Digitoday

Valikko

Intelin i7-suorittimet lyövät edeltäjät laudalta halvemmalla

Intel tuo tässä kuussa markkinoille kolme Core i7-sarjan prosessoria, jotka Digitodayn tehovertailussa lyövät laudalta kaikki edeltäjänsä.


Säikeellisissä prosessoritesteissä ja multimediasovelluksissa Core i7-suoritin on 30-40 prosenttia tehokkaampi kuin samalla kellotaajuudella toimiva  Core 2 Extreme Edition. Peleissä etu on kuitenkin selvästi pienempi eli 5-15 prosenttia.

Intelin Core i7-prosessoreissa on kaikki uutta, ne sisältävät uuden piiritason käskykannan ja  päivitetyt multimediakäskyt. I7:n jokaisella neljällä  ytimellä on oma 256 kilotavun L2-välimuisti ja yhteinen kahdeksan megatavun L3-välimuisti  ja neljä lisäydintä ht- eli HyperThreading  –teknologian mukaan.

HT-ytimet näkyvät käyttöjärjestelmissä erillisinä prosessoreina. Esimerkiksi Vistassa Core i7:stä näkyy kahdeksan ydintä.

Lisätehoa
ohjelmistoihin


HT-ytimet antavat lisätehoa säikeistetyissä ohjelmistoissa 25-30  prosenttia, ilmenee Digitodayn testeistä. Ilman niitä Core i7-malliston uudistettu mikrokoodi ja uudet multimediatoimintoja vauhdittavat sse 4.2-käskyt tuovat vain pienen parannuksen Core2:een verrattuna.

Core i7-sarja on kuitenkin tulevaisuutta sisäisen muistiohjaimen ja hyvien virransäätötekniikoiden takia, ja se on edullisempi ja tehokkaampi kuin edeltäjänsä.

Core 2-maailmassa neljä ydintä saatiin aikaan niin, että laitettiin yhteen kaksi tuplaydinprosessoria. Tässä rakennelmassa ei ollut kaikille ytimille yhteistä muistia. Kun Core 2:ssa kaksi ydintä käyttää yhteistä L2-välimuistia, i7:ssä kaikkien ytimien käyttämä alue on muuttunut L3-välimuistiksi, ja 256 megatavun L2 jää kunkin ytimen omaksi välimuistiluokitukseksi.

Välimuisteilla nopeutetaan ohjelmien ajamista tietokoneessa.

Suorittimet on tehty 45 nanometrin viivaleveydellä ja sisältävät 731miljoonaa transistoria. Se on vähemmän kuin esimerkiksi tehokkaimmissa Core 2-suorittimissa, joissa on 820 miljoonaa transistoria.

Markkinoille singahtaa ensi vaiheessa kolme mallia, jotka ovat 3,2 gigahertsin Core i7-965, 2,93 gigahertsin Core i7-940 ja 2,66 gigahertsin Core i7-920.

Piirisarjasta pääsy
suorittimen sisään


Prosessorit sisältävät muistiohjaimen, joka aikaisemmin sijaitsi emolevyyn piirisarjassa.  Uudella QuickPath-tekniikalla päästään Core i7-965:llä 6,4 gigatapahtuman sekuntivauhtiin. Muilla i7-prosessoreilla se on 4,8 gigatapahtumaa sekunnissa liikenteessä muistin ja ohjaimen välillä.

Muistiohjain tukee kolmikanavaisia ddr3-muisteja 1333 megahertsin vauhdilla.

Uutuudet pohjautuvat Nehalem-arkkitehtuuriin, ja niiden hinnat Suomessa ovat Verkkolkauppa.comin mukaan  1050  (i7-965),  595 (i7-940) ja 309 euroa (i7-920).

Testien mukaan volyymituotteeksi nouseva 309 euron Core i7 920 pistää hyvin kampoihin Intelin yksittäisprosessoreiden entiselle ykköstykille 3,2 gigahertsin Core 2 Extreme Edition QX9770:lle, joka maksaa Suomessa yksittäiskappaleina 1 411 euroa. Eli sen ostamisella ei ole enää järkeä, ellei hinta putoa murto-osaan..

