Digitoday

Valikko

Microsoft panee arvovaltaansa peliin: Tässä ennusteet EM-turnauksesta

Microsoft pyrkii nostamaan Bingin profiilia ennusteilla jalkapallon EM-lopputurnauksen otteluiden tuloksista. Yhtiö julkaisi ensimmäisen kierroksen ennusteensa.
Lukemattomilla työpaikoilla on menossa kiihkeät futisveikkaukset huomenna alkavan jalkapallon EM-lopputurnauksen tuloksista.

Tunnetuin jalkapallo-oraakkeli lienee vuoden 2008 EM-kisojen ja 2010 MM-kisojen lopputuloksia kohtalaisella menestyksellä ennustanut mustekala Paul. Tänä vuonna ennusteita tekee muun muassa saksalainen Flocke-pingviini.

Microsoft on myös työntänyt lusikkansa ennustesoppaan Bing Predicts -tekniikallaan. Yhtiön ennusteen mukaan Ranska voittaa Romanian turnauksen avausottelussa 71 prosentin todennäköisyydellä.

Samalla yhtiö julkaisi ennusteet koko ensimmäisen kierroksen tuloksista (taulukko jutun lopussa).

Ennusteen taustalla ovat muun muassa webistä tehtävät analyysit, kuten nettiaktiivisuus kannatuksen suhteen ja niin sanottu wisdom of the crowd -ilmiö, ja taustalla olevissa tilastollisissa malleissa leikataan pois kohina sekä poikkeavat havainnot.

Microsoft sanoo kokeilleensa tekniikkaa aiemmin muun muassa NBA-varausten ja American Idol -tositeeveeohjelmasarjan ja jalkapallon MM-lopputurnauksen kanssa. Idolissa Microsoft sanoo saavuttaneensa 85 ja jalkapalloturnauksessa 93 prosentin onnistumistarkkuuden.

Live-urheilun ennustamista monimutkaistavat muun muassa loukkaantumiset, yllättävät kokoonpanomuutokset ja pelikiellot.

Tehdessään ennusteistaan julkisia, Microsoft panee samalla peliin osan omasta arvovallastaan. Tunnetusti jalkapallo-otteluissa voi tapahtua mitä tahansa.

Yhtiö aikoo jatkaa lopputulosten ennustamista pelien edetessä.

Lopputulosennusteet on ilmoitettu todennäköisyyksinä. Taulukkoa luetaan siten, että aloitusottelun ennusteessa Ranskan voitolle annettu 0,7140911:n todennäköisyys tarkoittaa 71 prosenttia ja Romanian 0,09153 on yhtä kuin 9 %.

Microsoftin ennusteet EM-turnauksen alkukierroksesta
KotiVierasKierrosKotivoittoVierasvoittoMaaliero
RanskaRomaniakierros 10,71409110,091531
AlbaniaSveitsikierros 10,09785680,7014877-1
WalesSlovakiakierros 10,32101790,30326660
EnglantiVenäjäkierros 10,63528110,11328461
TurkkiKroatiakierros 10,29797520,32202170
PuolaPohjois-Irlantikierros 10,64669980,11821771
SaksaUkrainakierros 10,63281640,11427391
EspanjaTshekkikierros 10,64614760,11982391
IrlantiRuotsikierros 10,44052320,24765991
BelgiaItaliakierros 10,42888730,27242371
ItävaltaUnkarikierros 10,51909330,17969641
PortugaliIslantikierros 10,59197360,16011081
VenäjäSlovakiakierros 10,3781050,30366931
RomaniaSveitsikierros 10,29797520,32202170
RanskaAlbaniakierros 10,74809280,07080582
EnglantiWaleskierros 10,56772340,14980461
UkrainaPohjois-Irlantikierros 10,69612150,09742351
SaksaPuolakierros 10,64788450,10695781
ItaliaRuotsikierros 10,49085390,21920641
TshekkiKroatiakierros 10,22210840,4894074-1
EspanjaTurkkikierros 10,56772340,14980461
BelgiaIrlantikierros 10,44052320,24765991
IslantiUnkarikierros 10,47071030,22721361
PortugaliItävaltakierros 10,55265530,15712071
SveitsiRanskakierros 10,10375030,6835181-1
RomaniaAlbaniakierros 10,63528110,11328461
SlovakiaEnglantikierros 10,09785680,7014877-1
VenäjäWaleskierros 10,30366930,31822570
UkrainaPuolakierros 10,38000310,29797521
Pohjois-IrlantiSaksakierros 10,05767770,8452166-2
TshekkiTurkkikierros 10,27242370,4288873-1
KroatiaEspanjakierros 10,15712070,5526553-1
IslantiItävaltakierros 10,45584530,24468412
UnkariPortugalikierros 10,10695780,6478845-1
ItaliaIrlantikierros 10,45584530,24468412
RuotsiBelgiakierros 10,19663070,524416-1
Lähde: Microsoft


