Digitoday

Valikko

Testi: Näin nopea on paras Nehalem-Xeon

Intelin tänään maanantaina julkistama Nehalem Xeon –mallisto nostaa tehotietokoneiden ja palvelinten tehot aivan uudelle tasolle. Digitodayn testeissä Intelin Skulltrail ja i7-sarja joutuivat polvistumaan uuden mestarin edessä.
Testasimme kahta Xeon W5580 –prosessoria Supermicron kokoonpanossa. Se oli varustettu Supermicron omalla X8DA3 –tehotyöasemaemolevyllä, jossa on kaksi  PCI Express x16 2.0 –grafiikkaporttia  ja 16 ddr3-muistipaikkaa.

X8DA3-emolevylle mahtuu jopa 96 gigatavua muistia. Kaksi muistipankkia on sijoitettu emolevyllä kummankin suorittimen viereen. Testilaitteen 1366-prosessoripaikoilla oli kaksi 3,2 gigahertsin jännitteellä toimivaa W5580-Xeonia.

Tämä kokonaisuus pystyi lyömään laudalta Intelin edellisen huippukokoonpanon Skulltrailin, joka perustui  aikaisempaan Xeon-teknologiaan. Siinä tehoja haettiin kahdesta 3,2 gigahertsin QX9775-suorittimelta ja Nvidian sli-toimintoihin kykeneviltä grafiikkapaikoilta.

Nehalem-Xeon
sli-maailmassa


Supermicron emolevy pystyy myös kahden grafiikkakortin yhteistoiminaan joko Nvidian tai AMD:n teknologioilla.

Lisäksi W5580:n sisäinen muistiohjain ja ddr3-muistien tuki ovat selkeästi tehokkaampia kuin Skulltrailin puskuroidut ddr2-muistit.

Myös Intelin i7-sarja joutuu nöyrtymään Supermicron kahden prosessorin sarjalle.

Supermicron kokoonpano soveltuu hyvin graafiseksi työasemaksi varustettuna esimerkiksi kahdella Quadro CX- näytönohjaimella. Ne auttavat muun muassa kuvankäsittelyssä, 3d-mallintamisessa, videoformaattien muunnoksissa ja mekaanisessa suunnittelussa yhdessä väkivahvojen prosessoreiden kanssa.

Prosessoritehoissa suunta on selvä. W5580 on kahden prosessorin kokoonpanolla tehokkain tietokone markkinoilla tällä hetkellä.

Emme valitettavasti saaneet AMD:ltä uusimpia Opteroneja mukaan, eikä sellaista kokoonpanoa ollut saatavilla myöskään HP:ltä tai FujitsuSiemensiltä testiimme.

Ajoimme vertailuja, joiden mukaan uudet Xeon-Nehalemit jättävät Intelin entisiä tehomestareita kymmenistä prosenteista yli sataan prosenttiin. Mitä enemmän säikeellisiä ohjelmistot ovat, sitä paremmin uudet prosessorit pystyvät hyödyntämään niitä verrattuna aikaisempiin sukupolviin.

Muistit puskevat
huippunopeuteen


Kahden prosessorin kokoonpanolla Intelin sisäinen ddr3-muistiohjain QuiclPath Interconnect QPI voi toimia parhaimmillaan 25,6 gigatavun sekuntivauhdilla. Ddr2 800:lla maksimi on 6,4 gigatavua sekunnissa.

W5580 on tehty 45 nanometrin tekniikalla. Siinä on yhdessä prosessorissa neljä oikeaa ydintä ja neljä virtuaaliydintä HyperThreading-teknologian avustamana. HT tuo 15–20 prosentin lisähyödyn säikeellisissä ohjelmissa.

Se sisältää Intelin TurboBoost-tekniikan, jolla saadaan lisää kellotaajuuksia ytimiin tai otettua kaksi ydintä pois käytöstä ja lisättyä vielä enemmännopeutta kahdelle jäljellä olevalle ytimelle.

Prosessori pystyy pienentämään automaattisesti virrankulutusta perustuen reaaliaikaiselle kuormitukselle.