Kolmikon vikkelin vaihtoehto Core i7-965 kolkuttaa Intelin Skulltrail kokoonpanoa pahaenteisesti. Vaikka  se häviää prosessoritesteissä, i7-arkkitehtuuri on parempi vaihtoehto kuluttajille, koska siinä ei ole samanlaista sudenkuoppaa muisteissa kuin Skulltraililla. Intelillä onkin jo tekeillä uusi versio Skulltrailista.

Intelin viime helmikuussa esittelemä kahden prosessorin Skulltrail-järjestelmä hyödyntää tehotyöasemien ja palvelimien maailmasta tuttuja ddr2-fbdimm-muisteja, jotka ovat heikko kohta muuten tehokkaassa kokonaisuudessa.

Intelin uutuudet nostavat tehorimaa kautta linjan ja tuovat myös etua tietokoneiden halvempaan hintaluokkaan, mikä on selvä muutos maailman siruvalmistajan julkistuspolitiikassa. Aikaisemmin päivänvalon näkivät ensimmäisinä kaikkein tehokkaimmat ja kalleimmat sirut.

Tasapainoista
arkkitehtuuria


Intel on tasapainoillut välillä onnistuen ja välillä mokaten tietokoneiden tehokkuuspyrkimyksissä. Historia on joskus hyvä opettaja, ja nyt siruvalmistaja on saanut laajalla rintamalla parannusta.

Tietokoneen hyvä suorituskyky rautatasolla riippuu prosessoreista, emolevystä, näytönohjaimista, kiintolevyistä ja muisteista. Yhden osan huonous vaikuttaa kokonaisuuteen. Siten tehokkaaseen tietokoneeseen ei kannata hankkia aivan perustason näytönohjainta, jos on tarkoitus myös pelata pelejä.

Intel on ollut mukana emolevyjen, emolevyjen piirisarjojen ja prosessoreiden suunnittelussa ja tuotannossa. Yhtiön tekemät ratkaisut ovat vaikuttaneet erityisesti käytettäviin muisteihin, mutta myös kiintolevyihin. Intelistä on myös tullut merkittävä flash-teknologiaan tukeutuvien kiintolevyjen valmistaja.

Käyttömuisteissa Intelin Core i7 -prosessorien muistiohjaimet tukevat nopeaa ddr3-arkkitehtuuria, mikä nostaa suorituskykyä.

Viime aikojen kuluttajatietokoneet ovat tukeutuneet vanhenevaan ddr2-muistiarkkitehtuuriin, ja vasta viime vuonna Intel-pohjaisissa emolevyissä päästiin ddr3-tukeen. Nyt se ulottuu jo prosessorin sisälle.

Intelin Core i7-arkkitehtuurin myötä tasapainoon ovat tulleet prosessorit, muistit ja kiintolevyt. Emolevyjen grafiikkatuessa on edelleen ongelmia. Intelin nyt julkistama DX58SO-emolevy tukee kahden tai kolmen näytönohjaimen kokoonpanossa vain AMD:n Crossfire-teknologiaa. Mukana ei ole Nvidian sli-tukea.

Sli-tuki on näillä näkyvillä tulossa ulkopuolisten emolevyvalmistajien vähän kalliimpien emolevyjen vakiovarastoon. Käyttäjän kannalta olisi tietysti hyvä, että kaikissa emolevyissä on sekä AMD:n että Nividian moniohjainstandardien tuki.

Prosessoripaikka muuttui
ja lisää virransäästöä


Intelin Core i7 -perheen tuotteet tarvitsevat uudet emolevyt, joissa on 1 366 kosketuspisteen prosessoripaikka. Yleisimmät prosessoripaikat ovat ennen sitä olleet LGA775 Core 2:lle ja LGA771 Xeoneille.

Intelin uutuuskolmikosta ainoastaan i7-965 on vapaa ylikellotukselle. Siruvalmistan Extreme  Motherboard DX58SO antaa bios-ohjelmassaan mahdollisuuden säätää  ytimien kertoimia, vauhdittaa muistiväylää tai yhdistellä nämä kaksi toimintoa.

Prosessorin ja muistien lähtökohtana on 133 megahertsiä. Suorittimen kertoimella 24 saadaan 3,2 gigahertsiä tai muisteissa kertoimella 10 päästään1 333 megahertsiin. Myös prosessorin jännitettä voidaan lisätä.

