Digitoday

Valikko

Suomalaiskaupoille toimitettiin 1,9 miljoonaa kännykkää vuodessa

Julkaistu:

Suomen matkapuhelinkauppa jatkaa kutistumistaan. Jälleenmyyjille toimitetuista puhelimista on alkuvuonna kadonnut kuukauden myyntiä vastaava määrä. Keskihinta laski edellisvuoden syyskuun 157 eurosta 139 euroon.
Tammi-syyskuun myyntimäärä oli jo 10 prosenttia viimevuotista jäljessä. Syyskuussa toimitettiin kauppoihin 153 000 matkapuhelinta, mikä neljä prosenttia vähemmän kuin viime vuoden syyskuussa.

Toimitusten euromääräinen arvo edelliseen vuoteen verrattuna laski vielä enemmän eli 15 prosenttia. Vuoden kumulatiivisen myynnin arvo laski 23 prosenttia.

Tammi-syyskuussa puhelimia toimitettiin kauppoihin yhteensä 1 249 000 puhelinta, mikä on 10 vähemmän kuin edellisvuoden vastaavana aikana.

3G puhelimien osuus
kokonaistoimituksista oli syyskuussa 24 prosenttia. Tiedot selviävät Elektroniikan Tukkukauppiaiden yhdistyksen kuukausiseurannasta.

Kuluneen 12 kuukauden aikana
matkapuhelimia on toimitettu kauppoihin noin 300 miljoonan euron arvosta. Samalla jaksolla toimitettujen puhelinten keskihinta on ollut 154 euroa kun se lokakuusta 2005 syyskuun loppuun 2006 oli 161 euroa.

Keskimäärin vuoden aikana kauppoihin toimitetaan runsaat 160 000 matkapuhelinta.

Matkapuhelintoimitukset jälleenmyyjille 12 kk:n aikana
 KPLEUR
Lokakuu 2006174853168
Marraskuus 2006288312174
Joulukuu 2006221788147
Tammikuu 2007141480128
Helmikuu 200785613152
Maaliskuu 2007131211124
Huhtikuu 2007104946213
Toukokuu 2007134073177
Kesäkuu 2007157899180
Heinäkuu 2007180462127
Elokuu 2006159618121
Syyskuu 2007153459139
Keskiarvo161 143154
Yhteensä1 933 714298 114 242
Lähde: Eletroniikan tukkukauppiaat ry


Kommentit

    Näytä lisää

    Näitä luetaan!
    1. 1

      TMZ: Linkin Parkin solisti Chester Bennington, 41, on kuollut

    2. 2

      Teemu Selänteen pojat katsoivat ilmaiseksi keikkaa isänsä luksusjahdilta – lavalla esiintyneeltä Reino Nordinilta osuva kuitti aiheesta

    3. 3

      Varusmies tuupertui maahan Cooperin testin jälkeen Vekaranjärvellä – IL: Todettiin myöhemmin aivokuolleeksi

    4. 4

      Linkin Parkin laulaja julkaisi koskettavan kirjeen, kun Chris Cornell teki itsemurhan: ”Itken edelleen” – kuoli itse Cornellin syntymäpäivänä

    5. 5

      Instagram sensuroi Emilian, 25, rohkean bikinikuvan – kahden lapsen äiti pöyristyi: ”Kun muodokkaampi nainen laittaa kuvan, se poistetaan”

    6. 6

      O.J. Simpson pääsee ehdonalaiseen – vapautuu lokakuussa vankilasta

    7. 7

      Urheilutoimittaja yritti syytteen mukaan tilata naisystävänsä yliajon – maksoi vangille 6 500 euroa etumaksuna

    8. 8

      Seura: Nina Mikkosen suuri huoli pojistaan – molemmat ovat erityislapsia

    9. 9

      Nainen ei pessyt itseään pesuaineilla kahteen viikkoon – vaikutukset yllättivät

    10. 10

      Yleinen nukkumisasento voikin aiheuttaa naamaryppyjä – vaihda tähän

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Tiedätkö, mitä oikeasti omistat? Syöpäsairaalla vaimolla oli käyttöoikeus muistisairaan miehensä tilille – maistraatti iski väliin

    2. 2

      Harrastatko sinäkin ”Pirkka-seksiä”? 7 syytä, miksi se on tajuttoman upeaa

    3. 3

      Nainen ei pessyt itseään pesuaineilla kahteen viikkoon – vaikutukset yllättivät

    4. 4

      Yllätystieto – Arto Bryggare uskoo tietävänsä syyn Usain Boltin lopettamiseen

    5. 5

      TMZ: Linkin Parkin solisti Chester Bennington, 41, on kuollut

    6. 6

      Teemu Selänteen pojat katsoivat ilmaiseksi keikkaa isänsä luksusjahdilta – lavalla esiintyneeltä Reino Nordinilta osuva kuitti aiheesta

