Sauli, Saul

Autot

Valikko

Volkswagen tammikuussa Suomen myydyin automerkki

AUTOKAUPPA
Automarkkina kasvoi tammikuussa.
Tammikuussa rekisteröitiin 11 788 uutta henkilöautoa, mikä on 14,8 prosenttia enemmän kuin viime vuoden tammikuussa. Suomalaiset kuluttajat eivät näköjään hätkähtäneet VW-konsernin päästöskandaalia, sillä Volkswagen oli maan myydyin merkki.

Suurimpana yksittäisenä syynä rekisteröintien kasvuun Suomessa oli alan mielestä romutuspalkkiokokeilu, jonka piiriin kuuluvia autoja rekisteröitiin vielä tammikuun aikana. Toinen syy on autoveron lievä alentuminen vuoden alusta.

Uusia pakettiautoja rekisteröitiin tammikuussa 1 149 kappaletta ja viime vuoden tammikuuhun verrattuna määrä kasvoi 19,8 prosenttia. Pakettiautokauppaan on kertynyt patoumaa viimeisten seitsemän laihan vuoden jälkeen, joka alkaa nyt vaikuttaa myyntiin. Autoalan ennusteryhmä ennustaa kuluvalle vuodelle lievää kasvua pakettiautokauppaan.

Pakettiautojen tavoin myös kuorma-autojen rekisteröintimäärä kasvoi viime vuodesta. Uusia kuorma-autoja rekisteröitiin 285 kappaletta. Linja-autoja ensirekisteröitiin tammikuussa 29 kappaletta.

Myydyimmät automerkit

Markkina-Markkina-Kumulatiivinen
Merkki01/2016osuus (%)01/2015osuus (%)muutos (%)
1.VOLKSWAGEN 1 42612,21 29512,710,1
2.TOYOTA 1 21910,49419,229,5
3.SKODA 1 21410,49409,229,1
4.FORD 9728,36806,742,9
5.VOLVO 9628,28978,87,2
6.OPEL 7166,15065,041,5
7.AUDI 7156,16756,65,9
8.NISSAN 6555,66636,5-1,2
9.BMW 5424,67327,2-26,0
10.MERCEDES-BENZ 5374,64624,516,2
11.KIA 4844,14724,62,5
12.HONDA 3473,02352,347,7
13.HYUNDAI 2872,42212,229,9
14.SEAT 2622,21961,933,7
15.PEUGEOT 2432,13012,9-19,3
16.MAZDA 2271,91551,546,5
17.CITROEN 1541,31891,9-18,5
18.MITSUBISHI 1421,22102,1-32,4
19.SUBARU 1231,0840,846,4
20.RENAULT 1201,01121,17,1
21.DACIA 1151,0770,849,4
22.SUZUKI 950,8310,3206,5
23.LAND ROVER 330,3300,310,0
24.LEXUS 210,2390,4-46,2
25.MINI 200,2210,2-4,8
26.ALFA ROMEO 190,210,01 800,0
27.PORSCHE 150,1280,3-46,4
28.SSANGYONG 120,1.,-
29.JEEP 110,1.,-
30.TESLA MOTORS 100,150,0100,0
Muut merkit 240,2120,1100,0

