Mobiili

Valikko

Nokia-Microsoft hävisi myös Sonylle Länsi-Euroopassa

Älypuhelinten toimitukset nousivat viime vuonna uuteen ennätykseen Länsi-Euroopassa. Toimitukset kasvoivat 6,4 prosenttia 145,8 miljoonaan.


Länsi-Euroopan älypuhelintoimitusten arvo ei viime vuonna pysynyt kappalemääräisten toimitusten vauhdissa, IDC:n raportista ilmenee. Se kasvoi kuitenkin 1,7 prosenttia 54,8 miljardiin euroon.

Älypuhelinten markkina-arvon kasvusta on pitkälti kiittäminen isonäyttöisten phabletien 174 prosenttia lisääntyneitä toimituksia, mikä vastaa 10 prosenttia kaikista toimitetuista älypuhelimista. Niiden keskihinta oli 586 euroa, kun kaikkien älypuhelinten keskihinta oli 375 euroa.

Phablet-laitteita toimitettiin 14,3 miljoonaa. Samsung, Apple ja LG vastasivat yhdessä 80 prosentista toimituksia.

Käyttöjärjestelmien välisessä kilpailussa on jäljellä vain kolme osanottajaa; Android, iOS ja Windows Phone. Muut ovat romahtaneet lähelle nollatasoa.

Googlen Android kasvatti viime vuonna markkinaosuuttaan seitsemällä prosentilla ylivoimaiseen 71,2 prosenttiin. Eniten suhteellista osuuttaan edellisvuodesta kasvatti Microsoftin Windows Phone, 20,7 prosenttia, mutta silti sen osuus oli vain 6,8 prosenttia. Applen iOS:n markkinaosuus nousi 14,9 prosenttia, mikä antoi sille 21,2 prosentin osuuden toimitetuista käyttöjärjestelmistä.

Äly- ja feature-puhelimissa Apple oli selvä voittaja. Sen markkinaosuus kasvoi vuoden 2013 14,6 prosentista 17,7 prosenttiin. Samsungin osuus sen sijaan kutistui 42,3 prosentista 35,3 prosenttiin. Nokia-Microsoftin menestys puhelinmarkkinoilla ei ollut hääppöinen. Sen kokonaistoimitusmäärä laski, ja 14,1 prosentin markkinaosuus kutistui 11,3 prosenttiin.

Apple vie, Samsung ja Microsoft vikisevät
Länsi-Euroopan äly- ja featurepuhelinten toimitukset 2014

Toimittaja2014 kpl, milj.2014 osuus2013 kpl, milj.2013 osuus2014/2013 muutos
1. Samsung61.435.30%77.742.30%-21%
2. Apple30.917.70%26.914.60%14.90%
3. Nokia/Microsoft19.711.30%25.914.10%-23.90%
4. Sony15.28.70%14.88.10%2.70%
5. LG Electronics8.75%8.14.40%7.40%
6. Others38.222%30.316.50%26.10%
Lähde: IDC


Älypuhelimissa Nokia-Microsoft 6,9 prosentin markkinaosuudellaan jäi neljänneksi Samsungin (35%), Applen (21,2) ja Sonyn (10,4) jälkeen.  Viides oli LG (5,9). Asiasta uutisoi muun muassa FierceWireless.

Windows ja iOS voittivat, Blackberry romahti
Länsi-Euroopan älypuhelinten käyttöjärjestelmätoimitukset 2014

Toimittaja2014 kpl, milj.2014 osuus2013 kpl, milj.2013 osuus2014/2013 muutos
1. Android103.871.20%9770.80%7%
2. iOS30.921.20%26.919.60%14.90%
3. Windows Phone9.96.80%8.26%20.70%
4. BlackBerry OS10.70%4.73.40%-78.70%
5. Firefox OS0.10.07%0.10.10%0%
6. muut0.10.07%0.10.10%0%
Lähde: IDC

Kommentit

    Näytä lisää

    Näitä luetaan!
    1. 1

      25-vuotias mies piinasi naapurin naista kuukausien ajan – kunnes oven takana odotti yllätys

    2. 2

      Diilissä kilpaillut nainen syyttää Trumpia kunnianloukkauksesta – presidentti vetoaa Yhdysvaltain perustuslakiin

    3. 3

      Einin keikka keskeytyi äkillisesti Saariselällä – vietti yön vessan lattialla: ”Silloin mua vietiin... ”

    4. 4

      Arjen kuluttama yksinhuoltajaäiti Ronja, 41, purskahti itkuun katsottuaan peiliin tv-ohjelman muutoksen jälkeen – katso kuvat!

    5. 5

      Muistatko, miltä Iholla-sarjan tangokuningatar Erika Vikman näytti tv-sarjassa 8 vuotta sitten – katso, mikä punapää!

    6. 6

      Ruotsalaismies ällistyi: postilaatikkoon kolahti Putinille osoitettu kirje – ”Mitä postissa oikein puuhaillaan?”

