Digitoday

Microsoft panee arvovaltaansa peliin: Tässä ennusteet EM-turnauksesta

Julkaistu:

Microsoft pyrkii nostamaan Bingin profiilia ennusteilla jalkapallon EM-lopputurnauksen otteluiden tuloksista. Yhtiö julkaisi ensimmäisen kierroksen ennusteensa.
Lukemattomilla työpaikoilla on menossa kiihkeät futisveikkaukset huomenna alkavan jalkapallon EM-lopputurnauksen tuloksista.

Tunnetuin jalkapallo-oraakkeli lienee vuoden 2008 EM-kisojen ja 2010 MM-kisojen lopputuloksia kohtalaisella menestyksellä ennustanut mustekala Paul. Tänä vuonna ennusteita tekee muun muassa saksalainen Flocke-pingviini.

Microsoft on myös työntänyt lusikkansa ennustesoppaan Bing Predicts -tekniikallaan. Yhtiön ennusteen mukaan Ranska voittaa Romanian turnauksen avausottelussa 71 prosentin todennäköisyydellä.

Samalla yhtiö julkaisi ennusteet koko ensimmäisen kierroksen tuloksista (taulukko jutun lopussa).

Ennusteen taustalla ovat muun muassa webistä tehtävät analyysit, kuten nettiaktiivisuus kannatuksen suhteen ja niin sanottu wisdom of the crowd -ilmiö, ja taustalla olevissa tilastollisissa malleissa leikataan pois kohina sekä poikkeavat havainnot.

Microsoft sanoo kokeilleensa tekniikkaa aiemmin muun muassa NBA-varausten ja American Idol -tositeeveeohjelmasarjan ja jalkapallon MM-lopputurnauksen kanssa. Idolissa Microsoft sanoo saavuttaneensa 85 ja jalkapalloturnauksessa 93 prosentin onnistumistarkkuuden.

Live-urheilun ennustamista monimutkaistavat muun muassa loukkaantumiset, yllättävät kokoonpanomuutokset ja pelikiellot.

Tehdessään ennusteistaan julkisia, Microsoft panee samalla peliin osan omasta arvovallastaan. Tunnetusti jalkapallo-otteluissa voi tapahtua mitä tahansa.

Yhtiö aikoo jatkaa lopputulosten ennustamista pelien edetessä.

Lopputulosennusteet on ilmoitettu todennäköisyyksinä. Taulukkoa luetaan siten, että aloitusottelun ennusteessa Ranskan voitolle annettu 0,7140911:n todennäköisyys tarkoittaa 71 prosenttia ja Romanian 0,09153 on yhtä kuin 9 %.

Microsoftin ennusteet EM-turnauksen alkukierroksesta
KotiVierasKierrosKotivoittoVierasvoittoMaaliero
RanskaRomaniakierros 10,71409110,091531
AlbaniaSveitsikierros 10,09785680,7014877-1
WalesSlovakiakierros 10,32101790,30326660
EnglantiVenäjäkierros 10,63528110,11328461
TurkkiKroatiakierros 10,29797520,32202170
PuolaPohjois-Irlantikierros 10,64669980,11821771
SaksaUkrainakierros 10,63281640,11427391
EspanjaTshekkikierros 10,64614760,11982391
IrlantiRuotsikierros 10,44052320,24765991
BelgiaItaliakierros 10,42888730,27242371
ItävaltaUnkarikierros 10,51909330,17969641
PortugaliIslantikierros 10,59197360,16011081
VenäjäSlovakiakierros 10,3781050,30366931
RomaniaSveitsikierros 10,29797520,32202170
RanskaAlbaniakierros 10,74809280,07080582
EnglantiWaleskierros 10,56772340,14980461
UkrainaPohjois-Irlantikierros 10,69612150,09742351
SaksaPuolakierros 10,64788450,10695781
ItaliaRuotsikierros 10,49085390,21920641
TshekkiKroatiakierros 10,22210840,4894074-1
EspanjaTurkkikierros 10,56772340,14980461
BelgiaIrlantikierros 10,44052320,24765991
IslantiUnkarikierros 10,47071030,22721361
PortugaliItävaltakierros 10,55265530,15712071
SveitsiRanskakierros 10,10375030,6835181-1
RomaniaAlbaniakierros 10,63528110,11328461
SlovakiaEnglantikierros 10,09785680,7014877-1
VenäjäWaleskierros 10,30366930,31822570
UkrainaPuolakierros 10,38000310,29797521
Pohjois-IrlantiSaksakierros 10,05767770,8452166-2
TshekkiTurkkikierros 10,27242370,4288873-1
KroatiaEspanjakierros 10,15712070,5526553-1
IslantiItävaltakierros 10,45584530,24468412
UnkariPortugalikierros 10,10695780,6478845-1
ItaliaIrlantikierros 10,45584530,24468412
RuotsiBelgiakierros 10,19663070,524416-1
Lähde: Microsoft