Kommentit

    Näytä lisää

    Näitä luetaan!
    1. 1

      Bottakselta kysyttiin alkoholista – vastaus hymyilytti

    2. 2

      Savonlinnan torilla leimahti sota ilmaisista makkaroista – ”Mikään ei tunnu tehoavan”

    3. 3

      ”Maailman seksikkäin poliisi” poseeraa dominoivassa lateksiasussa – Samanthasta, 32, tuli palvottu seksisymboli

    4. 4

      Poliisi tutkii uutta johtolankaa – ammuttiinko Raisa Räisänen?

    5. 5

      Teinityttö tervehti tuntematonta miestä koulumatkalla – siitä käynnistyi painajainen

    6. 6

      Lontoon iskussa kuollut poliisi oli aviomies ja isä – ”Monet ovat elämänsä ja turvallisuutensa velkaa rohkeudellesi”

    7. 7

      Taksiuudistuksesta poikkeuksellinen kiista – ministeri Berner halusi savustaa puoluetoverinsa ulos valiokunnasta

    8. 8

      Uhkeat mallikaunottaret Tash Oakley ja Devin Brugman Helsingissä – Daniel, 24: ”Olimme ainoat jäbät siellä”

    9. 9

      Valuvatko verorahat soten takia pois Suomesta? Selvitimme, miten 3 terveysjättiä maksaa veroja

    10. 10

      Joogaopettaja Kylli Kukk, 46, julkaisi jylhän syntymäpäiväkuvan – pohtii ikääntymistä: ”Rinnat ovat edelleen pystyt”

    11. Näytä lisää
    1. 1

      IS seurasi tapahtumien etenemistä: Terrori-isku parlamentin luona Lontoossa – 5 kuoli

    2. 2

      5,7 miljoonan potti aiheutti akaalaismiehelle kolmen viikon ”painajaisen” – Eurojackpot-voittaja avautuu Veikkauksen haastattelussa

    3. 3

      Joogaopettaja Kylli Kukk, 46, julkaisi jylhän syntymäpäiväkuvan – pohtii ikääntymistä: ”Rinnat ovat edelleen pystyt”

    4. 4

      Teinityttö tervehti tuntematonta miestä koulumatkalla – siitä käynnistyi painajainen

    5. 5

      Äitiä ja kaksosvauvoja oltiin heittämässä pois lennolta – tuntematon auttoi sydäntä lämmittävällä tavalla

    6. 6

      Poliisi varoittaa teinien hengenvaarallisesta itsemurhapelistä: ”Ei ole urbaani legenda, vaan täyttä totta”

    7. 7

      Palkka 30 000 euroa/vuosi, koulutusta ei tarvita – yksi vaatimus autotehtaalla kuitenkin on

    8. 8

      Puukotus yöjunan ravintolavaunussa – matkustaja kertoo: nuori lääkäri ryhtyi heti auttamaan uhria

    9. 9

      Rovaniemen junan lähtö viivästyi yllättäen – konduktööriltä kylmäävä kuulutus: ”Junassa on vakava henkeä uhkaava tilanne”

