Digitoday

Testi: Näin nopea on paras Nehalem-Xeon

Julkaistu: , Päivitetty:

Intelin tänään maanantaina julkistama Nehalem Xeon –mallisto nostaa tehotietokoneiden ja palvelinten tehot aivan uudelle tasolle. Digitodayn testeissä Intelin Skulltrail ja i7-sarja joutuivat polvistumaan uuden mestarin edessä.
Testasimme kahta Xeon W5580 –prosessoria Supermicron kokoonpanossa. Se oli varustettu Supermicron omalla X8DA3 –tehotyöasemaemolevyllä, jossa on kaksi  PCI Express x16 2.0 –grafiikkaporttia  ja 16 ddr3-muistipaikkaa.

X8DA3-emolevylle mahtuu jopa 96 gigatavua muistia. Kaksi muistipankkia on sijoitettu emolevyllä kummankin suorittimen viereen. Testilaitteen 1366-prosessoripaikoilla oli kaksi 3,2 gigahertsin jännitteellä toimivaa W5580-Xeonia.

Tämä kokonaisuus pystyi lyömään laudalta Intelin edellisen huippukokoonpanon Skulltrailin, joka perustui  aikaisempaan Xeon-teknologiaan. Siinä tehoja haettiin kahdesta 3,2 gigahertsin QX9775-suorittimelta ja Nvidian sli-toimintoihin kykeneviltä grafiikkapaikoilta.

Nehalem-Xeon
sli-maailmassa


Supermicron emolevy pystyy myös kahden grafiikkakortin yhteistoiminaan joko Nvidian tai AMD:n teknologioilla.

Lisäksi W5580:n sisäinen muistiohjain ja ddr3-muistien tuki ovat selkeästi tehokkaampia kuin Skulltrailin puskuroidut ddr2-muistit.

Myös Intelin i7-sarja joutuu nöyrtymään Supermicron kahden prosessorin sarjalle.

Supermicron kokoonpano soveltuu hyvin graafiseksi työasemaksi varustettuna esimerkiksi kahdella Quadro CX- näytönohjaimella. Ne auttavat muun muassa kuvankäsittelyssä, 3d-mallintamisessa, videoformaattien muunnoksissa ja mekaanisessa suunnittelussa yhdessä väkivahvojen prosessoreiden kanssa.

Prosessoritehoissa suunta on selvä. W5580 on kahden prosessorin kokoonpanolla tehokkain tietokone markkinoilla tällä hetkellä.

Emme valitettavasti saaneet AMD:ltä uusimpia Opteroneja mukaan, eikä sellaista kokoonpanoa ollut saatavilla myöskään HP:ltä tai FujitsuSiemensiltä testiimme.

Ajoimme vertailuja, joiden mukaan uudet Xeon-Nehalemit jättävät Intelin entisiä tehomestareita kymmenistä prosenteista yli sataan prosenttiin. Mitä enemmän säikeellisiä ohjelmistot ovat, sitä paremmin uudet prosessorit pystyvät hyödyntämään niitä verrattuna aikaisempiin sukupolviin.

Muistit puskevat
huippunopeuteen


Kahden prosessorin kokoonpanolla Intelin sisäinen ddr3-muistiohjain QuiclPath Interconnect QPI voi toimia parhaimmillaan 25,6 gigatavun sekuntivauhdilla. Ddr2 800:lla maksimi on 6,4 gigatavua sekunnissa.

W5580 on tehty 45 nanometrin tekniikalla. Siinä on yhdessä prosessorissa neljä oikeaa ydintä ja neljä virtuaaliydintä HyperThreading-teknologian avustamana. HT tuo 15–20 prosentin lisähyödyn säikeellisissä ohjelmissa.

Se sisältää Intelin TurboBoost-tekniikan, jolla saadaan lisää kellotaajuuksia ytimiin tai otettua kaksi ydintä pois käytöstä ja lisättyä vielä enemmännopeutta kahdelle jäljellä olevalle ytimelle.

Prosessori pystyy pienentämään automaattisesti virrankulutusta perustuen reaaliaikaiselle kuormitukselle.

