekijällä useita lapsia uhreinaan

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Lentoemännän yksinkertainen vessakikka toimii yhtä varmasti myös kotona

    2. 2

      8 naista kertoo, millaiset seksiehdotukset oikeasti toimivat: ”Se on varma keino”

    3. 3

      Kasperi Kapanen toi kanadalaisrakkaansa Suomeen – 18-vuotias Annika käänsi katseita Kuopion rannoilla pepun paljastavissa bikineissä

    4. 4

      Martina Aitolehden kipujen syy selvisi: Lääkäriltä tyly tuomio – ”Kyyneleethän siinä pääsi”

    5. 5

      Entinen miljonääri luopui kaikesta ja muutti hökkeliin autiolle saarelle – 20 vuotta eikä ole katunut päivääkään

    6. 6

      Hurjasti laihtunut Aku Hirviniemi asteli median eteen ensimmäistä kertaa yli puoleen vuoteen – puhui voinnistaan

    7. 7

      Kotihälytyskeikalla odotti näky, joka riipaisi jopa vanhan sosiaalityöntekijän sydäntä – viranomaiset vetoavat juhannusjuhlijoihin

    8. 8

      Kolmen lapsensa tapon yrityksestä syytetty äiti kirjoitti palon aikana veret seisauttavan Facebook-päivityksen – ”Kukaan ei huomaa...”

    9. 9

      23 asiaa, jotka mullistuvat uudessa alkoholilaissa – kapakoiden aukioloajat, neloskalja kauppoihin...

    10. 10

      Metsämustikoissa voi piillä vaarallinen loinen – onko syytä huoleen?

    11. Näytä lisää
    Näitä luetaan!
    1. 1

      Lapualaisella tehty maailmanennätys rikki: Tarkka-ampuja tappoi Isis-taistelijan 3,5 kilometrin päästä

    2. 2

      Prinssi Harrylta riipaiseva muisto prinsessa Dianan hautajaisista: ”Ketään lasta ei saisi pakottaa tekemään niin”

    3. 3

      Mies kutsui naapurin korjaamaan tietokonetta – naisen painajainen alkoi heti, kun hän astui makuuhuoneeseen

    4. 4

      Samu Haber, TIS-Jonne, Timo Soini vai Danny? Testaa, kuka suomalaismiehistä on kesäheilasi!

    5. 5

      Video: Yksi Suomen järvistä on yhä jäässä – avantouinti juhannuksena mahdollista: ”Ilmasto elää omaa elämäänsä”

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Lotta Näkyvä selittää rohkeita somekuviaan – kiusallisia kömmähdyksiä julkisilla paikoilla: ”Välillä unohdan laittaa pikkuhousut”

    2. 2

      Tällainen oli Tammisaaressa murhattu nuori nainen – kirjoitti blogissaan avoimesti myös suhteesta epäiltyyn

    3. 3

      13-vuotiaat Kalle ja Konsta perustivat puusepänliikkeen – trendisängystä tuli hitti ympäri Suomen

    4. 4

      Nakupöksyt ovat seuraavat hittihousut – pukisitko?

    5. 5

      Näin puhelu +44-alkuisesta mysteerinumerosta eteni – soittaja halusi tietää omaisuuksista

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Lentoemännän yksinkertainen vessakikka toimii yhtä varmasti myös kotona

    2. 2

      8 naista kertoo, millaiset seksiehdotukset oikeasti toimivat: ”Se on varma keino”

    3. 3

      Kasperi Kapanen toi kanadalaisrakkaansa Suomeen – 18-vuotias Annika käänsi katseita Kuopion rannoilla pepun paljastavissa bikineissä

    4. 4

      Martina Aitolehden kipujen syy selvisi: Lääkäriltä tyly tuomio – ”Kyyneleethän siinä pääsi”

    5. 5

      Entinen miljonääri luopui kaikesta ja muutti hökkeliin autiolle saarelle – 20 vuotta eikä ole katunut päivääkään

    6. Näytä lisää