    7. 7

      Kuningatar Elisabetin rekrytointi-ilmoitus julki – pitkä vaatimuslista yltäkylläisten verhojen ompelijalle: Palkka ei päätä huimaa

    8. 8

      Jari Sarasvuolle tehty operaatio epäonnistui: syöminen sietämätöntä ja puhe epäselvää – ”SM-bondage-häkkyrä laukesi suussani”

    9. 9

      Videot: Patrik Laine nousi ratkaisijaksi – Joel Armia taiteili huiman maalin

    10. 10

      Teemu Selänne harmissaan parhaan tutkaparinsa puolesta: ”Surullista, että hän on erittäin katkera jääkiekolle”

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Yksi varomaton lause Dr. Phil -ohjelmassa teki Daniellesta, 14, megajulkkiksen – ”Hän on varmasti miljonääri vuoden lopussa”

    2. 2

      Jari Sarasvuolle tehty operaatio epäonnistui: syöminen sietämätöntä ja puhe epäselvää – ”SM-bondage-häkkyrä laukesi suussani”

    3. 3

      Raisa Räisäsen mysteeristä ja Pasi Aaltosen murhasta paljastui erikoinen yhteys – keskiössä tamperelainen pubi

    4. 4

      Osaatko ratkaista japanilaisinsinöörien ”helpon” matematiikkapähkinän? Alle 60 prosenttia vastasi oikein

    5. 5

      Janni Hussilta rankka avautuminen saamastaan arvostelusta eron jälkeen: ”Olen kuullut, kuinka olen lihonut”

    6. 6

      25-vuotias mies piinasi naapurin naista kuukausien ajan – kunnes oven takana odotti yllätys

    7. 7

      Jopa kolmannes syövistä voitaisiin välttää – 15 ruokaa, jotka ehkäisevät syöpää

    8. 8

      Arjen kuluttama yksinhuoltajaäiti Ronja, 41, purskahti itkuun katsottuaan peiliin tv-ohjelman muutoksen jälkeen – katso kuvat!

    9. 9

      Jyväskyläläinen Erkki on kahden kesämökin loukussa: ”Se on pelkkää työleiriä”

    10. 10

      Ferrarin entinen tallipomo vaatii Kimi Räikköstä ulos tallista – ”On aika päättää hänen seikkailunsa”

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Merkel tyrmistyi ”hävyttömästä” tempusta – Trump ojensi 350 miljardin laskun

    2. 2

      Bikinipöksyt kokevat tänä kesänä muodonmuutoksen – pukisitko itse yllesi?

    3. 3

      Nuoren naisen asunnosta levisi karmea haju 48 asunnon taloyhtiöön – löydön puhdistamiseen tarvittiin siirtolava

    4. 4

      Teinityttö tervehti tuntematonta miestä koulumatkalla – siitä käynnistyi painajainen

    5. 5

      Tiesitkö? Helsingissä asuu yksi kaikkein aikojen menestyneimmän heviyhtyeen kitaristi – rakastui suomalaiseen Mariaan, elää nyt lapsiperheen arkea Suomessa

    6. 6

      IS seurasi tapahtumien etenemistä: Terrori-isku parlamentin luona Lontoossa – 4 kuoli

    7. 7

      Teinityttö julkaisi hervottoman kuvaparin äidistään kostean illanvieton jälkeen – kiusallinen kuva villitsee somessa: ”Lauantai ja sunnuntai”

    8. 8

      Vihreä Nissan lepää kyljellään Tornion keskustassa – poliisi kertoo, miksi ei puutu tapaukseen

    9. 9

      Albinismia sairastavat kaksostytöt ihastuttavat malleina – poseeraavat nyt yhdessä tumman isosiskonsa kanssa

    10. 10

      Pilvi Hämäläiselle kävi hillitön asumoka – saapui Jussi-gaalaan Aina Inkerin polvisukissa: ”En muistanut, että mulla on halkio”

    11. Näytä lisää
    Näitä luetaan!
    1. 1

      25-vuotias mies piinasi naapurin naista kuukausien ajan – kunnes oven takana odotti yllätys

    2. 2

      Diilissä kilpaillut nainen syyttää Trumpia kunnianloukkauksesta – presidentti vetoaa Yhdysvaltain perustuslakiin

    3. 3

      Einin keikka keskeytyi äkillisesti Saariselällä – vietti yön vessan lattialla: ”Silloin mua vietiin... ”

    4. 4

      Arjen kuluttama yksinhuoltajaäiti Ronja, 41, purskahti itkuun katsottuaan peiliin tv-ohjelman muutoksen jälkeen – katso kuvat!

    5. 5

      Muistatko, miltä Iholla-sarjan tangokuningatar Erika Vikman näytti tv-sarjassa 8 vuotta sitten – katso, mikä punapää!

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Yksi varomaton lause Dr. Phil -ohjelmassa teki Daniellesta, 14, megajulkkiksen – ”Hän on varmasti miljonääri vuoden lopussa”

    2. 2

      Jari Sarasvuolle tehty operaatio epäonnistui: syöminen sietämätöntä ja puhe epäselvää – ”SM-bondage-häkkyrä laukesi suussani”

    3. 3

      Raisa Räisäsen mysteeristä ja Pasi Aaltosen murhasta paljastui erikoinen yhteys – keskiössä tamperelainen pubi

    4. 4

      Osaatko ratkaista japanilaisinsinöörien ”helpon” matematiikkapähkinän? Alle 60 prosenttia vastasi oikein

    5. 5

      Janni Hussilta rankka avautuminen saamastaan arvostelusta eron jälkeen: ”Olen kuullut, kuinka olen lihonut”

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Merkel tyrmistyi ”hävyttömästä” tempusta – Trump ojensi 350 miljardin laskun

    2. 2

      Bikinipöksyt kokevat tänä kesänä muodonmuutoksen – pukisitko itse yllesi?

    3. 3

      Nuoren naisen asunnosta levisi karmea haju 48 asunnon taloyhtiöön – löydön puhdistamiseen tarvittiin siirtolava

    4. 4

      Teinityttö tervehti tuntematonta miestä koulumatkalla – siitä käynnistyi painajainen

    5. 5

      Tiesitkö? Helsingissä asuu yksi kaikkein aikojen menestyneimmän heviyhtyeen kitaristi – rakastui suomalaiseen Mariaan, elää nyt lapsiperheen arkea Suomessa

    6. Näytä lisää