Intelin mukaan edelliseen Xeon 5400 -mallistoon verrattuna 5500-sarja pystyy hupputehoihin 12 prosenttia pienemmällä virrankulutuksella ja ilman aktiivikäyttöä 47 prosenttia vähäisempään kulutukseen.

Kilpailija AMD:ltä on vuoden toisella puoliskolla tulossa Opteron-sarjaan kuuden ytimen versio. Tämä Istambul-suoritin saattaa olla kilpailukykyinen W5580:n kanssa, ilmenee näistä tiedoista.

Uusi Xeon W5580 polkee muut jalkoihinsa
Prosessoritestit kertovat

Testit2 x Xeon W5580/3,22x Core 2 QX9775/3,21 x Core i7-965/3,2
3DMark Vantage CPUtest1526132852855
Sandra CPU Arithmetic Dhrystone161,61105,2984,07
Sandra CPU Arithmetic Whetstone141,8985,7875,25
Sandra CPU Multimedia Integer286,66232,11149,02
Sandra CPU Multimedia Fl. Point230,25127,65119,92
Sandra multicore Efficiency72,2721,1238,05
Cinebench R10 Rendering 1CPU374933453810
Cinebench R10 Rendering xCPU240102022415995
Geekbech 2.1.2 score1431688528655
Geekbench integer16923125949689
Geekbench fl. Point195171085110985
PCMark Vantage665057086161
Lähde: Digitoday


  • testi

Kommentit

    Näytä lisää

    Näitä luetaan!
    1. 1

      Hirvensalmen uhrien äiti jakoi helmikuussa koskettavan runon – ”Sydämeni tulee kantamaan sinua aina”

    2. 2

      Playboy-kuviin kosiskeltu Kaisa Mäkäräisen kilpasisko on tyrmäävä mallikaunotar – Dorothea Wierer, 27 poseeraa upeissa bikinikuvissa

    3. 3

      Tilasto paljastaa: Yleisin naisen nimi Suomessa on jättiyllätys!

    4. 4

      Patrik Laineen leppoisa lomakuva herätti MM-kisaraivon

    5. 5

      Hellekäärme tekee Suomelle vappuoharit – katso dramaattinen video

    6. 6

      Poliisi kertoo nyt harvinaisen järkyttävästä työtehtävästä: eri puolilta taloa löytyi kolmen lapsen ruumiit

    7. 7

      Kuinka monta mahaa lehmällä on, tuleva maatalousministeri Leppä? Ensin pelasti ministerikollega ja Eppu Normaali, sitten tuli videolle väärä vastaus

    8. 8

      Tuttava Hirvensalmen tragedian taustoista: Perheenisä puhui avoimesti vaikeuksistaan

    9. 9

      Seppo, 25, haluaa vaihtaa moottoripyöränsä muumimukiin – ”Pitäähän sitä olla aktiviteetteja”

    10. 10

      Nelonen luopuu jääkiekon SM-liigan televisiointioikeuksista

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Tuttava Hirvensalmen tragedian taustoista: Perheenisä puhui avoimesti vaikeuksistaan

    2. 2

      Opiskelijanainen heitettiin ulos salilta ”liian paljastavan” asun vuoksi – somekohu syttyi: Kuntosalilta tökerö selitys

    3. 3

      Poliisi avautuu harvinaisen järkyttävästä tehtävästä: nainen oli jo pilkullinen

    4. 4

      Tutkinnanjohtaja IS:lle Hirvensalmen perhesurmasta: kaikki uhrit löytyivät tilan päärakennuksesta

    5. 5

      Tilasto paljastaa: Yleisin naisen nimi Suomessa on jättiyllätys!