Prosessorin peruskerroin pysyy muuttumattomana, mutta neljän ytimen nopeuksia pääsee rassaamaan. Kullakin niillä on omat kertoimensa.

Suorittimen Turbo Boost Mode hoitaa ylikellottamisen, kunhan käyttöjärjestelmään on tehty tarvittavat muutokset. Ohjauspaneelin virranhallinnasta haetaan paras suoritusteho.

Turbo Boost Mode hoitaa myös vähäisellä kuormituksella ytimiä pois pelistä ja vähentää kellotaajuutta ilman, että peruskertoimeen kosketaan. Se myös osaa laittaa tietokoneen samanlaiseen virransäästötilaan kuin kannettavissa mikroissa.

Ylikellotus onnistui 3,46, 3,6, 3,72 ja 3,86 gigahertsissä, mutta nämä nopeudet tulevat esiin vasta raskaammalla kuormituksella, kuten testiohjelmalla. Prosessori ei siis koko ajan käy kuumilla kierroksilla.

Säikeitä tarjolla
jo runsaasti


Vain yhdellä prosessorilla ohjelmisto etenee peräkkäisinä prosesseina, mutta eri ytimet voivat samanaikaisesti hoitaa useaa ohjelmistosäiettä samanaikaisesti, kunhan ohjelmisto sen mahdollistaa. Säikeiden avulla ohjelmistoihin voidaan saada lisää syvyyttä ja rivakampaa tehoa.

Mitä enemmän säikeitä ja ytimiä on tarjolla, sitä parempi tilanne on ohjelmistojen käyttäjän kannalta.

Säikeelliset ohjelmistot ovat olleet tuttuja ammattikäytössä graafisessa ja mekaanisessa suunnittelussa sekä palvelinohjelmistoissa. Nyt ne ovat tulleet jo kaikkien pc-käyttäjien ulottuville.

Intelin mukaan neljää tai useampaa ydintä käytetään jo runsaasti kaikkialla tietojenkäsittelyssä.

Peleissä sellaisia ovat muun muassa THQ:n Relic Company of Heroes, Sierran World in Conflict: Soviet Assault, EA:n Flagship Hellgate: London, Crytekin Crysis, Ubisoftin Assassin’s Creed ja Far Cry 2, Capcomin Lost Planet Colonies Kingsoftin Mission Against Terror sekä Midway/Epicin Unreal Tournament 3.

Intel Core i7 lentää
Prosessorit tehovertailussa

TestitCore 2 QX9770/3,2Skulltrail 2x Core 2 QX9775/3,2Core i7-920 /2,66Core i7-940/2,93Core i7-965/3,2Core i7-965/3,2 Ilman HT:tä
3DMark Vantage CPUtest1184132852405265328552143
3DMark Vantage CPUtest21835,1722,324,42618,82
Sandra CPU Arithmetic Dhrystone49,92105,2970,9878,1684,0773,98
Sandra CPU Arithmetic Whetstone46,7585,7862,2668,9875,2547,73
Sandra CPU Multimedia Integer118,79299,23125,34137,04149,02118,69
Sandra CPU Multimedia Fl. Point66,73198,27100,7110,52119,9275,92
PCMark Vantage547057085711591963615530
Lähde: Digitoday


Kuluttajien sisällöntuottamisessa ytimiä ymmärtäviä vaihtoehtoja on myös tarjolla. Sellaisia ovat muun muassa Sonicin Easy Media Creator 10, Cyberlinkin Power Director 6 Plus, ProShow`n Gold 3.2, TMPEGEnc:n XPress 4.4, Avidin Pinnacle Studio 12, Corelin DVD Movie Factory 7, Cyberlinkin Power Producer 5 ja 7 sekä Corelin Video Studio X2.

Ammattimaisessa tietojenkäsittelyssä ja yrityksissä on kaikkein eniten säikeellisiä ohjelmistoja. Sellaisia ovat Adobe Photoshop CS3, Adobe After Effects CS4, DivX Codec v6.8, Autodesk 3d Studio Max, POV-Ray 3.7 Beta 23, Maxon Cinema v11, Main Concept Reference Encoder and Decoder v. 1.5, 3ivx MPEG 4, Sobey Edit Max 7, Newtek Lightwave v9.5, Sony Vegas v8.0b, Cineform Prospect HD ja Thompson Canopus EDIUS Pro 5.