Myydyimmät automallit

Markkina-Markkina-Kumulatiivinen
Merkki ja mallisarja01/2016osuus (%)01/2015osuus (%)muutos (%)
1.SKODA OCTAVIA5524,76236,1-11,4
2.NISSAN QASHQAI4503,84424,31,8
3.FORD FOCUS3893,31631,6138,7
4.VOLKSWAGEN GOLF3873,33943,9-1,8
5.TOYOTA AURIS3833,32852,834,4
6.TOYOTA AVENSIS3663,11741,7110,3
7.OPEL ASTRA3643,11371,3165,7
8.VOLKSWAGEN PASSAT3473,03173,19,5
9.SKODA SUPERB2842,4730,7289,0
10.VOLKSWAGEN POLO2822,41281,3120,3
11.TOYOTA YARIS2752,32212,224,4
12.AUDI A42632,21281,3105,5
13.VOLVO V402432,12492,4-2,4
14.FORD FIESTA2131,81761,721,0
15.VOLVO XC602011,71611,624,8
16.VOLVO V601881,62022,0-6,9
17.AUDI A31851,62752,7-32,7
18.FORD MONDEO1841,61931,9-4,7
19.SKODA FABIA1671,4460,5263,0
20.HONDA CR-V1531,31011,051,5
21.BMW 5-SARJA1491,32902,8-48,6
22.KIA RIO1451,21441,40,7
23.MERCEDES-BENZ C-SARJA1451,21761,7-17,6
24.HYUNDAI I201411,2540,5161,1
25.KIA CEED1411,21281,310,2
26.HONDA CIVIC1301,11131,115,0
27.BMW 3-SARJA1291,11971,9-34,5
28.OPEL CORSA1211,0620,695,2
29.AUDI A61110,91091,11,8
30.VOLKSWAGEN TOURAN1090,9340,3220,6
31.SKODA RAPID1070,9910,917,6
32.SEAT LEON1060,9810,830,9
  • Volkswagen

Kommentit

    Näytä lisää
    Kommentointi on päättynyt
    Näitä luetaan!
    1. 1

      Bikinipöksyt kokevat tänä kesänä muodonmuutoksen – pukisitko itse yllesi?

    2. 2

      Leo Komarov teki kiistanalaisen sopimuksen – ura Leijonissa vaakalaudalla

    3. 3

      Autotehtaan 30 000 euron vuosipalkka herätti ihmetystä – näin Valmet Automotive vastaa

    4. 4

      Corey Elkins ratkaisi jännitysnäytelmän – HIFK tasoitti ottelusarjan TPS:aa vastaan

    5. 5

      Vastanäyttelijän ulkonäkö ei kelvannut Emmerdale-kaunottarelle: Uhkasi lähteä sarjasta – ”Ei tarpeeksi komea”

    6. 6

      Parantumatonta syöpää pitkään sairastanut Juhani, 70, tahtoo armokuoleman: ”En voi elämässä enempää kokea”

    7. 7

      Karu kuva rannalta kertoo, miksi sukeltaja etsi kahville lähteneitä pilkkijöitä – hoksaatko, mikä sitten herätti pelastajien huomion?

    8. 8

      Onko Leo Komarovin ura Leijonissa ohi? Näin Jääkiekkoliiton pomo kommentoi kohusopimusta

    9. 9

      Katso 63 kunnan lista: tällä hinnalla kesämökki käy nyt kaupaksi

    10. 10

      Temptation Islandin varattu Vilma, 24, avautuu kokemuksestaan viettelysten saarella – ”Oli sellainen pieni bitch moment…”

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Vihreä Nissan lepää kyljellään Tornion keskustassa – poliisi kertoo, miksi ei puutu tapaukseen

    2. 2

      Bikinipöksyt kokevat tänä kesänä muodonmuutoksen – pukisitko itse yllesi?

    3. 3

      Salainen laatuvirhe paljastui omakotitalosta – lattiakaivon hinnaksi tuli lähes 40 000 euroa

    4. 4

      Albinismia sairastavat kaksostytöt ihastuttavat malleina – poseeraavat nyt yhdessä tumman isosiskonsa kanssa

    5. 5

      "Ei kai alapää ole hygieenisempi?" – julkisessa saunassa sattunut tapaus kuohuttaa taas HS:n mielipideosastossa

    6. 6

      Jättimäinen tulipalo Vantaalla Kehä III:n tuntumassa, sammutustyöt kestävät koko päivän – ”Liikennettä haittaavaa savunmuodostusta”

    7. 7

      Tässäkö Suomen raskaimmat ja stressaavimmat työt? Katso 30 ammatin lista

    8. 8

      Äiti kysyi, mistä uudet farkut kiristävät? 4-vuotiaan pojan ronski vastaus huvittaa

    9. 9

      Karu kuva rannalta kertoo, miksi sukeltaja etsi kahville lähteneitä pilkkijöitä – hoksaatko, mikä sitten herätti pelastajien huomion?