    7. 7

      Apu: Jethro Rostedt aikoo jäädä eläkkeelle 5 vuoden sisällä – kerskailee omaisuudellaan: ”Kyllä se miljoonissa lasketaan”

    8. 8

      Kaupunginvaltuutettu pahoitti mielensä Ilosaarirockin naku-uinnista: ”Mauttomuuden mauttomuus, tunnin siellä kikkeloivat”

    9. 9

      Varusmies tuupertui maahan Cooperin testin jälkeen Vekaranjärvellä – IL: Todettiin myöhemmin aivokuolleeksi

    10. 10

      Brittiläinen megayhtye sai ikuisen porttikiellon Kiinaan: Tämä Instagram-kuva johti karuun linjaukseen – fanit järkyttyivät

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Hanna menetti miehensä äkillisesti – Kimmosta jäi jälkeen vain hoitajan ojentama muovipussi

    2. 2

      Saara ja Esa panivat seksielämänsä kuntoon kahdessa viikossa: ”Miksi emme kokeilleet tätä aiemmin?”

    3. 3

      Harrastatko sinäkin ”Pirkka-seksiä”? 7 syytä, miksi se on tajuttoman upeaa

    4. 4

      Salkkarit-kaunotar Tiia, 31, poseeraa tavalliselta näyttävässä rantakuvassa – huomaatko kuvaan jääneen ”nolon” mokan?

    5. 5

      Apu: Hanna Sumari kilahti ja raivosi ravintolassa naiselle, jonka pakaraväli vilkkui: ”Alkoi käry nousta”

    6. 6

      Äiti ja isä löytyivät surmattuina – alkoi selvitä, että tytöille oli ehkä tapahtunut jotain vielä karmivampaa

    7. 7

      Venäläisturisteja virtaa Suomeen yllättävästä syystä – näitä hamstrataan nyt kaupoista

    8. 8

      Synkkä juhlailta Salossa – morsian joutui soittamaan poliisin omiin häihinsä

    9. 9

      Nuori nainen lähetti avoimen sairauslomaviestin – pomon reaktio sai itkemään

    10. 10

      Sabina Särkkä narahti uimapukukuvansa muokkaamisesta – kihlatun julkaisu paljasti totuuden: huomaatko eron?

    11. Näytä lisää
    Näitä luetaan!
    1. 1

      TMZ: Linkin Parkin solisti Chester Bennington, 41, on kuollut

    2. 2

      Teemu Selänteen pojat katsoivat ilmaiseksi keikkaa isänsä luksusjahdilta – lavalla esiintyneeltä Reino Nordinilta osuva kuitti aiheesta

    3. 3

      Varusmies tuupertui maahan Cooperin testin jälkeen Vekaranjärvellä – IL: Todettiin myöhemmin aivokuolleeksi

    4. 4

      Linkin Parkin laulaja julkaisi koskettavan kirjeen, kun Chris Cornell teki itsemurhan: ”Itken edelleen” – kuoli itse Cornellin syntymäpäivänä

    5. 5

      Instagram sensuroi Emilian, 25, rohkean bikinikuvan – kahden lapsen äiti pöyristyi: ”Kun muodokkaampi nainen laittaa kuvan, se poistetaan”

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Tiedätkö, mitä oikeasti omistat? Syöpäsairaalla vaimolla oli käyttöoikeus muistisairaan miehensä tilille – maistraatti iski väliin

    2. 2

      Harrastatko sinäkin ”Pirkka-seksiä”? 7 syytä, miksi se on tajuttoman upeaa

    3. 3

      Nainen ei pessyt itseään pesuaineilla kahteen viikkoon – vaikutukset yllättivät

    4. 4

      Yllätystieto – Arto Bryggare uskoo tietävänsä syyn Usain Boltin lopettamiseen

    5. 5

      TMZ: Linkin Parkin solisti Chester Bennington, 41, on kuollut

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Hanna menetti miehensä äkillisesti – Kimmosta jäi jälkeen vain hoitajan ojentama muovipussi

    2. 2

      Saara ja Esa panivat seksielämänsä kuntoon kahdessa viikossa: ”Miksi emme kokeilleet tätä aiemmin?”

    3. 3

      Harrastatko sinäkin ”Pirkka-seksiä”? 7 syytä, miksi se on tajuttoman upeaa

    4. 4

      Salkkarit-kaunotar Tiia, 31, poseeraa tavalliselta näyttävässä rantakuvassa – huomaatko kuvaan jääneen ”nolon” mokan?

    5. 5

      Apu: Hanna Sumari kilahti ja raivosi ravintolassa naiselle, jonka pakaraväli vilkkui: ”Alkoi käry nousta”

    6. Näytä lisää