Uuno

Autot

Valikko

Volkswagen tammikuussa Suomen myydyin automerkki

Julkaistu:

AUTOKAUPPA
Automarkkina kasvoi tammikuussa.
Tammikuussa rekisteröitiin 11 788 uutta henkilöautoa, mikä on 14,8 prosenttia enemmän kuin viime vuoden tammikuussa. Suomalaiset kuluttajat eivät näköjään hätkähtäneet VW-konsernin päästöskandaalia, sillä Volkswagen oli maan myydyin merkki.

Suurimpana yksittäisenä syynä rekisteröintien kasvuun Suomessa oli alan mielestä romutuspalkkiokokeilu, jonka piiriin kuuluvia autoja rekisteröitiin vielä tammikuun aikana. Toinen syy on autoveron lievä alentuminen vuoden alusta.

Uusia pakettiautoja rekisteröitiin tammikuussa 1 149 kappaletta ja viime vuoden tammikuuhun verrattuna määrä kasvoi 19,8 prosenttia. Pakettiautokauppaan on kertynyt patoumaa viimeisten seitsemän laihan vuoden jälkeen, joka alkaa nyt vaikuttaa myyntiin. Autoalan ennusteryhmä ennustaa kuluvalle vuodelle lievää kasvua pakettiautokauppaan.

Pakettiautojen tavoin myös kuorma-autojen rekisteröintimäärä kasvoi viime vuodesta. Uusia kuorma-autoja rekisteröitiin 285 kappaletta. Linja-autoja ensirekisteröitiin tammikuussa 29 kappaletta.

Myydyimmät automerkit

Markkina-Markkina-Kumulatiivinen
Merkki01/2016osuus (%)01/2015osuus (%)muutos (%)
1.VOLKSWAGEN 1 42612,21 29512,710,1
2.TOYOTA 1 21910,49419,229,5
3.SKODA 1 21410,49409,229,1
4.FORD 9728,36806,742,9
5.VOLVO 9628,28978,87,2
6.OPEL 7166,15065,041,5
7.AUDI 7156,16756,65,9
8.NISSAN 6555,66636,5-1,2
9.BMW 5424,67327,2-26,0
10.MERCEDES-BENZ 5374,64624,516,2
11.KIA 4844,14724,62,5
12.HONDA 3473,02352,347,7
13.HYUNDAI 2872,42212,229,9
14.SEAT 2622,21961,933,7
15.PEUGEOT 2432,13012,9-19,3
16.MAZDA 2271,91551,546,5
17.CITROEN 1541,31891,9-18,5
18.MITSUBISHI 1421,22102,1-32,4
19.SUBARU 1231,0840,846,4
20.RENAULT 1201,01121,17,1
21.DACIA 1151,0770,849,4
22.SUZUKI 950,8310,3206,5
23.LAND ROVER 330,3300,310,0
24.LEXUS 210,2390,4-46,2
25.MINI 200,2210,2-4,8
26.ALFA ROMEO 190,210,01 800,0
27.PORSCHE 150,1280,3-46,4
28.SSANGYONG 120,1.,-
29.JEEP 110,1.,-
30.TESLA MOTORS 100,150,0100,0
Muut merkit 240,2120,1100,0

Myydyimmät automallit

Markkina-Markkina-Kumulatiivinen
Merkki ja mallisarja01/2016osuus (%)01/2015osuus (%)muutos (%)
1.SKODA OCTAVIA5524,76236,1-11,4
2.NISSAN QASHQAI4503,84424,31,8
3.FORD FOCUS3893,31631,6138,7
4.VOLKSWAGEN GOLF3873,33943,9-1,8
5.TOYOTA AURIS3833,32852,834,4
6.TOYOTA AVENSIS3663,11741,7110,3
7.OPEL ASTRA3643,11371,3165,7
8.VOLKSWAGEN PASSAT3473,03173,19,5
9.SKODA SUPERB2842,4730,7289,0
10.VOLKSWAGEN POLO2822,41281,3120,3
11.TOYOTA YARIS2752,32212,224,4
12.AUDI A42632,21281,3105,5
13.VOLVO V402432,12492,4-2,4
14.FORD FIESTA2131,81761,721,0
15.VOLVO XC602011,71611,624,8
16.VOLVO V601881,62022,0-6,9
17.AUDI A31851,62752,7-32,7
18.FORD MONDEO1841,61931,9-4,7
19.SKODA FABIA1671,4460,5263,0
20.HONDA CR-V1531,31011,051,5
21.BMW 5-SARJA1491,32902,8-48,6
22.KIA RIO1451,21441,40,7
23.MERCEDES-BENZ C-SARJA1451,21761,7-17,6
24.HYUNDAI I201411,2540,5161,1
25.KIA CEED1411,21281,310,2
26.HONDA CIVIC1301,11131,115,0
27.BMW 3-SARJA1291,11971,9-34,5
28.OPEL CORSA1211,0620,695,2
29.AUDI A61110,91091,11,8
30.VOLKSWAGEN TOURAN1090,9340,3220,6
31.SKODA RAPID1070,9910,917,6
32.SEAT LEON1060,9810,830,9
  • Volkswagen

