Mobiili

Valikko

Nokia intialaisten ja etelä-afrikkalaisten mobiilisurfaajien suosiossa

Julkaistu: , Päivitetty:

Mobiileille web-sivuille mainoksia tarjoilevan Admobin tilastojen mukaan Nokialla on vahva jalansija mobiilisurfauksessa etenkin Intiassa. Myös Etelä-Afrikassa nokialaiset ovat kovassa suosiossa. Yhdysvalloissa Nokian puolestaan rökittää Motorola ja Isossa-Britanniassa Sony Ericsson.
Teksti- ja bannerimainoksia yli kahden tuhannen julkaisijan mobiilisivuille tarjoilevan Admobin tilastotietojen mukaan Yhdysvalloissa suosituin kännykkämerkki mobiilisurfaukseen on Motorola vajaalla viidenneksen markkinaosuudella. Heti Motorolan perässä hiihtävät RIM ja Samsung.

Neljäntenä tulevalla Nokialla on vain kymmenesosa Yhdysvaltain mobiiliselainmarkkinoista. Sony Ericsson puolestaan hiihtää vasta kahdeksannella sijalla vajaan kahden prosentin osuudella.

Yhdysvalloissa lähes kaksi kolmasosaa kännyköistä tukee polyfonisia soittoääniä ja neljä viidesosaa wapin push-viestejä. Vaikka noin puolet laitteista pystyy lataamaan videoleikkeitä, vain kuusitoista prosenttia tukee suoratoistovideoita.

Briteissä puolestaan Sony Ericssonilla menee hiukan Nokiaa lujempaa. Eroa on 4,3 prosenttiyksikköä, mutta viidestä mobiilisurfaukseen käytetyimmästä mobiililaitteesta neljä on Sony Ericssonin ja yksi ZTE:n.

Nokia ja Sony Ericsson hallitsevat kaksistaan Ison-Britannian mobiiliselailusta yli puolia. Perässä hiihtävät Samsung, Motorola, NEC, LG ja ZTE.

Isossa-Britanniassa kännykät tukevat huomattavasti Yhdysvaltain laitekantaa paremmin kehittyneempiä toimintoja. Suoratoistovideoista selviytyy hiukan yli puolet laitteista ja videoleikkeitä lataa kolme neljäsosaa.

Intiassa Nokialla on järeä ylivoima. Yli kaksi kolmasosaa mobiilisurfaajista hyödyntää Nokian kapuloita. Toisena tulevan Sony Ericssonin osuus onkin jo vain kuusitoista prosenttia ja Motorolalla vajaat kolme prosenttia.

Lähes kolme neljäsosaa mobiilisurfaajien laitteista tukee Intiassa suoratoistovideoita. Videoleikkeitä kuitenkin pystyy lataamaan vain vähän reilut kaksi kolmasosaa.

Etelä-Afrikassa mobiilisurfaajat käyttävät suhteellisen tasaisesti eri valmistajien laitteita. Nokia on haukannut kolmanneksen, Samsung reilun neljänneksen ja Motorola viidenneksen. Sony Ericsson puolestaan porskuttaa perästä reilulla kymmenen prosentin osuudella.

Vaikka Yhdysvaltain ja Ison-Britannian mobiilisurfausmarkkinoilla Nokialla menee huonommin, on se kuitenkin maailmanlaajuisesti ykkönen 30,4 prosentin osuudella. Nokian perässä tulee yli puolet pienemmällä osuudella Motorola ja vain prosenttiyksikön perässä Samsung ja kahden prosenttiyksikön perässä Sony Ericsson.