Intelin mukaan edelliseen Xeon 5400 -mallistoon verrattuna 5500-sarja pystyy hupputehoihin 12 prosenttia pienemmällä virrankulutuksella ja ilman aktiivikäyttöä 47 prosenttia vähäisempään kulutukseen.

Kilpailija AMD:ltä on vuoden toisella puoliskolla tulossa Opteron-sarjaan kuuden ytimen versio. Tämä Istambul-suoritin saattaa olla kilpailukykyinen W5580:n kanssa, ilmenee näistä tiedoista.

Uusi Xeon W5580 polkee muut jalkoihinsa
Prosessoritestit kertovat

Testit2 x Xeon W5580/3,22x Core 2 QX9775/3,21 x Core i7-965/3,2
3DMark Vantage CPUtest1526132852855
Sandra CPU Arithmetic Dhrystone161,61105,2984,07
Sandra CPU Arithmetic Whetstone141,8985,7875,25
Sandra CPU Multimedia Integer286,66232,11149,02
Sandra CPU Multimedia Fl. Point230,25127,65119,92
Sandra multicore Efficiency72,2721,1238,05
Cinebench R10 Rendering 1CPU374933453810
Cinebench R10 Rendering xCPU240102022415995
Geekbech 2.1.2 score1431688528655
Geekbench integer16923125949689
Geekbench fl. Point195171085110985
PCMark Vantage665057086161
Lähde: Digitoday


  • testi

Kommentit

    Näytä lisää

    Näitä luetaan!
    1. 1

      Poliisi: Sukellusvenemysteeriin liittyvä ruumis silvottu tahallaan

    2. 2

      Suora lähetys seisahtui: Meteorologi purskahti itkuun ruudussa – ainutkertainen tapaus leviää netissä

    3. 3

      Minttu Räikkönen hurmasi Helsingin ydinkeskustassa – viimeisen päälle tyylikäs look!

    4. 4

      Kuinka vieraantunut olet luonnosta? Testaa 20 kysymyksellä

    5. 5

      Tiellä hidastelleet kuohuttivat palomestaria kuolonkolarin raivaustöissä – ”Autoilijoiden tulisi keskittyä ajamiseen”

    6. 6

      Isis yritti räjäyttää Barbie-nukkeen ja lihamyllyyn kätketyt pommit lentokoneessa – matkatavaroiden ylipaino esti terrori-iskun

    7. 7

      Kommentti: Päättäjät hehkuttavat Ahvenanmaan työllisyysihmettä – oikeasti sen kustantaa muu Suomi

    8. 8

      Räikköset aiheuttivat megayllätyksen Helsingissä! Pikku-Robin, 2, varasti huomion lavalla – myös Minttu mukana

    9. 9

      Sisäministeri: Vierastaistelijoiksi lähteneille Suomen kansalaisille harkitaan porttikieltoa Suomeen

    10. 10

      Poliisi Länsiväylän kuolonkolarista: Onnettomuus näyttäisi johtuneen huomattavasta nopeuserosta

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Kaikkien aikojen ”photobombaus”? – Nasan kuva auringonpimennyksestä sisälsi uskomattoman yksityiskohdan

    2. 2

      Sädehtivä brunetti! Prinsessa Madeleine yllätti aivan uudella ulkonäöllä – upea muodonmuutos

    3. 3

      Myytti kumottu! Pelkästään vatsan seudulta on sittenkin mahdollista laihtua – näin sen teet

    4. 4

      Tv-katsojat mykistyivät: BB-tähtien touhut täytyi sensuroida – ”Pitäisi vakavasti miettiä elämänarvoja”

    5. 5

      Karu löydös: Puhelin tai kaiutin voi paljastaa, milloin asunnossa harrastetaan seksiä

    6. 6

      Jari Isometsältä terävä huomio Therese Johaugin dopingtuomiosta

    7. 7

      Silminnäkijät: Seinäjoella iso poliisioperaatio – mukana koirapartioita

    8. 8

      Nainen sairastui parantumattomaan syöpään – Johnson & Johnson määrättiin jättikorvauksiin

    9. 9

      Turun puukotusiskun pääepäilty vangittiin – myönsi aiheuttamansa kuolemat

    10. 10

      Prinsessa Diana käytti vihki- ja kihlasormuksiaan vielä neljä vuotta eronsa jälkeen – taustalla sydäntäsärkevä syy