    10. 10

      6 vaaran merkkiä: Jos huomaat näitä, tietokoneellasi voi olla haittaohjelma

    11. Näytä lisää
    1. 1

      11 kyytä köllötteli rinteessä – asiantuntija kertoo, kuinka käärmeistä pääsee eroon: ”Se ei tule ikinä takaisin”

    2. 2

      Uusi ennuste: Poikkeuksellinen lämpöaalto vyöryy Suomeen – keskimäärin vain noin kolme kertaa sadassa vuodessa

    3. 3

      Merkel tyrmistyi ”hävyttömästä” tempusta – Trump ojensi 350 miljardin laskun

    4. 4

      Rovaniemen junan lähtö viivästyi yllättäen – konduktööriltä kylmäävä kuulutus: ”Junassa on vakava henkeä uhkaava tilanne”

    5. 5

      Nuoren naisen asunnosta levisi karmea haju 48 asunnon taloyhtiöön – löydön puhdistamiseen tarvittiin siirtolava

    6. 6

      Teinityttö tervehti tuntematonta miestä koulumatkalla – siitä käynnistyi painajainen

    7. 7

      Suomen tunnetuin bordelli pyöri Riihimäellä – rattohotelli Bonanzan henkilökunnalla suora ohje lapsiperheiden varalle

    8. 8

      IS seurasi tapahtumien etenemistä: Terrori-isku parlamentin luona Lontoossa – 4 kuoli

    9. 9

      Teinityttö julkaisi hervottoman kuvaparin äidistään kostean illanvieton jälkeen – kiusallinen kuva villitsee somessa: ”Lauantai ja sunnuntai”

    10. 10

      Tiesitkö? Helsingissä asuu yksi kaikkein aikojen menestyneimmän heviyhtyeen kitaristi – rakastui suomalaiseen Mariaan, elää nyt lapsiperheen arkea Suomessa

    11. Näytä lisää
    Näitä luetaan!
    1. 1

      Bikinipöksyt kokevat tänä kesänä muodonmuutoksen – pukisitko itse yllesi?

    2. 2

      Leo Komarov teki kiistanalaisen sopimuksen – ura Leijonissa vaakalaudalla

    3. 3

      Autotehtaan 30 000 euron vuosipalkka herätti ihmetystä – näin Valmet Automotive vastaa

    4. 4

      Corey Elkins ratkaisi jännitysnäytelmän – HIFK tasoitti ottelusarjan TPS:aa vastaan

    5. 5

      Vastanäyttelijän ulkonäkö ei kelvannut Emmerdale-kaunottarelle: Uhkasi lähteä sarjasta – ”Ei tarpeeksi komea”

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Vihreä Nissan lepää kyljellään Tornion keskustassa – poliisi kertoo, miksi ei puutu tapaukseen

    2. 2

      Bikinipöksyt kokevat tänä kesänä muodonmuutoksen – pukisitko itse yllesi?

    3. 3

      Salainen laatuvirhe paljastui omakotitalosta – lattiakaivon hinnaksi tuli lähes 40 000 euroa

    4. 4

      Albinismia sairastavat kaksostytöt ihastuttavat malleina – poseeraavat nyt yhdessä tumman isosiskonsa kanssa

    5. 5

      "Ei kai alapää ole hygieenisempi?" – julkisessa saunassa sattunut tapaus kuohuttaa taas HS:n mielipideosastossa

    6. Näytä lisää
    1. 1

      11 kyytä köllötteli rinteessä – asiantuntija kertoo, kuinka käärmeistä pääsee eroon: ”Se ei tule ikinä takaisin”

    2. 2

      Uusi ennuste: Poikkeuksellinen lämpöaalto vyöryy Suomeen – keskimäärin vain noin kolme kertaa sadassa vuodessa

    3. 3

      Merkel tyrmistyi ”hävyttömästä” tempusta – Trump ojensi 350 miljardin laskun

    4. 4

      Rovaniemen junan lähtö viivästyi yllättäen – konduktööriltä kylmäävä kuulutus: ”Junassa on vakava henkeä uhkaava tilanne”

    5. 5

      Nuoren naisen asunnosta levisi karmea haju 48 asunnon taloyhtiöön – löydön puhdistamiseen tarvittiin siirtolava

    6. Näytä lisää