Kommentit

    Näytä lisää
    Kommentointi on päättynyt
    Näitä luetaan!
    1. 1

      Suomalaisseurueen kotimatka Kroatiasta tyssäsi, kun kännykkään kilahti viesti – ”Loput 120 seisoivat kentällä tumput suorina ja ihmettelivät”

    2. 2

      Nuorisojengi piinaa Talent-sensaatiolaulajaa karmealla tavalla

    3. 3

      Naisen alastoman ruumiin vierestä löytyi kastikekauha, jonka hirvittävä tarkoitus selvisi pian poliisille – missä ovat heidän murhaajansa?

    4. 4

      CNN selvitti: Näin Pohjois-Korean johtaja rahoittaa luksuselämänsä

    5. 5

      Vesan mökkipihalla tapahtunut ”kylmäverinen rikos” tallentui videolle – pääepäilty on ketterä ja katala peto

    6. 6

      Tyly muutos ensi viikon sääennusteeseen: +30 asteen helleaalto koukkaakin Venäjälle – Suomeen luvassa jotain ihan muuta

    7. 7

      Yön uutiset: Katso mitä tapahtui, kun nukuit

    8. 8

      Kelly Osbournen kiusallinen vaatemoka – mekko jumittui päälle: fanien huomio kiinnittyi johonkin aivan muuhun

    9. 9

      Lehtiväite: Koko Venäjän MM-kisajoukkueen ylle laskeutui dopingvarjo

    10. 10

      Yksi tehtävä juhannusaatolta herätti kysymyksiä Hämeen poliisissa: ”Mitä ihmettä ihmisten mielessä liikkuu”

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Yksi tehtävä juhannusaatolta herätti kysymyksiä Hämeen poliisissa: ”Mitä ihmettä ihmisten mielessä liikkuu”

    2. 2

      Kris Jennerin paljastavasta salikuvasta löytyi nolo moka: kuvanmuokkaus meni pahasti pieleen – jopa fanit kritisoivat: ”Surullista!”

    3. 3

      Pirullisen vaikea tarkkuustesti testaa hoksottimesi

    4. 4

      Naisen alastoman ruumiin vierestä löytyi kastikekauha, jonka hirvittävä tarkoitus selvisi pian poliisille – missä ovat heidän murhaajansa?

    5. 5

      Kouvolalainen Markku on käynyt Pohjois-Koreassa yli 30 kertaa auttamassa – Kuvat suljetusta diktatuurista kertovat paljon

    6. 6

      Onko tässä maailman seksikkäin pilotti? Susanna ohjaa suuria lentokoneita ja elää luksuselämää – ”Meidän täytyy antaa ammattimainen kuva”

    7. 7

      Lentoemäntä Martinalla on Euroopan suurimmat rinnat – haaveilee nyt yhtä äärimmäisestä pepusta: kirurgeilta täystyrmäys

    8. 8

      Ykköskierroksella varattu suomalaislupaus pettyi – ”Kaikki ei napsahtanut kohdilleen”

    9. 9

      Onko tässä Suomen komein halkopino? Kaikkien halkopinojen äitiin upposi 15 kuutiota pilkkeitä

    10. 10

      Leskiprinsessa ja 7 tytärtä pitivät orjia luksushotellissa – tuomittujen palvelusväkeä pidettiin epäinhimillisissä olosuhteissa