    11. Näytä lisää
    1. 1

      IS seurasi Turun tapahtumia hetki hetkeltä: Vaaratiedotetta ei ehditty lähettää, presidentti Niinistö otti osaa suruun

    2. 2

      Silminnäkijät kertovat: Veitsellä aseistautunut mies hyökkäsi silmittömästi Turussa – ”puukotti lastenvaunujen kanssa liikkunutta naista”

    3. 3

      Poliisin Turussa tekemä kiinniotto tallentui videolle – silminnäkijä: poliisit pitivät epäiltyä maassa

    4. 4

      Terroristit suunnittelivat vielä suurempaa iskua Barcelonassa – poliisi arvelee 17-vuotiaan päätekijän kuolleen

    5. 5

      Video: Torimyyjä Arya, 24, ajoi Turun puukotuksista epäiltyä takaa pesäpallomailan kanssa

    6. 6

      Vesa näki puukkomiehen raa’an hyökkäyksen Turussa – ”Huusin niin kovaa kuin jaksoin”

    7. 7

      Kuva: Tässä viedään Turun epäiltyä puukottajaa – tämä kaikki tapahtumista tiedetään nyt

    8. 8

      Mies lähti viettämään railakasta viikonloppua uusien kavereiden kanssa – karu totuus paljastui maanantaina, kun poliisi soitti

    9. 9

      4-vuotias kertoi äidilleen nähneensä lenkillä ”isin vaimon” – ”Ilmeeni oli varmaan näkemisen arvoinen”

    10. 10

      Lehti: Lastenrattaita työntänyt Turun uhri oli juuri tullut Italiasta vauvansa kastejuhlasta

    11. Näytä lisää
    Näitä luetaan!
    1. 1

      Poliisi: Sukellusvenemysteeriin liittyvä ruumis silvottu tahallaan

    2. 2

      Suora lähetys seisahtui: Meteorologi purskahti itkuun ruudussa – ainutkertainen tapaus leviää netissä

    3. 3

      Minttu Räikkönen hurmasi Helsingin ydinkeskustassa – viimeisen päälle tyylikäs look!

    4. 4

      Kuinka vieraantunut olet luonnosta? Testaa 20 kysymyksellä

    5. 5

      Tiellä hidastelleet kuohuttivat palomestaria kuolonkolarin raivaustöissä – ”Autoilijoiden tulisi keskittyä ajamiseen”

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Kaikkien aikojen ”photobombaus”? – Nasan kuva auringonpimennyksestä sisälsi uskomattoman yksityiskohdan

    2. 2

      Sädehtivä brunetti! Prinsessa Madeleine yllätti aivan uudella ulkonäöllä – upea muodonmuutos

    3. 3

      Myytti kumottu! Pelkästään vatsan seudulta on sittenkin mahdollista laihtua – näin sen teet

    4. 4

      Tv-katsojat mykistyivät: BB-tähtien touhut täytyi sensuroida – ”Pitäisi vakavasti miettiä elämänarvoja”

    5. 5

      Karu löydös: Puhelin tai kaiutin voi paljastaa, milloin asunnossa harrastetaan seksiä

    6. Näytä lisää
    1. 1

      IS seurasi Turun tapahtumia hetki hetkeltä: Vaaratiedotetta ei ehditty lähettää, presidentti Niinistö otti osaa suruun

    2. 2

      Silminnäkijät kertovat: Veitsellä aseistautunut mies hyökkäsi silmittömästi Turussa – ”puukotti lastenvaunujen kanssa liikkunutta naista”

    3. 3

      Poliisin Turussa tekemä kiinniotto tallentui videolle – silminnäkijä: poliisit pitivät epäiltyä maassa

    4. 4

      Terroristit suunnittelivat vielä suurempaa iskua Barcelonassa – poliisi arvelee 17-vuotiaan päätekijän kuolleen

    5. 5

      Video: Torimyyjä Arya, 24, ajoi Turun puukotuksista epäiltyä takaa pesäpallomailan kanssa

    6. Näytä lisää