AdMobin syyskuun sivunäytöistä enemmistö tuli Amerikasta
Pohjois-Amerikka703,838,83344.2%
Aasia355,431,37622.3%
Afrikka148,543,2989.3%
Länsi-Eurooppa147,890,2659.3%
Itä-Eurooppa71,796,8944.5%
LatinalainenAmerikka59,519,4863.7%
Muut106,633,0106.7%
Yhteensä1,593,653,162100.0%
Lähde: AdMob


Kommentit

    Näytä lisää

    Näitä luetaan!
    1. 1

      Surmattua nuorta naista muisteltiin kynttilähartaudessa Tammisaaressa – ”Kaikki tietävät, keistä on kyse”

    2. 2

      Daniel Ricciardo voitti kaoottisen Bakun F1-kisan – Räikköseen törmännyt Bottas nousi maalisuoralla kakkoseksi!

    3. 3

      Bottas selitti kolariaan Räikkösen kanssa – ”Minulla ei ollut tilaa mennä muualle”

    4. 4

      Kahden lapsen äiti Henna Peltonen voitti bikini fitnessin EM-kultaa – julkkiskaunotar piukassa kisakunnossa

    5. 5

      Räikkönen raivostui Bottakselle: ”Ei v***u voi taas olla sama jätkä!”

    6. 6

      Kriitikoiden hampaisiin joutunut Lauri Markkanen saa tukea perheeltään – Pekka-isä muuttaa Chicagoon

    7. 7

      Uskomaton F1-kisa! Kaoottinen Azerbaidzhanin GP huipentui maalisuoralla – IS seurasi

    8. 8

      Uskomaton video leviää: mallikaunottaren alaston base-hyppy kuohuttaa – edes opettaja ei ole uskoa silmiään

    9. 9

      Lauri Markkasen pelinumero suututti NBA-seuran fanit – ”Kaikki Chicagossa tulevat vihaamaan sinua ennen kuin astut kentälle”

    10. 10

      Vettel kosti Hamiltonille – sai rangaistuksen rumasta ylilyönnistä F1-kisassa

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Naisen alastoman ruumiin vierestä löytyi kastikekauha, jonka hirvittävä tarkoitus selvisi pian poliisille – missä ovat heidän murhaajansa?

    2. 2

      Suomalaisseurueen kotimatka Kroatiasta tyssäsi, kun kännykkään kilahti viesti – ”Loput 120 seisoivat kentällä tumput suorina ja ihmettelivät”

    3. 3

      Uskomaton F1-kisa! Kaoottinen Azerbaidzhanin GP huipentui maalisuoralla – IS seurasi

    4. 4

      Lauri Markkasen pelinumero suututti NBA-seuran fanit – ”Kaikki Chicagossa tulevat vihaamaan sinua ennen kuin astut kentälle”

    5. 5

      Onko tässä maailman seksikkäin pilotti? Susanna ohjaa suuria lentokoneita ja elää luksuselämää – ”Meidän täytyy antaa ammattimainen kuva”

    6. 6

      Yksi tehtävä juhannusaatolta herätti kysymyksiä Hämeen poliisissa: ”Mitä ihmettä ihmisten mielessä liikkuu”

    7. 7

      CNN selvitti: Näin Pohjois-Korean johtaja rahoittaa luksuselämänsä

    8. 8

      Vanhemmat väittävät elävänsä universumin energialla – äiti ei syönyt edes raskaana ollessaan: ”Ravitsin poikaani rakkaudellani”

    9. 9

      Tyly muutos ensi viikon sääennusteeseen: +30 asteen helleaalto koukkaakin Venäjälle – Suomeen luvassa jotain ihan muuta

    10. 10

      Pirullisen vaikea tarkkuustesti testaa hoksottimesi

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Kesäyö innosti pariskunnan niin villiin seksiin, ettei tuhoilta vältytty – leirintäalueen johtaja kertoo näkymästä, joka ei unohdu

    2. 2

      Naisen alastoman ruumiin vierestä löytyi kastikekauha, jonka hirvittävä tarkoitus selvisi pian poliisille – missä ovat heidän murhaajansa?