Prosessoreita testattiin kolmella emolevyllä, jotka ovat Asus P5E3, Intel D5400XS ja Intel DX58SO. Näytönohjaimena oli Asus ENGTX280 TOP, Kiintolevyinä kahden sata-levyn Raid0-kokoonpano, QX9770:n kanssa 1333 megahertsin ddr3-muistit, Sama nopeus i7-prosessoreilla ja Skulltrailissa 800 megahertsin fb-dimmit.

Testiohjelmista Sandran vaihtoehdot ja Futuremarkin 3DMarkin CPU-mittaukset testaavat prosessorin suorituskykyä. Futuremarkin PCMark käy läpi koko tietokonetta.

Kommentit

    Näytä lisää

    Näitä luetaan!
    1. 1

      Imatralaisen Pian mies suuntaa Samantha Foxin Nilsiän-keikalle – naiset näreissään: ”Olis hänellä kotonakin joku, joka voisi pitää show’n...”

    2. 2

      Artistit jäätyvät täysin kesken Bumtsibumin toisen jakson – ”Ei voi olla totta!”

    3. 3

      Ilveksen valmentaja luuli pelin ratkenneen – joutui kääntymään pukukopilta takaisin: ”En ymmärrä vieläkään”

    4. 4

      Haluatko miljonääriksi -kisaaja vastaa varmoin elkein 1000 euron kysymykseen – Jaajolta ilmeetön tuijotus väärään vastaukseen

    5. 5

      Iso koira hyökkäsi Mynämäellä – kaatoi omistajan ja raateli Manu-koiran kuoliaaksi: ”Äiti huusi ihan shokissa”

    6. 6

      Tosi-tv-tähden herttainen perhekuva aiheutti somemyrskyn – 2-vuotiaan tyttären juomapullo herättää närkästystä

    7. 7

      Neuvostoliiton peitelty säteilyturma paljastui – Tšernobyliakin tuhoisampi onnettomuus salattiin sairastuneilta

    8. 8

      Juho Haapoja iski EU:n mestariksi ja 20 000 euroa rikkaammaksi

    9. 9

      Uskoisitko isoäidiksi? Tyrmäävä kaunotar villitsee Instagramissa aistikkailla kuvillaan – mukana koskettava viesti

    10. 10

      F1-kuskilta harvinaisen raju avautuminen – miten talli reagoi?

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Tangokuningatar Heidi Pakarinen löysi vieraan naisen kotoaan – murtuu kyyneliin muistosta: ”Se oli kerrasta finito”

    2. 2

      Narisija valitti 5 pennin virheestä – 44 vuotta taloyhtiöiden hallituksissa istunut Eila iski takaisin

    3. 3

      Sebastian Vettel murjaisi Suomi-vitsin – yleisö remahti nauruun

    4. 4

      Pilvi Hämäläiselle kävi hillitön asumoka – saapui Jussi-gaalaan Aina Inkerin polvisukissa: ”En muistanut, että mulla on halkio”

    5. 5

      Teinityttö tahtoi tehdä poikaystävänsä mustasukkaiseksi – onko tämä jo liian huomionhakuista?

    6. 6

      Nainen laittoi hulinaksi Prismassa – taltutettiin käsiraudoilla

    7. 7

      Teuvo Loman: Kihlat! Julkaisi kuvan onnenhetkestä

    8. 8

      Iso koira hyökkäsi Mynämäellä – kaatoi omistajan ja raateli Manu-koiran kuoliaaksi: ”Äiti huusi ihan shokissa”

    9. 9

      Mikroaaltouuni on yksi keittiön pahimmista törkypesistä – Näin teet näppärän tehopesun

    10. 10

      Puhelimen hukkuminen pelasti Riikan ja Tiian Las Vegasin ryöstötilanteelta: ”Nyt korkkarit jalasta ja juostaan!”