    6. 6

      Juontaja Sami Kurosen upea Mirkka-rakas yllätti seksikkäillä kuvilla – pariskunnalla poikkeava suhderatkaisu

    7. 7

      Eevi Teittinen paljastaa Ylellä ällöttävän yksityiskohdan bikini fitnessistä – hätä yllätti kriittisellä hetkellä: ”Tää on tosi noloa”

    8. 8

      Prinsessa Madeleinen miehen Chris O’Neillin verovelat paljastuivat – ”Minulla on mielessäni muitakin asioita”

    9. 9

      Suomi-sateliitin kuvat paljastivat hätkähdyttävän muutoksen Intiasta – vertaa kuvia vuosilta 2012 ja 2016

    10. 10

      4 asiaa, joihin miehet kiinnittävät naisen ulkonäössä huomiota

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Suihkuun aamulla vai illalla? Asiantuntijoilla on selkeä vastaus

    2. 2

      Hätkähdyttävä näky Padasjoen ABC:lla – sotilas asteli kahvilinjastolle rynnäkkökivääri mukanaan

    3. 3

      Poliisi avautuu harvinaisen järkyttävästä tehtävästä: nainen oli jo pilkullinen

    4. 4

      Nuori nainen julkaisi seksikkään takaapäin otetun kuvan – törkyinen detalji makuuhuoneessa varasti kaikkien huomion

    5. 5

      Samu Haber esitti kuohuttaneen Joutsenlaulu-version tv:ssä – katsojilta yksimielinen tuomio vedolle

    6. 6

      Kolarissa kuolleiden kaksospoikien äiti joutui käymään tragedian uudelleen läpi: ”Emme tule tästä selviämään koskaan”

    7. 7

      Minea Blomqvist purskahtaa itkuun tv:ssä – ehkäisy petti yllättäen matkalla

    8. 8

      Poikaystävä jäi kiinni pettämisestä nololla tavalla kesken romanttisen illallisen – ravintolan Facebook-vastaus leviää vauhdilla

    9. 9

      Tuttava Hirvensalmen tragedian taustoista: Perheenisä puhui avoimesti vaikeuksistaan

    10. 10

      Kuvat: Temptation Islandiin uusi pariskunta – Pauliina, 21, rikkoo heti rajat poikaystävän selän takana

    11. Näytä lisää
    Näitä luetaan!
    1. 1

      Hirvensalmen uhrien äiti jakoi helmikuussa koskettavan runon – ”Sydämeni tulee kantamaan sinua aina”

    2. 2

      Playboy-kuviin kosiskeltu Kaisa Mäkäräisen kilpasisko on tyrmäävä mallikaunotar – Dorothea Wierer, 27 poseeraa upeissa bikinikuvissa

    3. 3

      Tilasto paljastaa: Yleisin naisen nimi Suomessa on jättiyllätys!

    4. 4

      Patrik Laineen leppoisa lomakuva herätti MM-kisaraivon

    5. 5

      Hellekäärme tekee Suomelle vappuoharit – katso dramaattinen video

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Tuttava Hirvensalmen tragedian taustoista: Perheenisä puhui avoimesti vaikeuksistaan

    2. 2

      Opiskelijanainen heitettiin ulos salilta ”liian paljastavan” asun vuoksi – somekohu syttyi: Kuntosalilta tökerö selitys

    3. 3

      Poliisi avautuu harvinaisen järkyttävästä tehtävästä: nainen oli jo pilkullinen

    4. 4

      Tutkinnanjohtaja IS:lle Hirvensalmen perhesurmasta: kaikki uhrit löytyivät tilan päärakennuksesta

    5. 5

      Tilasto paljastaa: Yleisin naisen nimi Suomessa on jättiyllätys!

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Suihkuun aamulla vai illalla? Asiantuntijoilla on selkeä vastaus

    2. 2

      Hätkähdyttävä näky Padasjoen ABC:lla – sotilas asteli kahvilinjastolle rynnäkkökivääri mukanaan

    3. 3

      Poliisi avautuu harvinaisen järkyttävästä tehtävästä: nainen oli jo pilkullinen

    4. 4

      Nuori nainen julkaisi seksikkään takaapäin otetun kuvan – törkyinen detalji makuuhuoneessa varasti kaikkien huomion

    5. 5

      Samu Haber esitti kuohuttaneen Joutsenlaulu-version tv:ssä – katsojilta yksimielinen tuomio vedolle

    6. Näytä lisää