Kommentit

    Näytä lisää

    Näitä luetaan!
    1. 1

      Keltamekkoinen nainen varasti huomion Olavinlinnan laiturilla – Putinin vieressä myös illallisella

    2. 2

      Putinin turvamieheltä yllättävä veto Punkaharjulla – Saimi Hoyer: ”Tarjoilijamme toimi, kuten oli kehotettu”

    3. 3

      Unelma vei tamperelaisen Inkan Las Vegasiin – ujosta kaunottaresta kuoriutui uhkea burleskitähti: ”Eroottisuus on minulle kantava voima”

    4. 4

      Putin ja Niinistö skoolasivat kuohuvalla – Höyrylaivan kapteeni kertoo, kuinka presidenttien matka sujui

    5. 5

      Suomalaisille komea kolmoisvoitto Urriassa – Latvala, Lappi ja Suninen hurjassa vauhdissa!

    6. 6

      Narahtiko Khloe Kardashian kuvanmuokkauksesta? Pikkuruinen vyötärö herätti fanien epäilykset: ”Järkyttäviä Photoshop-mokia”

    7. 7

      Hyvästi Suomi! – Näin Putin jätti Savonlinnan yöllä, Niinistöä odotti karumpi kyyti

    8. 8

      Maailman halvin remonttikikka – Jutta uudisti keittiönsä 18 eurolla Lidlin materiaaleilla

    9. 9

      Arvostettu amerikkalaislehti julkaisi reportaasin kainuulaiselta suolta – ”Suomessa tapahtuu jotain outoa”

    10. 10

      Tällainen mies on ala-arvoisia möläytyksiä esittänyt Valkoisen talon viestintäjohtaja Anthony Scaramucci

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Järkyttävä huvipuisto-onnettomuus tallentui videolle USA:ssa: Laite irtosi ja ihmiset sinkoutuivat kyydistä – yksi kuoli, 7 loukkaantui

    2. 2

      Putinin turvamieheltä yllättävä veto Punkaharjulla – Saimi Hoyer: ”Tarjoilijamme toimi, kuten oli kehotettu”

    3. 3

      Keltamekkoinen nainen varasti huomion Olavinlinnan laiturilla – Putinin vieressä myös illallisella

    4. 4

      IS seurasi hetki hetkeltä – Putinin vierailu on ohi, lentokone nousi ilmaan Savonlinnasta

    5. 5

      Suomessa viisi tapausta: Harvinaisessa Lasarus-ilmiössä potilaan elintoiminnot palautuvat ”kuoleman” jälkeen

    6. 6

      Nainen teki 3 muutosta aamupalaan, ja paino alkoi pudota

    7. 7

      Android-puhelimista löytyi uusi vakoiluohjelma – tarkista tämä asetus

    8. 8

      Putinilta sympaattinen ele tv-kameroiden edessä – huomasitko mitä tapahtui?