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Pesukoneen takaa tuli hirveä haju – huoltomiehen löytö kertoo karua kieltä suomalaisten uusavuttomuudesta

    2. 2

      11 kyytä köllötteli rinteessä – asiantuntija kertoo, kuinka käärmeistä pääsee eroon: ”Se ei tule ikinä takaisin”

    3. 3

      Uusi ennuste: Poikkeuksellinen lämpöaalto vyöryy Suomeen – keskimäärin vain noin kolme kertaa sadassa vuodessa

    4. 4

      Rovaniemen junan lähtö viivästyi yllättäen – konduktööriltä kylmäävä kuulutus: ”Junassa on vakava henkeä uhkaava tilanne”

    5. 5

      Nuoren naisen asunnosta levisi karmea haju 48 asunnon taloyhtiöön – löydön puhdistamiseen tarvittiin siirtolava

    6. 6

      Teinityttö tervehti tuntematonta miestä koulumatkalla – siitä käynnistyi painajainen

    7. 7

      Suomen tunnetuin bordelli pyöri Riihimäellä – rattohotelli Bonanzan henkilökunnalla suora ohje lapsiperheiden varalle

    8. 8

      IS seurasi tapahtumien etenemistä: Terrori-isku parlamentin luona Lontoossa – 4 kuoli

    9. 9

      Teinityttö julkaisi hervottoman kuvaparin äidistään kostean illanvieton jälkeen – kiusallinen kuva villitsee somessa: ”Lauantai ja sunnuntai”

    10. 10

      Uusi kansantauti? ”Sairastuneita on Suomessa nyt noin 44 000, ja joka vuosi reilut 2000 sairastuu”

    11. Näytä lisää
    Näitä luetaan!
    1. 1

      Imatralaisen Pian mies suuntaa Samantha Foxin Nilsiän-keikalle – naiset näreissään: ”Olis hänellä kotonakin joku, joka voisi pitää show’n...”

    2. 2

      Artistit jäätyvät täysin kesken Bumtsibumin toisen jakson – ”Ei voi olla totta!”

    3. 3

      Ilveksen valmentaja luuli pelin ratkenneen – joutui kääntymään pukukopilta takaisin: ”En ymmärrä vieläkään”

    4. 4

      Haluatko miljonääriksi -kisaaja vastaa varmoin elkein 1000 euron kysymykseen – Jaajolta ilmeetön tuijotus väärään vastaukseen

    5. 5

      Iso koira hyökkäsi Mynämäellä – kaatoi omistajan ja raateli Manu-koiran kuoliaaksi: ”Äiti huusi ihan shokissa”

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Tangokuningatar Heidi Pakarinen löysi vieraan naisen kotoaan – murtuu kyyneliin muistosta: ”Se oli kerrasta finito”

    2. 2

      Narisija valitti 5 pennin virheestä – 44 vuotta taloyhtiöiden hallituksissa istunut Eila iski takaisin

    3. 3

      Sebastian Vettel murjaisi Suomi-vitsin – yleisö remahti nauruun

    4. 4

      Pilvi Hämäläiselle kävi hillitön asumoka – saapui Jussi-gaalaan Aina Inkerin polvisukissa: ”En muistanut, että mulla on halkio”

    5. 5

      Teinityttö tahtoi tehdä poikaystävänsä mustasukkaiseksi – onko tämä jo liian huomionhakuista?

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Pesukoneen takaa tuli hirveä haju – huoltomiehen löytö kertoo karua kieltä suomalaisten uusavuttomuudesta

    2. 2

      11 kyytä köllötteli rinteessä – asiantuntija kertoo, kuinka käärmeistä pääsee eroon: ”Se ei tule ikinä takaisin”

    3. 3

      Uusi ennuste: Poikkeuksellinen lämpöaalto vyöryy Suomeen – keskimäärin vain noin kolme kertaa sadassa vuodessa

    4. 4

      Rovaniemen junan lähtö viivästyi yllättäen – konduktööriltä kylmäävä kuulutus: ”Junassa on vakava henkeä uhkaava tilanne”

    5. 5

      Nuoren naisen asunnosta levisi karmea haju 48 asunnon taloyhtiöön – löydön puhdistamiseen tarvittiin siirtolava

    6. Näytä lisää