    10. 10

      Jelena Välbe antoi naishiihtäjille säälimätöntä palautetta: ”Hänen painollaan on mahdotonta hiihtää”

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Pesukoneen takaa tuli hirveä haju – huoltomiehen löytö kertoo karua kieltä suomalaisten uusavuttomuudesta

    2. 2

      Testaa, mikä olisi nimesi, jos olisit vastakkaista sukupuolta

    3. 3

      11 kyytä köllötteli rinteessä – asiantuntija kertoo, kuinka käärmeistä pääsee eroon: ”Se ei tule ikinä takaisin”

    4. 4

      Hirvittävä tapaus paljastui Suomessa: Kolme nuorta miestä oli sukupuoliyhteydessä kolmen pikkulapsen kanssa

    5. 5

      Uusi ennuste: Poikkeuksellinen lämpöaalto vyöryy Suomeen – keskimäärin vain noin kolme kertaa sadassa vuodessa

    6. 6

      Rovaniemen junan lähtö viivästyi yllättäen – konduktööriltä kylmäävä kuulutus: ”Junassa on vakava henkeä uhkaava tilanne”

    7. 7

      Suomen tunnetuin bordelli pyöri Riihimäellä – rattohotelli Bonanzan henkilökunnalla suora ohje lapsiperheiden varalle

    8. 8

      Menestyneen yrittäjäpariskunnan ero muuttui helvetiksi – vaimo teki tempun, joka vei perheenisältä työn, terveyden ja kodin

    9. 9

      IS seurasi tapahtumien etenemistä: Terrori-isku parlamentin luona Lontoossa – 5 kuoli

    10. 10

      Uusi kansantauti? ”Sairastuneita on Suomessa nyt noin 44 000, ja joka vuosi reilut 2000 sairastuu”

    11. Näytä lisää
    Näitä luetaan!
    1. 1

      Bottakselta kysyttiin alkoholista – vastaus hymyilytti

    2. 2

      Savonlinnan torilla leimahti sota ilmaisista makkaroista – ”Mikään ei tunnu tehoavan”

    3. 3

      ”Maailman seksikkäin poliisi” poseeraa dominoivassa lateksiasussa – Samanthasta, 32, tuli palvottu seksisymboli

    4. 4

      Poliisi tutkii uutta johtolankaa – ammuttiinko Raisa Räisänen?

    5. 5

      Teinityttö tervehti tuntematonta miestä koulumatkalla – siitä käynnistyi painajainen

    6. Näytä lisää
    1. 1

      IS seurasi tapahtumien etenemistä: Terrori-isku parlamentin luona Lontoossa – 5 kuoli

    2. 2

      5,7 miljoonan potti aiheutti akaalaismiehelle kolmen viikon ”painajaisen” – Eurojackpot-voittaja avautuu Veikkauksen haastattelussa

    3. 3

      Joogaopettaja Kylli Kukk, 46, julkaisi jylhän syntymäpäiväkuvan – pohtii ikääntymistä: ”Rinnat ovat edelleen pystyt”

    4. 4

      Teinityttö tervehti tuntematonta miestä koulumatkalla – siitä käynnistyi painajainen

    5. 5

      Äitiä ja kaksosvauvoja oltiin heittämässä pois lennolta – tuntematon auttoi sydäntä lämmittävällä tavalla

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Pesukoneen takaa tuli hirveä haju – huoltomiehen löytö kertoo karua kieltä suomalaisten uusavuttomuudesta

    2. 2

      Testaa, mikä olisi nimesi, jos olisit vastakkaista sukupuolta

    3. 3

      11 kyytä köllötteli rinteessä – asiantuntija kertoo, kuinka käärmeistä pääsee eroon: ”Se ei tule ikinä takaisin”

    4. 4

      Hirvittävä tapaus paljastui Suomessa: Kolme nuorta miestä oli sukupuoliyhteydessä kolmen pikkulapsen kanssa

    5. 5

      Uusi ennuste: Poikkeuksellinen lämpöaalto vyöryy Suomeen – keskimäärin vain noin kolme kertaa sadassa vuodessa

    6. Näytä lisää