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Kesäyö innosti pariskunnan niin villiin seksiin, ettei tuhoilta vältytty – leirintäalueen johtaja kertoo näkymästä, joka ei unohdu

    2. 2

      Lentoemännän yksinkertainen vessakikka toimii yhtä varmasti myös kotona

    3. 3

      Kasperi Kapanen toi kanadalaisrakkaansa Suomeen – 18-vuotias Annika käänsi katseita Kuopion rannoilla pepun paljastavissa bikineissä

    4. 4

      Martina Aitolehden kipujen syy selvisi: Lääkäriltä tyly tuomio – ”Kyyneleethän siinä pääsi”

    5. 5

      Entinen miljonääri luopui kaikesta ja muutti hökkeliin autiolle saarelle – 20 vuotta eikä ole katunut päivääkään

    6. 6

      Kotihälytyskeikalla odotti näky, joka riipaisi jopa vanhan sosiaalityöntekijän sydäntä – viranomaiset vetoavat juhannusjuhlijoihin

    7. 7

      23 asiaa, jotka mullistuvat uudessa alkoholilaissa – kapakoiden aukioloajat, neloskalja kauppoihin...

    8. 8

      Yksi tehtävä juhannusaatolta herätti kysymyksiä Hämeen poliisissa: ”Mitä ihmettä ihmisten mielessä liikkuu”

    9. 9

      Metsämustikoissa voi piillä vaarallinen loinen – onko syytä huoleen?

    10. 10

      Saako 15-vuotias olla yötä tyttöystävän luona? Psykologi: ”Vanhemmuuteen kuuluu estää yhdessä yöpymiset”

    11. Näytä lisää
    Näitä luetaan!
    1. 1

      Suomalaisseurueen kotimatka Kroatiasta tyssäsi, kun kännykkään kilahti viesti – ”Loput 120 seisoivat kentällä tumput suorina ja ihmettelivät”

    2. 2

      Nuorisojengi piinaa Talent-sensaatiolaulajaa karmealla tavalla

    3. 3

      Naisen alastoman ruumiin vierestä löytyi kastikekauha, jonka hirvittävä tarkoitus selvisi pian poliisille – missä ovat heidän murhaajansa?

    4. 4

      CNN selvitti: Näin Pohjois-Korean johtaja rahoittaa luksuselämänsä

    5. 5

      Vesan mökkipihalla tapahtunut ”kylmäverinen rikos” tallentui videolle – pääepäilty on ketterä ja katala peto

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Yksi tehtävä juhannusaatolta herätti kysymyksiä Hämeen poliisissa: ”Mitä ihmettä ihmisten mielessä liikkuu”

    2. 2

      Kris Jennerin paljastavasta salikuvasta löytyi nolo moka: kuvanmuokkaus meni pahasti pieleen – jopa fanit kritisoivat: ”Surullista!”

    3. 3

      Pirullisen vaikea tarkkuustesti testaa hoksottimesi

    4. 4

      Naisen alastoman ruumiin vierestä löytyi kastikekauha, jonka hirvittävä tarkoitus selvisi pian poliisille – missä ovat heidän murhaajansa?

    5. 5

      Kouvolalainen Markku on käynyt Pohjois-Koreassa yli 30 kertaa auttamassa – Kuvat suljetusta diktatuurista kertovat paljon

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Kesäyö innosti pariskunnan niin villiin seksiin, ettei tuhoilta vältytty – leirintäalueen johtaja kertoo näkymästä, joka ei unohdu

    2. 2

      Lentoemännän yksinkertainen vessakikka toimii yhtä varmasti myös kotona

    3. 3

      Kasperi Kapanen toi kanadalaisrakkaansa Suomeen – 18-vuotias Annika käänsi katseita Kuopion rannoilla pepun paljastavissa bikineissä

    4. 4

      Martina Aitolehden kipujen syy selvisi: Lääkäriltä tyly tuomio – ”Kyyneleethän siinä pääsi”

    5. 5

      Entinen miljonääri luopui kaikesta ja muutti hökkeliin autiolle saarelle – 20 vuotta eikä ole katunut päivääkään

    6. Näytä lisää