    3. 3

      Lentoemännän yksinkertainen vessakikka toimii yhtä varmasti myös kotona

    4. 4

      Yksi tehtävä juhannusaatolta herätti kysymyksiä Hämeen poliisissa: ”Mitä ihmettä ihmisten mielessä liikkuu”

    5. 5

      Kasperi Kapanen toi kanadalaisrakkaansa Suomeen – 18-vuotias Annika käänsi katseita Kuopion rannoilla pepun paljastavissa bikineissä

    6. 6

      Martina Aitolehden kipujen syy selvisi: Lääkäriltä tyly tuomio – ”Kyyneleethän siinä pääsi”

    7. 7

      Entinen miljonääri luopui kaikesta ja muutti hökkeliin autiolle saarelle – 20 vuotta eikä ole katunut päivääkään

    8. 8

      Kotihälytyskeikalla odotti näky, joka riipaisi jopa vanhan sosiaalityöntekijän sydäntä – viranomaiset vetoavat juhannusjuhlijoihin

    9. 9

      Kris Jennerin paljastavasta salikuvasta löytyi nolo moka: kuvanmuokkaus meni pahasti pieleen – jopa fanit kritisoivat: ”Surullista!”

    10. 10

      23 asiaa, jotka mullistuvat uudessa alkoholilaissa – kapakoiden aukioloajat, neloskalja kauppoihin...

    11. Näytä lisää
    Näitä luetaan!
    1. 1

      Surmattua nuorta naista muisteltiin kynttilähartaudessa Tammisaaressa – ”Kaikki tietävät, keistä on kyse”

    2. 2

      Daniel Ricciardo voitti kaoottisen Bakun F1-kisan – Räikköseen törmännyt Bottas nousi maalisuoralla kakkoseksi!

    3. 3

      Bottas selitti kolariaan Räikkösen kanssa – ”Minulla ei ollut tilaa mennä muualle”

    4. 4

      Kahden lapsen äiti Henna Peltonen voitti bikini fitnessin EM-kultaa – julkkiskaunotar piukassa kisakunnossa

    5. 5

      Räikkönen raivostui Bottakselle: ”Ei v***u voi taas olla sama jätkä!”

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Naisen alastoman ruumiin vierestä löytyi kastikekauha, jonka hirvittävä tarkoitus selvisi pian poliisille – missä ovat heidän murhaajansa?

    2. 2

      Suomalaisseurueen kotimatka Kroatiasta tyssäsi, kun kännykkään kilahti viesti – ”Loput 120 seisoivat kentällä tumput suorina ja ihmettelivät”

    3. 3

      Uskomaton F1-kisa! Kaoottinen Azerbaidzhanin GP huipentui maalisuoralla – IS seurasi

    4. 4

      Lauri Markkasen pelinumero suututti NBA-seuran fanit – ”Kaikki Chicagossa tulevat vihaamaan sinua ennen kuin astut kentälle”

    5. 5

      Onko tässä maailman seksikkäin pilotti? Susanna ohjaa suuria lentokoneita ja elää luksuselämää – ”Meidän täytyy antaa ammattimainen kuva”

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Kesäyö innosti pariskunnan niin villiin seksiin, ettei tuhoilta vältytty – leirintäalueen johtaja kertoo näkymästä, joka ei unohdu

    2. 2

      Naisen alastoman ruumiin vierestä löytyi kastikekauha, jonka hirvittävä tarkoitus selvisi pian poliisille – missä ovat heidän murhaajansa?

    3. 3

      Lentoemännän yksinkertainen vessakikka toimii yhtä varmasti myös kotona

    4. 4

      Yksi tehtävä juhannusaatolta herätti kysymyksiä Hämeen poliisissa: ”Mitä ihmettä ihmisten mielessä liikkuu”

    5. 5

      Kasperi Kapanen toi kanadalaisrakkaansa Suomeen – 18-vuotias Annika käänsi katseita Kuopion rannoilla pepun paljastavissa bikineissä

    6. Näytä lisää