    9. 9

      ”Rintani näyttävät niin isoilta” – Anne Kukkohovi julkaisi näyttävän bikinikuvan

    10. 10

      Maailman halvin remonttikikka – Jutta uudisti keittiönsä 18 eurolla Lidlin materiaaleilla

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Marjanpoimijoiden touhut hillasuolla herättivät epäilyt – Matti kurkisti ämpäriin ja tyrmistyi

    2. 2

      Perheenäiti Laura, 31, joutui häipymään joogatunnilta kesken touhun – julkaisi rehellisen tilityksen: Nolo tarina leviää

    3. 3

      Kansainvälisen uintiliiton julkaisema kuva järkyttää – ”Todella nöyryyttävää, epäkunnioittavaa, skandaali”

    4. 4

      Teinityttö julkaisi tavalliselta näyttävän kuvan itsestään ja poikaystävästään – synnytti yllättäen silmittömän nettiraivon

    5. 5

      Duudsonit-Jukka esittelee tyrmäävän vaimonsa Instagramissa – tältä näyttää julkisuudesta pois pysytellyt kaunotar

    6. 6

      Testasimme viikon unihaasteen: mitä tapahtuu, kun menee nukkumaan joka ilta klo 21?

    7. 7

      ”Palopuron puuma” Laura, 40, vaihtoi nuupahtaneen liiton 15 vuotta nuorempaan mieheen: ”Seksi on hyvää”

    8. 8

      Mökkinaapuri järjesti harvinaisen viheliäisen koston auton lämmitysajastimen avulla

    9. 9

      ”Kalju lihava äijä” haki nuoria kesätöihin konepajalle riemastuttavalla ilmoituksella – näin kävi

    10. 10

      Katso: Tulipunainen hellemassa jysähtää pian jopa koko Suomeen – Ilmatieteen laitoksen video näyttää, millainen helle voi alkaa!

    11. Näytä lisää
    Näitä luetaan!
    1. 1

      Keltamekkoinen nainen varasti huomion Olavinlinnan laiturilla – Putinin vieressä myös illallisella

    2. 2

      Putinin turvamieheltä yllättävä veto Punkaharjulla – Saimi Hoyer: ”Tarjoilijamme toimi, kuten oli kehotettu”

    3. 3

      Unelma vei tamperelaisen Inkan Las Vegasiin – ujosta kaunottaresta kuoriutui uhkea burleskitähti: ”Eroottisuus on minulle kantava voima”

    4. 4

      Putin ja Niinistö skoolasivat kuohuvalla – Höyrylaivan kapteeni kertoo, kuinka presidenttien matka sujui

    5. 5

      Suomalaisille komea kolmoisvoitto Urriassa – Latvala, Lappi ja Suninen hurjassa vauhdissa!

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Järkyttävä huvipuisto-onnettomuus tallentui videolle USA:ssa: Laite irtosi ja ihmiset sinkoutuivat kyydistä – yksi kuoli, 7 loukkaantui

    2. 2

      Putinin turvamieheltä yllättävä veto Punkaharjulla – Saimi Hoyer: ”Tarjoilijamme toimi, kuten oli kehotettu”

    3. 3

      Keltamekkoinen nainen varasti huomion Olavinlinnan laiturilla – Putinin vieressä myös illallisella

    4. 4

      IS seurasi hetki hetkeltä – Putinin vierailu on ohi, lentokone nousi ilmaan Savonlinnasta

    5. 5

      Suomessa viisi tapausta: Harvinaisessa Lasarus-ilmiössä potilaan elintoiminnot palautuvat ”kuoleman” jälkeen

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Marjanpoimijoiden touhut hillasuolla herättivät epäilyt – Matti kurkisti ämpäriin ja tyrmistyi

    2. 2

      Perheenäiti Laura, 31, joutui häipymään joogatunnilta kesken touhun – julkaisi rehellisen tilityksen: Nolo tarina leviää

    3. 3

      Kansainvälisen uintiliiton julkaisema kuva järkyttää – ”Todella nöyryyttävää, epäkunnioittavaa, skandaali”

    4. 4

      Teinityttö julkaisi tavalliselta näyttävän kuvan itsestään ja poikaystävästään – synnytti yllättäen silmittömän nettiraivon

    5. 5

      Duudsonit-Jukka esittelee tyrmäävän vaimonsa Instagramissa – tältä näyttää julkisuudesta pois pysytellyt kaunotar

    6. Näytä lisää